ביקורת ספרותית על הקלות הבלתי נסבלת של הקיום מאת מילן קונדרה
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 26 במרץ, 2012
ע"י אסף


הרגל אחד שצברתי בשנים האחרונות הוא לקרוא כשלצידי ערימה של נייר מודפס לשימוש חוזר. מדי פעם אני קורע מלבן לא סימטרי ומשלב אותו אי שם בין עמודיו של ספר, ומסמן לעצמי טריטוריה: לכאן עוד אשוב; את המשפט הזה ארצה לקרוא שנית; הפסקה השלישית מעניינת במיוחד.
אני מביט עכשיו על הקלות הבלתי נסבלת של הקיום, ומחלקו העליון מציצים בצפיפות גזרי נייר שתחבתי בין דפיו. עוד קטע, ועוד רעיון ועוד פסקה ועוד ועוד. וזו היתה תחושתי מקריאה בספר הזה: עוד ועוד. הסיפור קשה, הדמויות מרירות; ואף על פי כן, היה לי קשה להניח מהיד את החיבור הפילוסופי-פרוזאי הזה.

האביב של פראג ותוצאותיו משתלבים בזרם החיים היום-יומי, זה של תומאש, טרזה או סבינה; אנשים פשוטים שחיו את חייהם מתוך הרהור בלתי פוסק. מירוץ החיים והרדיפה האינסופית שבהם עולים שוב ושוב: הרדיפה אחר קרבה, אחר מין, אחר אהבה לא ממומשת; רדיפה אחר כיבוש וכוח, אחר חופש, אחר המוות. קונדרה לא מעניק לקורא את הגיגיהם ועלילותיהם של הדמויות בלבד, אלא משלב בין דמויותיו את עצמו – בין אם במסות פילוסופיות או כסופר המתבונן ביציר כפיו, התבוננות המטשטשת מאוד את הגבולות שבין הסופר לבין דמויותיו:

"ושוב אני רואה אותו כפי שהופיע לי בראשית הסיפור. הוא עומד ליד החלון ומביט מעבר לחצר אל קיר בית המגורים שממול. זו התמונה שממנה נולד. כפי שכבר אמרתי, דמויות אינן נולדות כמו בשר ודם, מגוף אמן, אלא ממצב, ממשפט, ממטאפורה שטמונה בהם, כמו בקליפת אגוז, אפשרות אנושית בסיסית, שלדעת הסופר איש עדיין לא גילה אותה או שלא נכתב עליה עד כה דבר מהותי... את כל המצבים האלה חזיתי מבשרי, חוויתי אותם, ואף על פי כן לא צמחה מהם דמות המשקפת אותי ואת תולדות חיי. דמויות הסיפורים שלי הן אפשרויות שלא התגשמו. לכן אני מחבב את כולן באותה מידה וחרד מפניהן באותה מידה: כל אחת מהן חצתה איזה גבול שאני עצמי עקפתי אותו... סיפור אינו וידויו של הסופר אלא חקר חיי אדם במלכודת שהפך להיות העולם".

כאמור, האופי ההגותי והאנושי של הספר הזה שואב כל כך, שקשה להנתק ממנו. וקשה לי עכשיו גם להסביר את סודו של הספר הזה. אבל הוא שם, כאילו יש בו חוטי קסם דקים שמושכים אותי אליו. חוטי הקסם הטווים את הקלות הבלתי נסבלת של הקיום.
23 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
הולדן (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
ללא ספק משהו שאני הולך לאמץ
אסף (לפני 7 שנים ו-2 חודשים)
תודה חברים אני חושב שההבנה של הספר, וגם של שמו בהקשר לתוכן היא מאוד אישית. האופי ההגותי שלו, והאסוציאטיבי לפעמים, מאפשר לכל אחד להבין האמירה הקיימת בו, אודות הקלות הבלתי נסבלת של הקיום, ומהי בכלל אותה קלות - באופן מאוד אישי ולכן גם שונה. בכל מקרה מעורר הרבה מחשבות... ושווה קריאה נוספת :)
עולם (לפני 7 שנים ו-2 חודשים)
יופי של ביקורת אני זוכר שנהניתי מאד מן הספר כשקראתי אותו לפני שנים רבות. אני לא זוכר אם הבנתי בזמנו מדוע הספר נקרא כפי שהוא נקרא...
yaelhar (לפני 7 שנים ו-2 חודשים)
ביקורת נהדרת. גם אני עדיין לא הסברתי לעצמי מה סוד הקסם של הספר הזה...
אסף (לפני 7 שנים ו-2 חודשים)
רב תודות!
הקיסרית הילדותית (לפני 7 שנים ו-2 חודשים)

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ