. . . דפי הספר התעלעלו ברוח הקלילה. אסתר דיפדפה חזרה לעמוד בו נפסקה קריאתה, ידה קומטת את בסיס העמוד בלחיצה, אחר שבה לאחוז בכריך הבגט אותו סעדה. שערה הבלונדיני הטבעי, סימן למוצא מארצות הקור, השתרך מאחורי ראשה, כרוך בגומייה בודדת, כך שמפעם לפעם נדרשה להשיבו למקומו לאחר שנתן דרור לעצמו והתעופף לעבר פניה. לבושה היתה בחולצת טורקיז צמודה המכוסה עליונית שחורה . . .

. . . רוח בין הערביים רפרפה קלות סביבי שובה אותי בידיה, מסיטה את מבטי אל עלי השלכת המרקדים ומובילים את מחשבתי הרחק הרחק. אבא נשען מעט לפנים, לוגם קפה, כזה עם גרגרים שנעשה דליל ככל שעברו השנים. רעיונות דרך מילים עוברים ממנו אלי ובחזרה. אבא שב וקורא לי מ 'תהילה' של עגנון. אני מקשיב לו אך המילים אינן חודרות. "לא בכל הלילות השינה באה אל יצועי" אני מחזיר מ 'בינת השכוי' של אביגדור דגן. "אז היא עומדת לה מאחורי הדלת, ממתינה ונותנת לי שהות לחשוב מחשבות בטרם תיכנס ותכסני, כאמא טובה בשמיכה של חלומות." יש ביננו הסכמה על נושאים רבים אך לעיתים רחוקות בלבד יש בנמצא ספר שנוכל לשלוב ידנו בגינו ולומר הן . . .

. . . ימי רביעי מביאים איתם דפים אפורים המתהדרים בכותרת 'תרבות וספרות' או שמה להפך - של עיתון הארץ. רבי מכר מוצגים לראווה, כאלו המכונים בשפת המספרים "המכנה המשותף הנמוך ביותר". נזכר אני במעורפל בדמות שהיתה מנחה ומכוונת בין המדפים כל ילד אל הספר המיוחד שיגע ללבו. היא היתה קשובה לליבנו והספרים היו יקרים לה כילדיה . . .

. . . חסרה לי היום דמות שכזו, שתהיה קשובה אלי ותדע אילו ספרים אוהב ואילו פחות. שתוכל להפנות את תשומת לבי לספר שמתאים לי במיוחד מהיכרותה עם הספרים, ועם רחשי ליבם של הקוראים. שתדע לספר לי שניתן להשיג את הספר בהשאלה בספריה העירונית, שמאיה מהבלוק ליד רכשה אותו וקראה וכעת מעוניינת למכורו יד-שניה. דמות כזו שמעורה במחירי הספרים בחנויות ותדע להציג בפני השוואת מחירים עדכנית. . . .

. . . אבא ואני עוד מדברים ו סימניה כבר קורמת לה עור וגידים. קיומה תלוי בקוראים שיבואו וידרגו ספרים שקראו - שיתנו לה להכיר את טעמם כך שתוכל להמליץ ולכוון ולמלא במעט את שאבד . . .

. . . הלילה יורד ואור כוכב בודד מנצנץ מבעד לעננים. עוד מעט יתכסה גם זה ועלטה תשרור. "האור ישוב לעת בוקר", אומר לי אבא "הוא תמיד חוזר". אני שותק, שותק ומקווה. . . .
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ