ביקורת ספרותית על הקלות הבלתי נסבלת של הקיום מאת מילן קונדרה
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 23 ביוני, 2014
ע"י יוֹסֵף


הקלות הבלתי נסבלת של הקיום, עוסק, איך לא, בקיום ובבנאליות שלו. לכאורה ה'קיום' הוא מילה גדולה מידי בשביל ספר פרוזה. אבל את הקיום הזה קונדרה פורט לפרטים: גבר אחד, שתי נשים וכלב, סוף שנות השישים, האביב של פראג, הקומוניזם בצ'כיה.

נכון, אפשר לכתוב מסה פילוסופית קיומית על הספר הזה, אבל בשביל זה צריך לשבת ולקרוא את הספר עוד פעמיים-שלוש בדקדוק ולראות איך רעיון השיבה הנצחית של ניטשה משתלב באביב של פראג ובתפיסה של האושר. צריך לקרוא שוב על פרמנידס הפילוסוף היווני הקדום ועל תורת הניגודים שלו ואז לראות בספר איך קונדרה אורג לאורך הספר את הצמד קלות-כובד במשמעות הקיומית שלו. ואפשר לקרוא עוד ולהעמיק בתפיסתו על היופי ועל הבנאליות של הגורל "זה מוכרח להיות!" (es muss sein) של בטהובן, ואפשר לקרוא על החמלה ועל האהבה ועל יחסי גוף-נפש ועל הקיטש ומשמעותו ועל המוות... ואפשר ואפשר...

ואולי אחרי הפסקה הקודמת זה נראה כאילו הספר הזה הוא כבד, אבל זה בדיוק מה שהוא לא, הרי הוא עוסק בקלות הבלתי נסבלת של הקיום, והוא עושה את זה בכתיבה מאופקת, מהודקת, אפילו רזה, אבל פוערת קרביים, והמשולבת היטב בסיפורם של טומאש הרופא רודף הנשים, תרזה אשתו וסבינה הציירת המאהבת. וזאת תוך כדי מבט סרקסטי מריר על הפוליטיקה העולמית, האינטלקטואלים המרוכזים בעיקר בעצמם ועל הדורסנות הסובייטית. הכתיבה של קונדרה ייחודית, כזו שלעתים מתכתבת עם הקוראים לעתים מתחקה אחר בית היוצר של הסופר הבורא את דמויותיו, ולעתים חוזרת אחורה ומבהירה אירועים ממבט אחר תוך כדי הנהרה וחשיפת ממדים מעמיקים נוספים. זה מסוג הספרים שקנו את שמם בצדק.

"האדם חי הכל מיד בפעם הראשונה בלא כל הכנה כאילו היה שחקן המשחק בהצגה ללא חזרה. אך מה שווים החיים אם החזרה על החיים הם החיים עצמם? לכן החיים דומים לסקיצה. אף שסקיצה אינה המילה המדויקת, משום שסקיצה היא תרשים למשהו, הכנה לתמונה, שעה שסקיצה זו שהיא חיינו היא סקיצה לשום דבר, תרשים ללא תמונה" (עמוד 12).
19 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אב''פ (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
בכייף, יוסף נהפוכו זה אני שמודה לך. מבלי לשים לב החמאת לי עכשיו. אם אתה שואל "איך?". כנס לקישור הזה ותבין :-)
יוֹסֵף (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
תודה אב״פ זה הספר היחיד של קונדרה שקראתי. תודה על הידיעה. ניטשה הוא פילוסוף ייחודי ומאתגר ולכתוב ספרות טובה שמשתלבת עם הגותו זו אמנות.
אב''פ (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
ניטשה הוא ללא ספק אחד הפילוסופים שמילן קונדרה הכי אוהב, הוא כנראה לא סתם חוזר ומזכיר אותו בכמה מספריו.
יוֹסֵף (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
תודה רץ :)
רץ (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
בקורת מעוררת השראה על החיים כסקיצה וחזרה - נפלא
יוֹסֵף (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
תודה יעל!
yaelhar (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
אהבתי הספר, ואת הביקורת, כמובן.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ