ביקורת ספרותית על הקלות הבלתי נסבלת של הקיום מאת מילן קונדרה
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 24 בספטמבר, 2012
ע"י קראתי-קורא-אקרא (תומר)


נהוג לומר שהאנשים השקטים בחברה הם אלה שסופגים הכי הרבה מידע ושמים לב לכל המתרחש. בקריאת הספר המקסים הזה, התרשמתי שקונדרה הוא אדם כזה. הרגשתי כאילו הוא העביר שנים בבחינת אנשים מהצד, הסתכלות שהלכה והעמיקה לתוך נפשם, ואז התיישב וכתב תובנות רבות, בהגשה מאוד מיוחדת. הייתי שמח מאוד לשבת איתו לשיחה. הוא נראה לי אדם מעניין שגם כאשר איני מסכים עם דבריו, זו חוויה לשמוע אותו מדבר.

למרות שקונדרה חילק את הספר לשבעה חלקים, אני הייתי מחלק אותו לשניים. בראשון הוא מספר רבות על הדמויות אך פחות מתעכב על נושא השתלטות השלטון הקומוניסטי בארצו ובשני הפוקוס על החיים תחת משטר זה גדל באופן משמעותי וקצת יורד מהדמויות. קצת קשה להסביר על מה הספר. הוא סובב סביב ארבעה אנשים וכלב(ה) ומספר על אופיים, פרשיותיהם הרומנטיות, עברם, הקריירה וכאמור החיים בצל הקומוניזם בצ'כיה. קונדרה מהווה מספר יודע כל, שמדי פעם משהה את ההתקדמות בסיפור כדי להכניס הרבה מעצמו ומחשבותיו- התייחסות לרעיונות פילוסופיים של ניטשה, אפלטון, דקארט ועוד, או רעיונות אישיים שלו, שיתלוו אליי לעתיד הרחוק.

אני מחשיב את עצמי קורא איטי, אבל בספר הזה הכרחתי את עצמי להאט אפילו יותר, כדי להתעכב על המשפטים והפסקאות היפים שלו ולהעניק להם את מעט המחשבה הנוספת המגיעה להם. אני מרגיש שמתי שיתחשק לי, אוכל לגשת לספר, לפתוח בעמוד אקראי וגם אם אני לא זוכר את ההקשר והמיקום בעלילה (שגם כך קצת קופצת קדימה ואחורה), ההנאה תגיע באופן מיידי.

24 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
שין שין (לפני 6 שנים ו-9 חודשים)
אהבתי את הביקורת ואת הספר.
קראתי-קורא-אקרא (תומר) (לפני 6 שנים ו-9 חודשים)
תגובות לשלושתכם יעל, תודה.
אלון, רשמתי לפניי.
אפרתי, תודה רבה על מחמאה גדולה.
אפרתי (לפני 6 שנים ו-9 חודשים)
ביקורת יפה וחכמה ומעידה על בגרות שמעבר לגילך הכרונולוגי.
אלון דה אלפרט (לפני 6 שנים ו-9 חודשים)
אז אתה חייב לקרוא את "ההנאה שבאיטיות"
יעל (לפני 6 שנים ו-9 חודשים)
ביקורת מקסימה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ