ביקורת ספרותית על קין מאת ז'וזה סאראמאגו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 25 בפברואר, 2013
ע"י יעל


לפעמים אני מקנאה באנשים שהציניות לא טבועה בהם. כאלה שמתכוונים למה שהם אומרים, ואומרים רק את מה שאליו הם מתכוונים. האנשים האלה תמיד מצטיירים בעיני כטובים יותר, תמימים יותר ואפילו טהורים יותר. קשה לי להסביר למה.

בחיים האמיתיים עושה לי טוב שיש לצידי מישהו מהסוג המתואר, שהוא ההיפך הגמור ממני, לכן התחתנתי עם אחד כזה. אבל כשזה מגיע לספרות- תנו לי ציניקן, נרגן, חסר עכבות ונושך. כזה שלא דופק חשבון ואין לו בעיה להוציא החוצה את הכביסה המלוכלכת של החברה, על כל תחלואיה, ולכבס אותה בין דפי הספר. כזה שאין לו אלוהים. תנו לי את ז'וזה סאראמאגו.

לסאראמאגו אין אלוהים. שנים של קריאת יצירותיו הבהירו לי את הנקודה הזאת באופן ברור. קריאת ספרו האחרון נתנה לכך את הגושפנקא הסופית בהחלט. יחד עם זאת, בספרו 'קין' סאראמאגו לא מטיל ספק בקיומה של היישות הקרוייה אלוהים. הוא "זורם" כביכול עם ההנחה שהיא קיימת, ומטיל ספק בכל היבט אפשרי אחר שקשור בה.

הספר הזה הוא לא רומן, זוהי לא פרוזה. זוהי השתלחות נטולת כל רסן, כמעט ילדותית, של אחד שאין לו מה להפסיד, ובמקרה (או שלא), גם יודע לכתוב את זה כמו שאף אחד אחר לעולם לא יוכל. הבחירה בקין כדמות הראשית בספר היא לא פחות מהברקה בעיני. הרוצח הראשון בתנ"ך, שרצח את אחיו הבל כאקט של קנאה, מוענש ע"י רוצח ההמונים הכל-יכול אלוהים. כמה אירוני.

קין הוא האיש ששונא את אלוהים. הוא כועס עליו, הוא מפקפק ביושרו, בהגינותו ובמניעיו. קין הוא הילד שצעק שהמלך הוא ערום. כך הוא מתאר את בורא עולם באוזניה של לילית, אשתו של נוח: "אלוהים שלנו, בורא השמיים והארץ, משוגע על כל הראש... כי רק משוגע שאינו מודע למעשיו היה מסכים להיות האשם הישיר במותם של מאות ואלפי אנשים ואז להתנהג כאילו כלום לא קרה, אלא אם כן לא מדובר כאן בשיגעון האותנטי, זה שאינו רצוני, אלא ברשעות גמורה".

כמו טום הנקס ב'פורסט גאמפ', מסתובב לו קין בין סצנות שונות בסיפור התנכי, שמשתרעות על פני תקופות שונות, לא תמיד בסדר כרונולוגי הגיוני, ובמקומות שונים המופיעים בסיפור המקראי. לעתים הוא צופה מהצד ולרוב לוקח חלק ומטביע את חותמו בדפי ההיסטוריה.

יש לי מנהג מגונה שכזה, ליצור קיפול קטנטן בקצה העמוד כשאני קוראת איזה משפט או פסקה שממש מצאו חן בעיני, כדי שאוכל לחזור ולקרוא אותם שוב כשאסיים את הספר. כשקראתי את קין באיזשהוא שלב הפסקתי לעשות את זה, כי הספר כבר התחיל להראות כמו קמט אחד גדול. עבורי קריאת 'קין' היתה הנאה צרופה, כזו שאין לי ספק שאחזור עליה.

הלוואי והיה בי את מה שצריך כדי להאמין במין דבר שכזה, אלוהים. ואולי צריך לומר להיפך- הלוואי ולא היו בי את אותם הדברים שלא מאפשרים לי את האמונה. אני רואה אנשים מהזן הזה, זה שדיברתי עליו קודם, ומבינה שחסר בי משהו, או לחלופין שיש בי משהו שלהם אין.

רק מספר חודשים עברו מסיום כתיבת הספר עד לפטירתו של סאראמאגו. אחרי מה שהוא כתב שם, זה לא מפתיע שהוא "החזיר את נשמתו לבורא". אולי הוא נמצא איתו אי-שם למעלה עכשיו, והם יושבים ומדברים על איזו כוס קפה. אולי אלוהים לא היה מסוגל לשאת את העלבון ושלח אותו להישרף באש הגיהנום.

איפה שלא תהיה סאראמאגו, אני מרימה לכבודך כוסית. בן 87 עם הומור שכזה לא פוגשים כל יום.
"Here's looking at you"! (-;
28 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
יעל (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
חן חן cujo וחג שמח, בהזדמנות זו
cujo (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
ואני מרים כוסית לך ביקורת משובחת .
יעל (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
תודה רבה omriqo אשמח לקרוא את התרשמותך מהספר אחרי שתקרא אותו
omriqo (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
עושה חשק לקרוא :) אני חובב גדול של סאראמאגו, הדיאלוגים, ההומור, הדרך המיוחד לחשוף את העולמן הפנימי של הדמויות, המקוריות.
אבל דווקא את הכתיבה המאוחרת שלו אני פחות אוהב, איפשהו מ"על העיוורון" והלאה.
שמעתי שלילי וחיובי על "קין", אם יגיע לידי אשפוט.
תענוג לקרוא את הסקירה, תודה
יעל (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
שין שין תודה רבה ואני מקווה שלא פגעתי ברגשותיהם של המאמינים.
שין שין (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
כצינית ותיקה המלאה קנאה בתמימים ובמאמינים הזדהיתי מאוד עם הביקורת שלך. תמשיכי לכתוב ביקורות מושחזות כאלה.
יעל (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
נתי ק. תודה רבה! התחלת מ'על העיוורון'- הטופ שבטופ ללא ספק. סגנון הכתיבה שהגדרת כ"מזעזע" - בהחלט צריך להתרגל אליו. בהתחלה זה מוזר וקשה לקריאה- אין פסיקים ובקושי נקודות, הפסקאות ארוכות מאוד ולפעמים קשה להבין מי אמר למי. אני חושבת שהסגנון הזה הוא החותמת של סאראמאגו, הוא ייחודי ואין שני לו. לא כל אחד יכול להתחבר לסופר הזה ולסגנון שלו, אני מודעת לזה וזה בסדר גמור. אם בא לך לנסות בכל זאת עוד אחד של סאראמאגו הייתי ממליצה על 'כל השמות', שיש בו משהו מאוד נוגע ללב לטעמי. שמחה לשמוע שאת מזדהה עם ההעדפות שלי בגברים- יש לך טעם טוב!
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
יעל, הביקורת שלך לא פחות ממושבחת ועשית לי חשק ענק לקרוא את הספר. קראתי את "על העיוורון" שלו והתרשמתי ממנו, למרות סגנון כתיבה המזעזע. "דבריהימי מנזר" "ובשורה על פי ישו" הפסקתי באמצע ולמען האמת התייאשתי ממנו. הביקורת שלך היא הראשונה שנתנה לי חשק לקרוא עוד משהו משלו.
אגב, נראה לי שאנחנו דורשות דברים דומים מגברים וסופרים בחיינו:-)
יעל (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
קורא כמעט הכל קראתי את הביקורת שלך על קין כשהיא נכתבה. אני יודעת שהתאכזבת ממנו, שציפית ממנו ליותר. אולי אם תתייחס ל'קין' כמוני, לא כאל רומן אלא כאל מעין פריקת זעם והשתלחות על ערש דווי של גאון ספרותי, תוכל להנות ממנו גם. מודה לך מקרב לב על המחמאה הגדולה!
יעל (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
יום אחד הבת שלי תאשים אותי במגרעותיה הגלגל מסתובב...
קורא כמעט הכול (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
יופי של ביקורת למרות שאני התאכזבתי מסרמאגו בספר הספציפי הזה....
מהביקורות שלך אגב טרם התאכזבתי (כבר נאמר פה שלפעמים הביקורת טובה מהספר, אז הנה עוד דוגמא).
חמדת (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
מי כועס ? כולנו באותה סירה ....
יעל (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
חמדת לא לכעוס, זה נאמר בצחוק ציניות, את יודעת...
חמדת (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
ואני אומרת -שאנו מאשימים את הורינו כדי להכיל את השטויות והכישלונות שלנו בחיים .
יעל (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
אני לא מאשימה את אלוהים, רק את המזל הרע ואת הגנים של אמא שלי (-;
yaelhar (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
מה שבטוח, שאנחנו מאשימים את אלוהים בכל מה שרע אצלינו. ושואפים שהוא יהיה קטנוני כמונו, ותוקפני כמונו...

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ