ביקורת ספרותית על שומר הזמן - סיפורו של האדם הראשון שמנה את השעות מאת מיץ' אלבום
בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 17 בספטמבר, 2013
ע"י לואיזיאנה מנטש השקנאיתבשנה שעברה היה לנו מיצ"ב [או מפמ"ר] בלשון, שהיה עתיר בטקסטים שהקשר ביניהם לבין המושג "עניין" הוא מקרי בהחלט. והטקסט הראשון היה על תנועות נוער. יותר נכון, זה היה עלון פרסומי לתנועות הנוער באשר הן. ונחשו מה הייתה השאלה האחרונה בפרק הזה של המפמ"ר/מיצ"ב/מבחןכלשה"ו?

"ישנם בני נוער הטוענים שהיום אין צורך אמיתי בתנועות נוער. חווה את דעתך על טענה זו ונמק אותה לפי הטקסט."

אני כבר פתחתי בנאום חוצב להבות על צדקת הטענה [אני ממש לא מעריצה של תנועות נוער, בלשון המעטה], אבל אז שמתי לב שאין בטקסט שום דבר שמאפשר לי להוכיח את זה, ושאני יכולה לפי ההוראות האלה רק להלל את תנועות הנוער ולהשמיץ את הנערים הנבערים וחסרי-האידיאלים שטענו טענה זו ובלה-בלה-בלה. אז כתבתי את מה שהממסד הרקוב רצה שאכתוב, אבל בתחתית הדף כתבתי פסקה ארוכה לא פחות למורה שלי ללשון, ובה התעקשתי שזה לא בסדר ששוטפים לי את המוח להשיב רק משהו מסוים, ושאני בטוחה שהאחראים על הצופים/הנוער העובד והלומד/בני עקיבא/התנועה לשימור חדי קרן ורודים, שילמו למי שכתב את הטקסט כדי שיכתוב עליהם רק דברים טובים.

המורה השנואה ללשון לא הגיבה ונתנה לי ציון 96.

כשסיפרתי על זה לידידי הסימניסט-לשעבר, אותו חלקכם מכירים בשם גווין, הוא צחק ואמר שבכיתה שלהם הם התחילו להתווכח עם המורה באמצע המפמשהו על שטיפת המוח המאוד לא סמויה שמתבצעת עליהם.

ולמה נזכרתי בזה? כי אני הגעתי למסקנה שה"ניו יורק טיימס", "דיילי טלגרף" וכל השאר מקבלים שוחד מכל סופר כושל כדי שהם ישבחו את הספר שלו בצורה שקרית בעליל. ובין הספרים האלה, נכלל גם הספר שעליו אני כותבת את ביקורתי זו.

***

הספר שומר הזמן הוא.. במילה אחת: מעניין.
בשתי מילים: לא מעניין.
בשלוש מילים: תרחיקו אותו ממני!

אני יודעת שהמוכרת בשבוע הספר מקבלת אחוזים על זה שהיא ממליצה לי על הספר שאף אחד לא קונה. אבל אני לא מאשימה אותה, לא הייתי רוצה לעמוד במקומה ב-11 בלילה בדוכן ספרים שאף אחד כנראה לא רוצה לקנות. השלמתי עם זה כשלא משנה איזה ספרים אמרתי שאני אוהבת, בדוכנים של ספרי הנוער תמיד המליצו לי על הספרים של ליאת רוטנר וסופרים ישראליים-ובלתי-נמכרים-כלשהם.
ובכל זאת, המוכרת הזאת גרמה לי לקנות את ה.. דבר הזה בכספי הפרטי ב-95 שקלים חדשים, ואני הולכת לתבוע אותה על זה שהיא מכרה לי ספר שאין בו כלום חוץ מחפירות נמרחות שחוזרות על עצמן ומנסות ליצור סיפור כלשהו ללא הצלחה ממשית. זאת אומרת... מיץ' אלבום היקר, אני יודעת שכתבת כמה ספרים פילוסופיים-אמוניים-הגותיים-רבי מכר וכולי. אפילו יש לנו אחד מהם בבית. אבל כנראה שסגנון הכתיבה הרגיל שלך הוא היחיד ששמעת עליו, כי בספר עלילתי, אתה יודע, צריכה להיות, אהמ, עלילה!

ברצינות, לא הבנתי מה הקטע של הספר חוץ ממסר "עמוק" ופשטני כלשהו על ניצול זמנך וחייך באופן נכון. ולמען השם, למה היה צריך את העלילה הקלושה ולא אמינה הזאת בשביל להעביר את המסר הזה? מיץ' אלבום, לא יכולת פשוט לכתוב עוד ספר פילוסופיה רגיל שלא יימכר לנערות [לא] תמימות ומסכנות כספר אמיתי?

ברצינות, מה שכתוב בספר הזה יכול להצטמצם מ-200 ומשהו עמודים ל-20 ומשהו. וגם זה בחסד. כי מה שקורה [או יותר נכון, לא קורה] בספר הזה פשוט לא ראוי להיכתב על דפים.
הכתיבה- פשוט חוזרת על עצמה שוב. ושוב. ושוב. עד שנראה לך שאתה צריך לאשפז את עצמך כי אתה רואה כפול. וחוץ מזה היא ממש רגשנית, כולם בוכים 24/7 כי מישהו שבר את ליבם או עומד לעשות את זה- וב"כולם" אני מתכוונת ל- 2.5 הדמויות שיש בספר.
הדמויות- פתטיות, רגשניות ולא אמינות! תמצאו לי את המיליונר שאוהב את אשתו אבל לא מספיק בשביל לספר לה שהוא עומד "לחיות לנצח", ושעוד מאמין באמת שזה יקרה אם יקפיאו אותו.
ועכשיו באמת- בבקשה תמצאו לי סופר שבאמת מכיר נוער ולא חושב שכל המתבגרות שונאות את הרגליים שלהן או מה שלא יהיה ורוצות שהבחור הכי חתיך בשכבה יתייחס אליהן.

אז כן, הספר הזה הוא בזבוז של זמן. וזה אירוני, כי דווקא הוא אמור ללמד אותך לנצל את הזמן באופן נכון. ולפי דעתי, הניצול הנכון של החיים שלכם הוא בשום פנים ואופן לא לקרוא אותו. בסוף תמצאו את עצמכם עובדים בשטיפת המוח של הנוער הקלוקל על ידי כתיבת שאלות מעצבנות מאוד למפמשהו בלשון.
25 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
נערה עם קעקוע דרקון (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
צריך בגרות בשביל מיץ' אלבוים בכנות אומר ש"ימי שלישי עם מורי" זעזע אותי קשות בזמנו.
לא קראתי את הספר הזה, אך למדת מהחוויה מס' דברים: 1. לא לוקחים רבי מכר שמשתפכים עליהם יותר מדי; 2. לא קוראים ספרים מדכאים של אלבוים; 3. שולחים מכתב חמור ונוזף לרשת הספרים ודורשים קטלוג מהימן ולא אחד המונע מטעמי בצע כסף בלבד; 4. להמשיך לקרוא ולפצות - ולהמשיך לכתוב ביקורות. תנחומי על אובדן התמימות - שהרי כולנו יודעים שהתמימות האמתית אין עניינה במין אלא באובדן שהוגים "גדולים" כבר הכתירו כ"אולטימטיבי".
לואיזיאנה מנטש השקנאית (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
נצחיה- אכן, על עקרונות משלמים...אחר כך חשבתי שיכולתי להביע את דעתי האמיתית בצורה מתוחכמת יותר, אבל כבר היה מאוחר מדי.
ואני באמת מצטערת על הקנייה...חבל שהייתי כל כך עייפה ורציתי שהמוכרת רק תעזוב אותי בשקט.
לואיזיאנה מנטש השקנאית (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
אני לא אומרת שהסופר גרוע או משהו. יכול להיות שספרי הפלוסופיה שלו באמת עמוקים ומשמעותיים מאוד. אבל הפריע לי מאוד שמכרו את הספר הזה כסיפורת ולא בקטגוריה האמיתית שלו. אם מיץ' אלבום רוצה להוציא עוד ספר הגות- בהצלחה, באמת, אבל אני הרגשתי שעשו עליי קופה ומכרו לי משהו שבכלל לא היה מה שרציתי לקבל.
דניאל בן שטרית (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
נקודת מבט בעייתית... אני יכולה לומר שגם אני בגילך קראתי ספר של מיץ' אלבוים, ימי שלישי עם מורי, עקב המלצה חמה של אמאבא סבתא סבא ומי לא, וכמוך, לא הבנתי מה הקטע. ועכשיו, אחרי 4 שנים, אני יכולה לומר שזה אחד הספרים הכי משמעותיים שקראתי, נתתי אותו גם למורה שלי לגיטרה וגם למורה שלי להיסטוריה כמתנה (לסיום שנת לימודים וכו'.) המורה שלי להיסטוריה אף טרח להודות לי עליו במייל רגשני, אמר שהספר ריגש אותו עד מאוד, אפילו החזיר אותו לתקופה אחרת בחייו, ואותו מורה הוא כבר בן 67, ולא חשבתי שאצליח להפתיע אותו עד כדי כך במתנה פשוטה כמו ספר של מיץ' אלבוים. לסיכום, אני רק אומר, שלמרות שלא קראתי את הספר הספציפי הזה של הסופר, ייתכן ובעוד כמה שנים את תסתכלי על הספר ועל הסופר אחרת :)
לואיזיאנה מנטש השקנאית (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
אמממ...תודה?
POLLO (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
חיחי ^^
נצחיה (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
ביקשו לחוות דעה "לפי הטקסט". מה שאני הייתי עושה זה להדגיש בכל משפט "על פי הטקסט", או אפילו "אף על פי שאישית איני מסכימה עם הדברים הטקסט טוען ש....". זה מבחן בהבעה+הבנת הנקרא, ורוצים לראות (טפשי במקרה שלך, אני יודעת) שבאמת הבנת את מה שקראת.
אני אכלתי אותה בבגרות באזרחות, כי היתה שאלה פוליטית שכיוונה לכיוון אחד, ואני כתבתי את דעתי בכיוון ההפוך. ככה זה כשנלחמים על עקרונות.

ותודה על הדיס-המלצה. מיץ'אלבוים ידוע כמורח שטויות, לכן מראש הייתי יודעת לא לנסות. תנחומי על 95 השקלים.
שרוני (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
זה מאוד תלוי לדעתי איזו תנועת נוער. אצלנו למשל אנחנו מאוד תנועתיסטים מאוד.
איזו תנועת נוער ניסית?
אני למשל נמצאת במחנות העולים.
לואיזיאנה מנטש השקנאית (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
אנג'ל- כ"כ נכון! וגם אני אהבתי את ביקורתך...(:
Angel- תמיד כיף לשמוע את קולך! תודה וחג שמח גם לך..

שרוני- כי פעם תנועות נוער הן מה שגרמו לנוער לעשות דברים כמו עלייה לארץ, התגייסות למחתרות ולחימה בבריטים...ברור שאני שמחה שהיום לא צריך מחתרת, אבל עובדה שהן פחות משפיעות לעשיית ערכים. לפחות אצלנו, הבנות באות רק כדי להתעלם מהמדריכים ולהתחיל עם הבנים, לכן עזבתי, אבל אני לא נגד כל תנועות הנוער באשר הן.
שרוני (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
למה שחווית תנועות הנוער תהיה פחות משפיעה ומשמעותית? אני לא שואלת כדי להתקיל.
זה באמת מעניין אותי.
Angel (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
הייתי קוראת את הביקורת הרבה קודם אם לא הייתי באירוע משפחתי.
ביקורת מצחיקה ושנונה
חג שמח!
אנג'ל (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
ביקורת נהדרת.
את יכולה לקרוא לספר הזה גם "האיש שבכה חמשת אלפים שנה"^_^ או "מאה שנים של בכי".
לואיזיאנה מנטש השקנאית (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
אני לא אומרת שאין בתנועות נוער צורך, אבל אניכן חושבת שהן הרבה פחות משמעותיות מאשר פעם.
וכן, הוא כתב על מישהי שלא לובשת חולצות קצרות כי היא "שונאת את הזרועות שלה".
שרוני (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
ביקורת נחמדה(: אני חייבת להגיד שמה שכתבת בקשר לתנועות נוער גרם לי להרגיש טיפה לא נוח(אני בתנועת נוער).
אני כן מסכימה שתנועת נוער זאת לא הדרך היחידה להביע את מה שאת חושבת/מאמינה בו ושכל מי שלא הולך הוא פשוט בנאדם גרוע או משהו......
יש כאלה שזה באמת לא מדבר אליו, אבל אני לא כ"כ מסכימה שאין בתנועות נוער ממש צורך. אבל זאת כנראה רק אני.

נ.ב.-
"בבקשה תמצאו לי סופר שבאמת מכיר נוער ולא חושב שכל המתבגרות שונאות את הרגליים שלהן"
יש מתבגרות ששונאות את הרגליים שלהן?!
נשמע מוזר......
לפחות הוא לא כתב(לפי מה שהבנתי מהביקורת. תקני אותי עם אני טועה)על מתבגרת שחושבת שהיא שמנה או משהו.....
לואיזיאנה מנטש השקנאית (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
דולמוש- זו הייתה כוונתי ומטרתי בכתיבת הביקורת...ולחשוב שקניתי את הספר במחיר מלא! חבל...
לואיזיאנה מנטש השקנאית (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
תודה קיסרית! שמחתי לשמחך, ומחזירה לך איחול.
לואיזיאנה מנטש השקנאית (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
מירה- תודה לך, ואת צודקת לגבי המסר, אבל לא הרגשתי שזה מה שעבר אליי מהספר. בעיקר הרגשתי קלישאתיות, אבל כנראה שאת באמת הבנת את הכוונה המקורית של אלבום.
לואיזיאנה מנטש השקנאית (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
גלית- תודה רבה...(:
dushka- תודה, אני אשתדל לזכור...למרות שאני לא חושבת שלמורה שלי יש אפילו מחשב בבית, אבל בסדר.
חני (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
אוקי הבהרת את טענתך בצורה יוצאת מן הכלל. נתרחק..
הקיסרית הילדותית (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
Mira (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
ביקורת יפה מאוד.
דווקא, לדעתי הספר מראה נקודת מבט אחרת.
אנחנו מבזבזים זמן על שטויות בחיי היום יום שלנו, במקום לדברים החשובים לנו באמת בחיים, אבל כשהם מתים כבר קשה להגיד להם תראו אהבתי אתכם מאוד וחבל שלא היינו ביחד יותר. מירה
dushka (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
ביקורת מצוינת. ורק להזהירך שלא לכתוב "המורה השנואה ללשון" כי ישנן מורות שהן סימניסטיות לא לשעבר ומסתובבות חופשי בסימניה מצויידות בכינויים תמימים שלא מושכים תשומת לב ותרות אחרי תלמידות סוררות (ותלמידות סוררות לשעבר). מנסיון.
גלית (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
לא יודעת לגבי הספר אבל פשוט נהנתי לקרוא את הביקורת...(:

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ