ביקורת ספרותית על שתיים דובים - ספריה לעם #673 מאת מאיר שלו
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 31 באוגוסט, 2013
ע"י מירב


מכירים את זה שאתם קוראים מתוך הרגל? לא כי בחרתם בצורה מאוד מחושבת אלא כי כבר הכרתם את הסופר/סדרה/גיבור הזה וככה יוצא שקראתם המוני ספרים שלא השאירו שום רושם? זה בערך מה שקורה לי עם מאיר שלו. ב"יונה ונער", הראשון שקראתי, התאהבתי לגמרי. "בביתו במדבר" ו"רומן רוסי" היו גם הם טובים מאוד, אבל "פונטנלה" היה עוד מאותו דבר, "עשו" לא השאיר עלי שום רושם ו"הדבר היה ככה" הוא סיפורי סבתא בהגדרה.

גם הספר החדש-חדש, "שתיים דובים" הוא משהו שנראה דומה מדי לקודמיו. כל המרכיבים המאיר שלויים שתרצו שם: ראש משפחה שתלטני ומיתולוגי? יש. מושבה מלאה סודות וסכסוכים? יש. משפחה משונה עם ילד שבעצם לא שייך לאופי המוזר של המשפחה וחתן שדווקא מתאים בדיוק? יש ויש. שדאות/חקלאות/גננות/טיילות/אחוות גברים/סודות משפחה אפלים? הכל שם. ובספר הזה נדמה ששלו התעצל ליצור עלילה שלמה כמו שצריך. קצת נמאס לי מהקלות שבה הוא מייצר דרמות בגידות ורצח בלתי מוסברות, וכל הזוגות הדביקים עם הביטויים המומצאים, פינות הסתר והמאכלים המיוחדים הפכו כבר למגוחכים לחלוטין. אפילו התירוץ לגולל את כל קורות המשפחה מאז ימי התורכים - מחקר על "תולדות היישוב" שמדובב את האישה שתמיד ראתה הכל ושתקה - הוא עלוב במיוחד. הנחמה היחידה נמצאת בכמה סיפורי ילדים שמושחלים באמצע ומזכירים לנו שבתור סופר ילדים שלו דווקא לא רע בכלל.

הכתיבה עדיין טובה, והעניין קיים וכך גם הוירטואוזיות הלשונית המוכרת, ובכל זאת זה מתחיל לעייף. במיוחד חרפנו אותי הביטויים התנ"כיים האין סופיים, בערך חמישה בעמוד, לפעמים עם סיבה והרבה פעמים בלי. אני אוהבת תנ"ך, ובקיאה בתנ"ך, ולמרות זה (או אולי בגלל?) זה נורא עצבן אותי. וכשפרק שלם הוא בעצם מחווה למדרש ידוע אבל לא מוסיף עליו שום דבר מעבר להחלפת השמות, זה נראה כמו סתם שוויץ. לא ברור מה בדיוק קהל היעד של זה, אם חילונים גמורים לא יזהו ודתיים או סתם מבינים יפהקו. כמה דוב אלבוימים ורות קלדרונים יש בעולם?

אני צריכה להפסיק לקרוא ספרים של מאיר שלו, זה רק מוריד לי את ההערכה אליו.
14 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מירי שחם (לפני 5 שנים ו-4 חודשים)
כלבבי את.
שין שין (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
מבינה ומזדהה איתך. גם אני סיימתי את הרומן שלי עם שלו. אגב, לדעתי הוא סופר ילדים הרבה יותר מוצלח מסופר למבוגרים.
אלינור (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
חשק דווקא בגלל הביקורת - אני רוצה לקרוא את הספר.
תודה!
חגית (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
סופרים וספרים כאלו אני נוטה לקרוא במרווחים של שנים...כ"כ הרבה ספרים עוברים באמצע, שלכי תזכרי....ואז מתאהבת כל פעם מחדש....
חמדת (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
לא מסכימה עם הערכתך.
tuvia (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
ביקורת חריפה מאוד. אני מאוד אוהב לקרוא את ספריו. וכמו תמיד ביקורת אחת לא לטובה איננה מורידה מהחשק לקרוא אותו.
נתתי לייק בגלל האומץ ללכת נגד הזרם עם נימוקים טובים ולא סתם ליכלוכים.
ביקורת טובה למרות שלא תמנע ממני את הסקרנות לגלות שלו חדש.
טוביה
אלון דה אלפרט (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
יצחק בן-נר עקץ את מאיר שלו באחד מספריו, וכתב שכשאתה קורא ספר של שלו, הוא כאילו עומד מאחוריך ואומר לך, נו, יפה, אה? הכתיבה שלו, יפה ככל שתהיה, קצת יותר מדי מרוצה מעצמה. וזה באמת קצת מעייף. וגם אני אהבתי מאוד, ממש מאוד, גם את רומן רוסי וגם את עשו ופונטנלה ואת בביתו במדבר וגם את יונה ונער. את "הדבר היה ככה" לא קראתי, בדיוק מהתחושה הזאת שלא בא לי על עוד אחד כזה. לא עכשיו.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ