ביקורת ספרותית על שתיים דובים - ספריה לעם #673 מאת מאיר שלו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 8 במרץ, 2014
ע"י קורא כמעט הכול


לפני שבועיים ביום שיש יצאתי לטיול בנים עם בניי, הבכור בן ה 11 ואחיו בן ה 9. טיול כזה של בנים, אוהל שקי שינה, בישול על המדורה, והמדבר. מכיוון שאנו גרים במדבר, זה פחות מסובך משנשמע.בבוקר, לאחר תה חם, וצנימי מדורה, ארזנו את כל הציוד לתיק, והתחלנו לטפס. הילדים רצו לעלות לחוד עקב. החוד הזה יום יום מתריס נגדם כמו אומר, נו, נראה אם אתם יכולים לי. הם ביקשו ואני הבטחתי, וכשגבר מבטיח הוא צריך לקיים. כל הזמן, נגד עני עמדה המשימה, שיהנו, שלא תהיה קשה להם הדרך מידי, שתהיה חוויה טובה ונוכל לצאת שוב ושוב. במהלך כל העליה, בקושי יכולתי לנשום, לא בגלל משקל התיק שהכיל מים רבים, אוהל שקי שינה אוכל, משקפת ואת הספרים שתולעת הספרים דאג לקחת, לא בגלל שבאותו בוקר רצתי כשעתיים כדי לבדוק אם אני כשיר למרוץ בתל אביב שיחול בשבוע שלאחר מכן, לא יכולתי לנשום מרוב דאגה.
השביל הוא שביל צר מטפס מגובה 400 וקצת מטר מעל פני הים ל 576 , שבמהלך רוב הדרך מימינך תהום. ביקשתי והזכרתי כמעט התחננתי שלא ירוצו קדימה כהרגלם, שלא יביטו ימינה אלה רק על השביל, וכול הדרך דאגתי. הגענו בשלום לפיסגה, שתינו תה, והתרווחנו, מזג האוויר היה לא פחות ממושלם. אתם בטח חושבים שאת הדרך מכאן למעיין צעדתי ללא דאגות, אבל אני כל הדרך עד למעיין ביליתי במחשבות "מה אם?". הילדים ממש נהנו. ובדרך הבית אמרו שבטיפוס היה אפילו יותר כיף מהמעיין, אני בקושי הקשבתי, בעיקר דיקלמתי בראשי מעין "שיר משמר" שכתבתי לעצמי במהלך העליה.
הסיפור שתיים דובים של מאיר שלו מטפל גם בנושא זה, ובעוד רבים: אהבה, משפחה, קינאה, זוגיות, רעות, שכול, וכמובן ארץ ישראל על שביליה ונופיה. שלו כדרכו עושה זאת בשפה עשירה, ושובת לב, תוך חיבור לארץ ולמקורות היהודים (וכשהקורא עשוי לא לזהות את ההקשר התנכי, שלו תורח להצביע עליו (מיותר).
הספר דומה ולא דומה לספרים אחרים של שלו, ואני נמנע מלהשוות ולומר "נחמד אבל רומן רוסי" טוב יותר, או ספר טוב אבל ב"עשו" מאיר שלו עשה עבודה טובה יותר. הספר טוב, וכתוב היטב, ומשכנע, התמודדות איתן נראתה לי יותר אמינה מזו של רותה. הספר קשה לפרקים, תארו לכם, להזיל דימעה כשאתה בתוך האוטו, במסלול הבחינה של משרד הרישוי (test) והבוחן צועק עלייך לשחק בהגה...
היה משעשע לקרוא נקודות בסיפור שהזכירו לי דברים שקרו לי, ומצאתי פעמיים רבות קווי השקה בין העלילה לחיי.
**זהירות מעט ספויילרים בהמשך הדרך- לא איזה סודות בעלילה, ובכל זאת עלילה **.
אני למדתי באותה פנימיה, אליה נשלחו הבנות של דוביק, אח של רותה, גם אני הוכשתי על ידי נחש במדבר, גם במקרה שלי זה היה אפעה, גם אני אוהב להמציא שפה פרטית יחד עם זוגתי (אני מניח שאת זה כולם עושים, אבל בכל זאת), ושיחות של איתן עם בנו הזכירו לי עד כאב שיחות שיש לי עם בניי: איך מדליקים מדורה, איך נוטעים עץ, ואיך פורסים מערך השקייה.

ספר מצוין ומומלץ.
46 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
בלו-בלו (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
ביקורת מקסימה
קורא כמעט הכול (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
תודה חברים אם לא הייתי שחרחר כנראה הייתי מסמיק :-)
עוזי (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
ביקורת נפלאה! תודה.
נתי ק. (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
אחת הביקורות המקסימות...
נצחיה (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
סקירה מצוינת ומומלצת. והסיפור בפתיחה בדיוק מתאים לספר ולתכניו. יפה.
חני (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
טוב חוץ מהביקורת המקסימה הוקסמתי כמובן מהשפה הפרטית....נפלא
חמדת (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
תענוג .
אוקי (אורית) (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
מקסים. ביקורת מקסימה :)
(לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
מעולה !
טופי (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
הצלחת ללכוד את יופיו של הספר ויופיו של המדבר! נפלא!
גל פרל פינקל (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
ביקורת נפלאה.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
ביקורת נהדרת.
הקיסרית הילדותית (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ