ביקורת ספרותית על 13 סיבות מאת ג'יי אשר
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 20 באוקטובר, 2014
ע"י Lali


מה קורה כשאדם מגיע לקצה?
השאלה הזאת רדפה אותי. ימים. שנים. מחשבות. מחשבות, מחשבות...
כמה אפשר? אלוהים, כמה אפשר? כמה?!
וגיליתי. על בשרי גיליתי. שאפשר. שהשמיים הם לא הגבול.

אני לא אתייפיף כאן. לא החזקתי את עצמי כל החיים. התפרקתי. נשברתי. מחלקות פסיכיאטריות. 7 ניסיונות התאבדות.

אני לא יכולה להתייחס לספר הזה בלי לחשוב על הסיפור האישי שלי. החיים שלי הפכו לגיהינום כשהייתי בת 7. הכדור שלג הזה... כן, הוא היה שם. כמה שהוא היה שם.

***

איך להתחיל? קשה לכתוב ביקורת על ספר כזה, אני מרגישה לא בנוח. ולא בגלל שאני לא מבינה בנושאים האלו. בגלל הניסיון שלי, ושל אנשים שאני מכירה, או הכרתי. ניסיון שלימד אותי להתייחס בחוסר ביקורתיות לאדם כזה. לאדם שמגיע לקצה. אני מרגישה לא בנוח כי לספר הזה יש בעיה של אמינות. במה? אולי יותר קל להגיד במה לא. הדמויות? מה אני יודעת עליהן, בעצם? הן בתיכון? לקליי יש אימא נחמדה? חבר טוב? האנה היא יפה? השפה שלה עשירה ומדויקת? אוקיי. Now tell me more. הספר הזה, בנושא חשוב כל כך, כל כך לא מצליח להעביר כאן את אחד המסרים החשובים ביותר. כי באמת, איך אפשר להעביר בספר נוער נושא כל כך מזעזע ועמוק בלי שיהיה שם משהו. אני לא יודעת איך לקרוא לזה אפילו, אבל זה לא קיים שם. אין שם אמת. האנה כל כך חשופה, כנה, מעוררת אמפתיה, לכאורה היא הדמות המושלמת לסיפור הזה, אז מה אני רוצה מג'יי אשר? אני רוצה יותר. כל כך הרבה יותר. כי זה שהדמות שלך כנה לא אומרת שהספר כן. זה פשוט אומר שהחלטת משהו על האופי שלה, שהיא תהיה אמיתית. אבל כמה אפשר? בסופו של דבר... זה פשוט שטחי. ושטחיות היא גרועה בהרבה כשהיא "מוסווית" במעטפת כנות ואמת.
וקליי - האמת, אתה נשמע אחלה של בן אדם. קצת אחלה של בן אדם מדי. קצת הרבה. ובעצם, אתה די משעמם. סוף תיאור קליי.
האנה, חזרתי אלייך (הפרעות קשב וריכוז וזה, תסלחו לי) האמת, לא נעים לי להגיד את זה, בשיא הכנות. אבל ראבאק? מה את רוצה מהחיים של האנשים? להרוס אותם כמו שלך? (בהנחה שחייה אכן נהרסו, אני לא רוצה להיכנס לשאלה האם יש לנו יכולת שיפוט לגבי מתי זה קורה) בסך הכל... יש כאן בני אדם, ולא נעים, אבל את די מתנהגת כאילו את האדם היחיד בסיפור הזה. כן. כשאתה מגיע לנקודה כזאת לפעמים קשה לשים לב לאחרים. אני יודעת. אבל אצלך זה כל כך חזק, ועומד בסתירה כזאת בוטה לאינטליגנציה שיש בדמות שלך ש... גאד,שמעת אולי פעם על משהו שנקרא "ראש קטן"? תיאור קלאסי שלך.

הספר מכעיס אותי. הוא מכעיס כי אחר כך אפשר לראות שאנשים לא מבינים, כל כך לא מבינים הרבה פעמים מה מביא אדם למצב כזה. וסחתיין על היומרנות ג'יי אשר, אבל לדעתי, ממש לא הצלחת להעביר משהו מהתשובות לשאלות שלא נגמרות האלו בספר שלך. קולח הוא כן, מעניין הוא כן, קל להתחברות הוא כן. אבל בנושא כזה, אין מה לעשות, צריך יותר. אולי נסחפתי,אבל לדעתי הספר הזה הוא אחד הדברים הכי גרועים שאפשר לעשות לאנשים שעמדו במצבים קשים יותר מהאנה בייקר.
31 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Lali (לפני 3 שנים ו-10 חודשים)
לא 15, 15 וחצי D: וואו, תודה רבה רבה. ממש שימחת אותי.
נחמד שיש אנשים שחושבים שאני בוגרת
חברים שלי יצחקו אם הם יראו את זה חחח
אב''פ (לפני 3 שנים ו-10 חודשים)
עלמה, אני ממשיך לקרוא את הביקורות שכתבת ואני פשוט מתפעם מהבגרות שלך (את באמת רק בת 15?). כואב לי לקרוא על מה שעברת, אני מאחל לך המשך חיים רגועים (עד כמה שהם יכולים להיות) ושתמשיכי באהבה שלך לספרים, את מנסחת ומעלה הבחנות שאין להרבה מאיתנו. יישר כוח !!!
Lali (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
תודה אהובה 3>
סהר (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
עלמה המוכשרת והמקסימה, בעלת הסיפור ששבר לי את הלב. כמה עברת ואת איתנו. את מדהימה, אוהבת כל כך, וכתבתי את זה כאן כדי שידעו כולם ;) ♥
Lali (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
וואו, תודה לך
אורגת הדיו (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
מסכימה עם רץ. תודה לך, עלמה.
Lali (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
תודה לך :)
רץ (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
מרגש ומשתף - תודה
Lali (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
חח ואללה 50% זה כבר חצי הדרך (;

והאמת שאותו דבר נעשה להרבה אנשים
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
מסכים איתך בחמישים אחוז!

וזה מספיק בשביל לעשות לייק...

ואותו דבר גם נעשה לחולי הסרטן כמובן.
Lali (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
ברור שככה מפתחים יותר רגישות בנושאים כאלו אבל גם הרבה אנשים שלא חוו דברים כאלו יכולים להרגיש בזה. ותודה רבה :)
שירה36 (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
ביקורת מעולה בגלל שחווית אישית את הדברים, את מיד חשה בזיוף.
Lali (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
מסכימה עם שתיכן וחבל שדווקא בנושאים כאלו קשה כל כך להוציא ספר שגם יהיה מעניין לקריאה וגם יצליח לתת לקוראים משהו קצת מעבר ולא להתפשר על משהו רדוד בנושא משמעותי כל כך
yaelhar (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
צודקת. שטחיות היא הדבר הגרוע שאפשר לעשות לסיפור של אנשים שעומדים בפני בחירה כזאת. וחוסר הבנה, כמובן.
עלי (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
מסכימה מסכימה כל כך כל כך!!! אני חושבת שכל מי שמכיר את הנושא הזה קצת יותר לעומק ולא רק מדיווחים ועיתונות וכו' יסכים איתך. זה בדיוק זה- שטחי... ביקורת מעולה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ