ביקורת ספרותית על החטא ועונשו (1995) מאת פיודור מיכאילוביץ דוסטויבסקי
הביקורת נכתבה ביום שבת, 21 בפברואר, 2015
ע"י Voomer


דוסטויבסקי הוא הראשון עמו הייתי מבקש לפתוח את חלקי באתר הזה. מובן שההתיימרות שבניסיון להעמקת והקפת הרומן הזה במסגרת צרה בת עמוד מצריכה יהירות מסוימת, ומכאן שאנסה רק עד למיטב יכולותיי בעת הזו לשקף את רגשותיי וחוויותיי וראייתי אותו.

דוסטויבסקי הוא עבורי פני הגאונות הספרותית. הוא הוא היוצר המלהיב והמסעיר ביותר בו פגשתי, הוא זה שיצירותיו במעל ליצירותיו של כל אחד אחר הלהיטו והבעירו וטלטלו וערבלו והפכו הנה והנה את מחשבתי ומחשבותיי, ואת נפשי וליבי צרבו. אין בנמצא, מבין שלל המוחות המבריקים והמזהירים שמפארים את שושלת האמנות בכלל והספרות בפרט במאות השנים האחרונות, חוקר נפש אנושית רם ונעלה יותר מדוסטויבסקי.
מספר שנותיי כיום הוא עשרים, שש עשרה היה מספר שנותיי בעת בה כתבי דוסטויבסקי מצאו את כפות ידיי בראשונה. בארבע השנים המפרידות בין הפגישה הראשונה ההיא להווה, דוסטויבסקי הפך לחלק מחיי.
דיוקנו מונח תלוי בגאון חרש לשמאלי, חוצה בהוד שניים ממדפי הספרים העמוסים והמבולגנים שמצדדיו. דיוקנו בן מאתיים השנים לערך, בו כפות ידיו מונחות משולבות זו בזו על ברכיו, הוא דיוקן הנפש.

החטא ועונשו, שבגרסתו האותנטית נקרא ׳חטא ועונש׳, הוא ספר מיוחד.
בעיניי זהו בכל זאת אינו הרומן הגדול והמורכב ביותר שלו, אך כמובן הוא גדול מאוד, מורכב מאוד ומופלא.
ידוע שדוסטויבסקי עצמו שאף ברישומיו לקראת הכתיבה, לרומן שיחקור בדרכו שלו את מניעי הרצח. אני בוחר לראות את הספר הזה כמסע.
סיפורו של רסקולניקוב, הסטודנט הפטרבורגי העני והנדכא, על שלל חרדותיו ופחדיו וחששותיו ודאגותיו וצערו ומצוקתו וחרפתו ועוניו וחוסר אוניו ובדידותו ורדיפתו כנגד אובדן דרכו, הוא מעל לכל דבר אחר סיפורה של הנפש. אוסף הדמויות ברומן מרהיב, ימצא בו כל מי שיפתח מגוון דמויות מבריקות ומזהירות ואצילות וחסודות ורחמניות וטובות לב ונפש, לצידן יעברו כפופות הנפשות העלובות והמורעבות מלאות החרפה והצער, אלו חסרות התקווה שהייאוש פילח את יצרן ותשוקתן, אלו שעורן הוא לא יותר מאשר הקליפה האחרונה לפני הכליון.

המסע הזה, לכל הבוחר לצאת אליו, הינו מסע מכביד בתוך קשת רחבה וגדושת רגשות, כזו העשירה בעומקים ושיאים של הרגש. זהו מסע ארוך ומורכב, כמעט ונטול עצירות ביניים. דרכו רצופה עליות ומפלות, פיתולים והפיכות. הפלגה בין גלים גבוהים עוצמתיים ומפתיעים. כאלו שבאחת מסמאים העיניים ונדמים כמטביעים. זוהי כברת דרך לא יציבה בה במחי יד זרם המים צובר עוצמה בסערה, המפלס עולה ומגעו הרטוב והאיום של קו המים כורך את אורך זרועותיו הענפות סביב הגרון. כאן כבר תידרש עמידה על קצות הבהונות.

רגעי מחנק ולהט לא זרים לרומן הזה, אך הוא נושא עמו גם התחייבות לתגמול, הוא נושא עמו הבטחה כבדת משקל ועמוסת עמודים של פסגה ספרותית ייחודית. תהיה זו איוולת לחלוף על פני הבטחה כזו מבלי לעצור.

אין מספר רב של מפגשי קריאה אבסולוטים כמפגש זה. אין מספר רב של מפגשי קריאה מתגמלים כמפגש זה. אין מספר רב של מפגשי קריאה המסוגלים להתחרות במפגש המדובר כאן, אסתפק בהמלצתי לכל החפץ ורודף חכמה, לשלוח את היד הנבונה אל המדף ולשחות אל עומק המסע בעיניים בוערות.
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Voomer (לפני 4 שנים ו-2 חודשים)
תודה רבה, נעמה ועוזי, זה נעים לשמוע.

רץ, אכן.
עוזי (לפני 4 שנים ו-2 חודשים)
תודה ויישר כח על הבכורה המבריקה.
נעמה 38 (לפני 4 שנים ו-2 חודשים)
אם ככה אתה מתחיל את חלקך באתר, יש לי צפיות גדולות ממך באתר:) דוסטויבסקי גורם לי מחנק , את הספרות הרוסית אני מאוד מעריכה. סקירה נפלאה.
רץ (לפני 4 שנים ו-2 חודשים)
האם התמונה היא של ואן גוך?

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ