ביקורת ספרותית על איש שלא הבחין בשום דבר מאת רוברט ואלזר
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 25 בפברואר, 2015
ע"י Voomer


צעדתי באיזור החשוך של העיר שלי, עיר ילדותי המוארת, העיר תל אביב, סמוך לרעשם המלטף והנוגה של גלי הים, כשחלחלה בי התחושה שנגמרה ההקצבה ותורו של הקץ הגיע, זמן הסוף.

פסיעה או שניים ימינה, עוד אחת שמאלה והנה אני נעמד שוקט אל מול פניו מפלחות הלב של מקבץ נדבות אביון נדכא וחסר כל, נעמד כשליבו חסר הגיל ומעופש התקוות כבר עמוס מלוא הטנא אכזבות וייאוש. ראשו מורכן ודיבורו קטוע ומעומעם, מכוסה שכבה חנוקה של אדישות, הוא מבקש ממני נדבה, למעשה כמעט ואין ברשותי מזומן כרגע, אבל לא נורא, הוא יסתפק במה שיש, ובכלל, הרי רק שנינו כאן, וממילא עדיפים כמה גרמים זעומים של מתכת מצלצלת על אפס, זה בטוח, בלי ספק. נתתי לו את השקלים, הוא הנהן לשמיים ואליי בהוקרה כשהמשכנו שנינו ללכת איש איש להרהוריו. חלפה דקה, אולי שתיים, לכל היותר ארבע, נעמדתי על גומת חול נעוצת עטיפות נייר שהכינו ילדים וילדות בשעות הצהריים המוקדמות, רחש הלילה זימר את אדישותו וגלי הים איימו להתקרב בעוד כמה סנטימטרים אל נעליי הנקיות והיבשות. עמדתי כך דומם, אני לא מעשן, עוד מספר דקות. אני רעב קצת. הגיע הזמן ללכת הביתה.

רוברט ואלזר הוא דמות מרתקת במיוחד בעולם האמנות והספרות, הסופר שהיה נערץ על קפקא והסה ובישר במידה כלשהי על הסגנון שפותח לאחר מכן לסגנון הקפקאי, האיש שכשל מסחרית ונאלם דום מבחינה כלכלית, שחייו לא היו גן של שושנים וסיומם נערך במחלקה הפסיכיאטרית, האיש הזה כתב כמה יצירות גדולות שנתרגמו נפלא בספר הזה לשפתנו. זכות חשובה ומשמחת לכולנו להיפגש עם כתביו.

הכרך הזה בנוי מקטעים קצרים ומסיפורים קצרים, חלקם נדמים כהגיגים חלקם בעלי אופי משלי, אך כולם פשוט נהדרים מן העמדה הספרותית. מהר מהר, ממש עם קריאת השורות הראשונות, מתגנבת לראש תחושה ברורה, התחושה שאנו ניצבים מול סופר דגול, גומה היסטורית של כישרון, גוש זהב חבוי מכוסה חול טובעני.

הסיפורים נהדרים, ההיכרות משמחת ומענגת, התרגום נפלא ממש, הכישרון רב מאוד, מטופש לוותר על דבר כזה.

רוברט ואלזר סופר גדול, ראוי שידעו כמה שיותר.
13 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
פרפר צהוב (לפני שבוע וחצי)
עוררת את סקרנותי.
תודה.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
אוהב מאוד את האווירה הנודפת מהביקורת שלך.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ