ביקורת ספרותית על עד הנה מאת ש"י עגנון
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 26 בינואר, 2013
ע"י יחיאל


עודני בא לכתוב ביקורת על הספר
עלו בי תהיות מה אכתוב. מוזרה היא מלאכת כתיבת ביקורות, שהרי אם רצונך שאומר לך שהספר טוב, הרי יכול אתה להסתפק בכוכביות הנ"ל. אינני חוקר ספרות אזי פרשנות מקצועית לא קיימת באפשרויותי, ואת העלילה וודאי איני יכול לכתוב משום שדעת הקוראים לא תהיה נוחה עלי בשל הריסת עניין הסיפור. ועוד קשה עוד יותר כתיבת ביקורת על ספריו של עגנון שמורכבים הם למספר שורות מצומצם אלו, וודאי בספר כמו "עד הנה" שמכיל מספר לא מבוטל של סיפורים.
אך הנה מצאתי דבר מה לומר על אגד הסיפורים המלבב הזה.
אין דבר טוב מלשכב בסלון עטוף שמיכה חמה לאחר יום מפרך כשידי האחת אוחזת כוס תה והשניה ספר המושך את הלב, וטוב עוד יותר כשהספר הוא מספריו של ש"י עגנון.

קראתי כמה ספרים של עגנון אבל עד כה לא קראתי ספר שלם. היו סיפורים שנהניתי מהם ממש, לדוגמא עד הנה, עם כניסת היום, תהילה, שבועת אמונים, המלבוש, פרנהיים ואבי השור. והיו כמה סיפורים שלא הצלחתי לצערי לרדת לסוף דעתו של עגנון, כגון עידו ועינם. פשוט לא הבנתי מה הפואנטה המרכזית של הסיפור, ולפי מה שהבנתי אחרי קריאה באינטרנט, זה מסובך מכפי שתיארתי לעצמי. הסיפורים הראשונים ממש נפלאים, כתובים בדיוק והמבנה המושלם. עד הנה היה הסיפור הראשון קראתי בספר, והוא הותיר עלי את הרושם הרב ביותר, כשלפתע הבנתי מה היתה המשמעות של השואה בגרמניה. על פי תיאוריו של המספר, נראה שכמעט ולא היה הבדל ביחס ליהודים או לגרמנים. פשוט נטמעו בתוכם. עם כניסת היום סיפור קצרצר, קצת מזעזע אבל מרגש. תהילה והמלבוש זה כבר עניין של ביקורת אחרת. שבועת אמונים סיפור מעולה, התרגשתי לגמור את הסיפור. מקווה שהצלחתי להעביר קצת את רוח הספר, ממליץ לקרוא.
13 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
יחיאל (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
שמח לשמוע:) אם עוד לא קראת עגנון, ממליץ לך לרוץ לקרוא! הקריאה בתיכון היא נחמדה, אבל הפרשנות הספרותית גורמת קצת לריחוק מהספר. הכי טוב פשוט לשבת בנחת(אם יש לך מצרך נדיר זה) ולגמוא את השפה העברית הנהדרת של עגנון. אמנם חלק מהסיפורים הם בהתחלה מתישים, מודה. אבל אחרי שתתרגל לשפה ולסגנון, לא תוכל להפסיק לקרוא.
cujo (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
הצלחת בהחלט לא רק את רוח הספר להעביר אבל גם בתמצית איך מזהים ספר טוב.
עוד לא קראתי עגנון בעצמי אבל למדתי אותו בתיכון ותהילה והרוכל והאדונית עדין צרובים בזכרוני.
אני מתחמם עליו בעזרת בשביס ומקווה להגיע עליו . תודה על ההמלצה
יחיאל (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
אני חושב שכן..:) עוד מעט כבר לא אהיה..
הולדן (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
אתה בטוח שאתה בן 17?

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ