ביקורת ספרותית על נערה עם קעקוע דרקון - מילניום #1 מאת סטיג לרסון
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 9 במרץ, 2019
ע"י סדן


כמובן ששמעתי על הספר הזה לפני זמן רב. בנעוריי גם אהבתי מאוד לקרוא ספרי מתח, אבל אני מוכרח לומר שספרי מתחי מהסוג האנגלוסקסי כמו של אגאטה כריסטי או אלרי קווין לא קראתי כבר שנים רבות. לעומת זאת דווקא בשנים האחרונות, קראתי בעברית כמה וכמה ספרי מתח של סופרים סקנדינביים שונים ויש להם "טעם אחר" ומיוחד משלו. כך שכשמצאתי את הספר הזה באיזושהי ספריית רחוב, לקחתי אותו ללא היסוס. ובכן הספר הדי-ארוך הזה (יותר מחמש מאות עמודים) אכן מותח. מדובר פה בעיתונאי שמתחיל לחקור פרשה שאירעה לפני עשרות שנים והיא, היעלמותה
של נערה ממשפחה עשירה, שהמשטרה חושבת שנרצחה, אך לא מוצאים את גופתה. הוא מתחיל לחקור ומגלה בעזרת בחורה מוזרה שהיא גם האקרית מופלאה, סודות איומים של זוועות של אונס ורצח, אך גם של פשעים אחרים שמסתתרים להם מתחת למעטה של כסף גדול ועסקים חובקי עולם.
מה שפחות אהבתי, הוא העובדה להרגשתי, שהכותב איננו באמת סופר. הכתיבה אמנם מדויקת אבל עד כדי הגזמה! למשל אם הוא מזכיר מצלמה או מחשב הוא מציין (כדי שלא נטעה...) בדיוק את הדגם שלהם... או באיזו תוכנה בדיוק משתמש הגיבור כדי לשלוח דואר אלקטרוני ואפילו את כתובות האי-מייל עצמן... בעיניי זה טרחני ומיותר. גם בטקסט עצמו אין טיפת רגש או פיוט כשהוא מתאר דברים נוראים שקורים בעלילה - או לחילופין, מהכיוון האחר לגמרי, של יחסי-מין של גיבורי הסיפור שמקיימים יחסים בשוויון נפש, כשבא להם, כאילו שהם הולכים לקנות לחם וחלב בסופר... אבל על החסרונות הללו מחפה (היטב) עלילה שזורמת בצורה מוצלחת ומתפתחת היטב עם היבטים דתיים נוצריים תנכיים אל גילויים מפתיעים.
בקיצור מדובר פה בספר שכולו אסקפיזם טהור, שיש בו הרבה פעילות ולא מקרה הוא שנעשו סרטים על פיו. היה לי גם הרושם, שלכותב לא התחשק לסיים את הספר! וגם כשהסודות העיקריים כבר מתגלים הוא עוד ממשיך בעלילות כהנה וכהנה... בעיניי אין זה מקרה, שהספר הזה שהוא הראשון בטרילוגיה התפרסם יחד עם השניים האחרים רק לאחר מותו (המוקדם מדי) של המחבר! - שאולי בכלל לא התכוון לפרסם אותם! בוודאי שהוא לא חזה את ההצלחה המסחרית המדהימה של הספרים הללו. בקיצור גם לפי "חוכמת ההמונים" זהו ספר מצוין! ומומלץ למי שמחפש ליהנות מבריחה מהמציאות. (אבל לא הרבה מעבר לכך.)
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Pulp_Fiction (לפני שבוע וחצי)
לא יודע איך הספר, אבל סקירתך מצוינת.
Rasta (לפני שבוע וחצי)
אני רוצה לקרוא את הספרים... עוד יגיע היום. תודה על הסקירה סדן.
סדן (לפני שבוע וחצי)
תודה לכם על התגובות! יעל, מחשבות, וראובן.
ראובן (לפני שבוע וחצי)
אהבתי את הסרטים,לא קראתי-מודה
מחשבות (לפני שבוע וחצי)
התחלתי ודי מהר נטשתי, ואכן ראיתי את אותה מזרקת שמות שהזכרת.
yaelhar (לפני שבוע וחצי)
אהבתי אותו ואת שני המשכיו.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ