ביקורת ספרותית על גדר חיה מאת דורית רביניאן
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 8 במרץ, 2019
ע"י Paper Jam


כן, גם אני הגעתי אליו כתוצאה מהסערה ששררה סביבו לפני תקופה (איך אומרים - אין פרסום רע?).
וכן, גם אני חושבת שהעניין הפוליטי הוא לא העניין, ושראוי להתייחס ליצירה הזו קודם כל כאל סיפור אהבה שבמובנים רבים נגזר עליה להיות בלתי אפשרית. רק האל יודע כמה דעותיי רחוקות משל הסופרת, ואני הראשונה למחות נגד תיאור מגמתי והזוי של חיילים ומחסומים וידה ידה ידה, אבל כאן (בניגוד לכמה ספרים של סייד קשוע, לשם ההשוואה) - זה כל כך לא העניין שזה כמעט עושה עוול לספר לראות אותו כיצירה שעיקר אמירתה הוא פוליטי.
הכתיבה של דורית רביניאן משובחת, ממש מהטובות שנפגשתי בהן. היא עמוקה, היא מפורטת-טובה ולא מפורטת-מעיקה, היא לירית וציורית, היא כואבת והיא מרגשת נורא. באופן בלתי נפרד, אולי, גם בניית הדמויות היא יוצאת דופן. הדמויות מתוארות ונבנות לעילא ולעילא - הרגשתי כל אחת ואחת מהן עד לשד עצמותיי.
תראו, בסופו של דבר, זו תמיד שאלה של 'האם ניתן להפריד' - להפריד בין דעה פוליטית לבין 'סיפור תמים', להפריד בין האנלוגיה או המטאפורה לבין הרובד הפשוט והגלוי וכן הלאה וכן הלאה, אבל אני חושבת שכן. בשורה התחתונה, החולשה שלי היא סיפור אהבה פשוט וארצי, כואב, נגיש, כזה שהרגשתי בעצמי. החולשה שלי היא תיאורים של תחושות שאני מכירה כל כך טוב וכל כך מקרוב, והסופר תורם לי את המילים שלו כדי לתאר אותם. לא רוצה סיפור תקופתי מוינה של התקופה הויקטוריאנית, לא רוצה סיפורי בלשים ולא רוצה ספרים קלילים. אני גם לא רוצה פוליטיקה. הספר הזה עושה את מה שעושה לי את זה, ועושה את זה בגדול, ואלמלא הרובד הפוליטי שבאמת - למרות כל המתואר לעיל וכל ההסתייגות - נורא מפריע לי וצורם לי, היו פה גם חמישה כוכבים.
נהדר.
14 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Mira (לפני 5 ימים)
מסכימה איתך PAPER JAM הספר מעולה והכל מסביב הרבה רעש..
רץ (לפני שבוע וחצי)
מה הביטוי הזה" " וידה ידה ידה" ושאלה מרכזית שעלתה אצלי בשעה שקראתי את הביקורת היפה , האם החיים יכולים להיות נטולי פוליטיקה? במציאות הישראלית, גם אם נעצום עיניים, כבת יענה מול מופע האימים של הפוליטיקה שלנו, אנו מושפעים ממנה, אנחנו חלק ממדרון חלקלק, שברגע מסוים נחשוב שהוא לא נוגע בנו, ולאחר זמן יהיה מאוחר. אין ספק שמחשבה הזאת עולה בקרבי בעקבות סערת רותם סלע, שהיא גיבורת תרבות אמתית מבחינתי.
חני (לפני שבוע וחצי)
אוהבת את הכתיבה של דורית. כפי שכתבת יש לה כתיבה לירית פיוטית ממש.
הדימויים נפלאים ולקוחים מהחיים הם לא תלושים.
אבל לא כולם מתחברים לכתיבה שכזו.
סקירה יפה לספר טוב ויותר.
כרמליטה (לפני שבוע וחצי)
אהבתי את שכתבת. תודה ג'אם.
yaelhar (לפני שבוע וחצי)
מסכימה איתך - את הספר יש לשפוט לפי ערכו החווייתי ולשאר העניינים - יש בחירות, כידוע.
מחשבות (לפני שבוע וחצי)
מניסיון העבר, לא אהבתי את צורת הכתיבה של רביניאן.
אדמה (לפני שבוע וחצי)
בלי קשר לסערה שהספר גרם, אם בוחנים את איכותו, הוא לא זכאי ליותר מכוכב אחד בלבד.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ