ביקורת ספרותית על הקלות הבלתי נסבלת של הקיום מאת מילן קונדרה
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 4 במרץ, 2014
ע"י omers


מילן קונדרה,הסופר הצ'כי,כותב בספרו על הקלות הבלתי נסבלת של הקיום.הספר הזה הוא בעצם סיפור על ארבעה אנשים וכלב,בתקופת שנות ה-70 שרוסיה השתלטה על צ'כיה.איכשהו,קשה לא לעשות את האנלוגיה לאוקראינה כיום (כמעט מתבקש).

הסופר שוטח פה את סיפורם של טומאש,סבינה,טרזה ופראנץ,וכמובן של הכלב קרנין,שכל אחד מהם מתמודד בדרך שונה עם הכיבוש-חלק נשארים בצ'כיה,חלק מהגרים וחלק אפילו חוזרים אליה למרות שהיגרו ולמרות המצב המדיני.אין פה מספר כל יודע,שנותן משפטים מרמזים על המשך העלילה.המספר הוא בעצם גם דמות,שנותנת את הפרשנות שלה לאירועי הספר,ותוך כדי מוכנסים הגיגים ומחשבות של המספר.

אבל מאיפה,בעצם,מגיעה הכותרת הזאתי,הקלות הבלתי נסבלת של הקיום?
מילן קונדרה הוא לא רק סופר,אלא עושה רושם שהוא גם פילוסוף.מילן קונדרה טוען שמה שקרה פעם אחת,כאילו לא קרה אף פעם.כך בעצם,מבוטלים כל חיינו.כי זה היינו הך אם חיינו או לא,כי בכל מקרה מה שקרה פעם אחת כאילו לא קרה אף פעם.כך,ההחלטות שלנו לא חשובות (כי בכל מקרה לא התרחשנו אף פעם),ומכאן מגיעה הקלות.אך באותו הזמן,הרצון שניזכר,שתהיה לנו השפעה,הופך את חיינו,או את קיומנו,לבלתי נסבל.ומכאן השם של הספר.

לאורך הספר קונדרה מכניס קצת לאויביו,קצת לשוויצרים האדישים למצב בצ'כיה,קצת לשמאל הצרפתי ואפילו לאינטלקטואלים של מערב אירופה.הוא נותן לדוגמא את המצעד שהיה מתאילנד לקמבודיה בתקופה שקמבודיה נשלטה על ידי וייטנם.המצעד מצויר כמצעד גרוטסקי,כאינטרסנטי וכאילו האנשים המשתתפים מעוניינים רק בצלמי הפפראצי שיצלמו אותם,ולא באמת בעזרה לאזרחים הקמבודים.
זה מין לעג מר,סרקזם,כי מילן קונדרה כותב את הספר בתקופה שנשללה ממנו האזרחות הצ'כית.כמין התגעגעות למולדת אבל ביקורת כלפי וכלפי העולם,שאיפשר לדבר כזה לקרות.

איכשהו אני תמיד מגיע לספרים הפסימיסטים.כאילו אני מגנט לספרים כאלו.
14 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רץ (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
עומר - קראתי את הספר הזה לפני זמן רב, והוא הותיר בי רושם רב. של ספר עם תבונה ורגישות לחיים מאותם המקומות בהם לחיים היה ערך נמוך - הביקורת שלך היא טובה.
עינתי (לפני 5 שנים ו-3 חודשים)
ביקורת נהדרת הקטע עם ספרים פסימיסטים הוא שהם אלו שמשאירים הכי הרבה חותם אחרי סיום קריאתם..

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ