ביקורת ספרותית על הַדֶּבֶר [עברית: יונתן רטוש] - תרגום: יונתן רטוש מאת אלבר קאמי
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 27 במאי, 2011
ע"י פָּלִימְפְּסֶסְט


להוציא, ומהר, מתוכנית הלימודים של כיתה י'. להכריח ילדים בני 15-16 לקרוא את היצירה המופלאה הזאת זו טעות גורלית. לרובם המוחלט אין מושג קלוש בפילוסופיה אקזיסנטציאליסטית, ולימודי ההיסטוריה על מלחמת העולם השניה גם ככה הוציאו להם את כל המיץ לדון בחירות האדם.

ואחר כך, כשינקפו השנים, לחשוף אותם לאט ובעדינות לספר היפה הזה, שמכיל בתוכו רבדים רבים כל כך, הגות שחודרת לפינות הכי קטנות של הנפש, ביקורת חברתית נוקבת, ובעיקר אהבת חיים ואדם.
32 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חמדת (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
פלימפססט -אני נהנית ממך ומכתיבתך ,כמובן .
reader (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
אני מסכים איתך גם אותי הכריחו לקרוא את הספר כשהייתי בכיתה י"א.אני חייב לציין שבכלל לא רציתי לענות עליו בבחינת הבגרות! לא התחברתי כלל לספר הזה,לכן עניתי על השאלה שעוסקת ב"ביבר הזכוכית".לביבר הזכוכית בהחלט התחברתי ואהבתי!היו לנו שני מבחנים שעוסקים רק ברומאן "הדבר" ואתם יכולים לנחש שהציונים שם לא היו להיט דבר שגרם לי לתעב את ספרות 2 יח"ל.מיותר לציין שספרות 5 יח"ל הרבה יותר מעניין,מאתגר ויפה מה2 יח"ל.
פָּלִימְפְּסֶסְט (לפני 7 שנים ו-8 חודשים)
ניצן אני מסכימה איתך מאוד, לדעתי מה שפגם בהנאת הקריאה בזמן התיכון היה דרך ההעברה של החומר. למדתי את הדבר בכיתה י' ובי"ב (מסיבה לא ברורה שיעורי ספרות בוטלו בי"א), כשרק לפני הבגרות החליטה המורה להסביר את המשמעויות שבספר. הסלידה מהספר בוטאה בכך שרוב כיתתי ענתה על מחזות ולא על רומן מתורגם, כי הידע שהעבירו לנו היה בלתי מעמיק בעליל - המורה פטרה את עצמה על ידי חלוקת 3 דפי מסוכמים.
ניצן צבי כהן (לפני 7 שנים ו-8 חודשים)
אמביוולנטי מצד אחד - תעשיית ההשכלה הישראלית לא תמיד ממש נראת כמו מערכת חינוך.

מצד שני, ודווקא בספר מורכב כל כך - קריאה מונחית עשויה מאוד להועיל, ודווקא בפיתוח היכולות והרגישות שיאפשרו להבין, להעמיק ולהינות מספרים כאלו. זה כמובן תלוי מי המנחה ומה הרגישות שלו והמרחב שלו לעשיה חינוכית.

לצורך העיניין לדעתי אני עצמי נחשפתי לאקזיסטנציאליזם דרך מחזות האבסורד שלמדנו, קראנו והצגנו בשיעורי מגמת תיאטרון, ובדרך לרעיונות "המיתוס של סיזיפוס" - וזו דווקא הייתה חוויה משמעותית ומכוננת עבורי.
אלי אביר (לפני 7 שנים ו-9 חודשים)
תבונה מוקדמת מסכים איתך לגמרי, גם מבוגרים יותר, בני עשרים פלוס, לא תמיד בשלים ליצירה מורכבת
אירמה (לפני 7 שנים ו-9 חודשים)
:)))
פָּלִימְפְּסֶסְט (לפני 7 שנים ו-9 חודשים)
אירמה ברור לך שאת צודקת, נכון? (:
אירמה (לפני 7 שנים ו-9 חודשים)
גאון הקאמי הזה, גאון!!

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ