ביקורת ספרותית על עאידה מאת סמי מיכאל
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 29 בנובמבר, 2010
ע"י כלנית


שנות השישים ואני ילדה קטנה ורזה. מאוד רזה, למורת רוחם של הורי ויותר מכל של סבא וסבתא שלי.
"תאכלי." אומרת סבתא.
"בבקשה, תאכלי (בשורוק)". מתחנן סבא.
ואז כדי לעקוף את פי הקפוץ, הוא מפליג בסיפורי סיפורים. אני הקטנה, אוהבת סיפורים בכלל, קוראת בלתי נלאית ואת המעשיות של סבא אוהבת במיוחד. וככל שעלילותיהם נפתלות ורחוקות מהמציאות כך נפער פי קמעא ומאפשר מעבר חופשי לכפות העמוסות לעייפה של מזון נפלא, מחזק, מגדל ומצמיח.

עברו שנים. נסעתי ,עם אמי לבקר את מחוזות הולדתם של סבתא וסבא. סבא יליד בוכרה. סבתא ילידת טשקנט. היום שתיהן נמצאות באוזבקיסטן. טיול בן עשרה ימים, ברמה המדברית, שבקיץ הטמפרטורות בה עולות עד חמישים מעלות ובחורף יורדות עד מתחת לאפס. שם כל אותם סיפורים של סבא קרמו עור וגידים. הסיפורים של סבא היו ההיסטוריה של המקום הזה, שגידל את סבא שלי במשך שבע עשרה שנה ואת סבתא שלי במשך שמונה שנים ואחר-כך, הקיא את שניהם ושלח אותם לארץ ישראל.
"וטוב שכך?" ככה סבתא שלי אומרת.

חצי מאה עברה מאז שעזב סמי מיכאל את מקום הולדתו. ב"עאידה" הוא חוזר, שוב, לשם לעיראק. הוא מפוקח. הוא מכיר את ההיסטוריה של המקום לפני ולפנים על דקויותיה. על הפוליטיקה שהובילה אותה לעיתים על פי התהום. הוא יודע שהיא עמוסה במוות ובדם. עיראק, אף היא הקיאה את היהודים, שחיו בה שנים רבות על מי מנוחות, לכאורה. אבל הוא גם מתגעגע, והכיסופים האלה והזיכרונות שזורים בין דפי הספר. טמונים בין המילים. הכמיהה למשהו שלעולם לא ישוב ואולי לא היה כל כך מושלם. אבל הזמן, שאינו עומד מלכת, מייפה הכל, והמרחק מחזק את הרצון, שלעולם כבר לא יתגשם, לחזור לרגע קט במכונת הזמן ולחבק את כל מה שהיה שם.

סבא וסבתא מעולם לא חזרו לבקר במחוזות ילדותם, וכמו סמי מיכאל, המשיכו להתגעגע לאפרסקים, למלונים לחיים הטובים שהיו שם, ושנלקחו מהם בכוח. ובעניין הרזון. אין כבר מה לדאוג. למרות שבכל פעם שאני מבקרת אצל סבתא, שהשנה מלאו לה תשעים וארבע, השאלה הראשונה שהיא שואלת: "את רוצה לאכול? הכנתי היום משהו מיוחד, שאת אוהבת." ואני אוכלת ומתענגת על האוכל הטוב, ומתגעגעת לסבא, שכבר לא אתנו.
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ