ביקורת ספרותית על הארנבת עם עיני הענבר מאת אדמונד דה ואל
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 6 באוגוסט, 2015
ע"י כלניתאני אוהבת ספרים. אוהבת לקרוא. ספרים מלווים אותי מאז ילדותי. שעות על גבי שעות של קריאה מפי אבי. שעות על גבי שעות של סיפורי ספרים, שהיא קראה, מפי אמי. ספרים שמונחים על מדפי ספרים, ובכל פינה בבית. אנשים שקוראים ספרים. הספר הראשון ששאלתי בספריה העירונית – 'קוזט' והספרים שהחלפתי בספריית 'דפים' ספרייה פרטית במרכז חולון.

בכל השנים האלה פיתחתי יחס אמביוולנטי לספרים. מחד גיסא מאוהבת באלה, שסחפו אותי, אלה שריגשו אותי, אלה שטלטלו אותי ומאידך גיסא אף פעם לא חוזרת לקרוא בהם שנית. אלה וגם אלה מצטברים שנים על גבי שנים על מדפי הספרים בביתי, ומתמלאים אבק. קשורה אני במיוחד לספרים, שהקדשה מאדם אהוב כתובה בשערם. ואני שכבר יודעת מה הם מכילים מבינה, שאני צריכה לשחרר אותם. להשאיל לאנשים אחרים כדי שיקראו בהם. כדי שההנאה שאני הפקתי מהם תעבור גם לאחרים. ספרים העומדים על מדף, כאבן שאין לה הופכין משולים בעיני לספרים מתים. כדי שספרים יחיו הם צריכים לצאת, לתור את הארץ ואפילו את העולם. דפיהם אמורים להיפתח ולהסגר. הם זקוקים לנשימה אנושית על דפיהם, הם זקוקים לדמעות הנספגות בעמודיהם, הם זקוקים לרגשות שפורצים מהלב וחודרים עמוק, עמוק לתוך כריכתם.

ספרים הם חפצים. כאלה שעוברים מיד ליד. זה הבסיס לספר הזה. חפצים קטנטנים שניתן לאחוז אותם בכף יד אחת ולהטמין אותם בכיס, כך שאיש לא יראה שהם מצויים שם. חפצים גדולים כמו ספריות ענק, שקשה להזיז ממקומם וחפצים ענקיים כמו ארמונות, שישארו לעולם נטויים במקומם גם בחלוף העיתים.

הכותב יוצא למסע אחרי חפצים: קטנטנים, גדולים וענקיים ומוצא תולדות משפחה אחת. הוא חוקר ומעמיק, עובר ארצות, ששינו גבולות ושם, חופר בארכיונים מעלי אבק ובספריות עתיקות. מוצא מכתבים בהרבה שפות ומהם לומד. ולאט לאט הוא לומד להכיר דמויות מעברו, מעבר משפחתו שקורמות עור וגידים, מתמלאות חיות, והופכות היסטוריה לספור מרתק.

ואני משאילה ספרים. לפני כן, את הברכות המיועדות אלי, שכתובות בספרים אני גוזרת בעדינות (למדתי זאת מחברה אהובה) וטומנת בקופסת נעליים בה אני שומרת את כל הברכות שכתבו לי לאורך השנים אנשים אהובים ואוהבים.

ומקווה...

...שהספרים לא יוחזרו. אלא יעברו הלאה והלאה מיד ליד, מנשמה לנשימה. מדמעות להתרגשות.
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אפרתי (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
קניתי את הספר ובגלל כל אלה שכתבו משעמם משעמם משעמם, לא נגעתי בו. נראה לי שכדאי לשמוע בקולך. או לפחות בקול הכוכבים שנתת...
כלנית (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
למי שקרא את הספר ולמי שלא... למי שמתעניין באמנות היפנית המדהימה - נטסקה (Netsuke), מוזמן להיכנס לבית וייל בכפר שמריהו לראות את התערוכה של החפצים הקטנטנים והיפיפיים האלה מוצגים בארון זכוכית ומלווים בספר צילומים שלהם עם הסברים על כל פריט ופריט.
כלנית (לפני שנתיים ו-11 חודשים)
תודה
yossic (לפני שנתיים ו-11 חודשים)
ביקורת יפה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ