ביקורת ספרותית על התגנבות יחידים - ספריה לעם #326 מאת יהושע קנז
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 17 במאי, 2019
ע"י soungalo


סיימתי לא מזמן לקרוא את הספר, על (כמעט) 600 עמודיו, חלקיו, שפע דמויותיו וכל השאר. כשסיימתי הרגשתי קצת כאילו סיימתי ריצה ארוכה, או אולי טירונות ממושכת מדי... החוויה שלי מהספר היא בבסיסה מעורבת: יש בו דברים שאהבתי ודברים ששנאתי. מצד אחד, הספר עוסק בנושאים שהיו רלוונטיים בשנות החמישים (זמן התרחשות העלילה), המשיכו להיות רלוונטיים בשנות השמונים (זמן כתיבת הספר), ולמעשה רלוונטיים גם היום - מורכבות החברה הישראלית, עדתיות, מחויבות לחברה ומה זו בכלל ישראליות. מצד שני, הרגיש לי שחלק ניכר מהזמן העיסוק בנושאים האלה היה דוגמטי במקרה הטוב, ובנאלי עד סטיגמטי במקרה הרע. דווקא בנושאים היותר אישיים שהספר עוסק בהם (למשל תמות כמו בחירה חופשית, חברות, בדידות ואכזבה שחוזרות בספר) הרגשתי שהוא מצליח לתת קול יותר מורכב ומעניין. המחיר של זה הוא ירידה באמינות של הספר - קצת קשה היה לי להשתכנע שילדים בורים בני 18 מסוגלים לתובנות ולמחשבות המעמיקות שהסופר "שותל" להם בראש. די ברור שכל הדמויות הן בעצם קולות שונים שמייצגים צדדים שונים בעולם הפנימי של הסופר. לגיטימי? לגמרי! אבל לא ממש יוצר תחושת אמינות בתוך ההקשר התקופתי של הספר.
אהבתי את השימוש של הסופר בסימבוליזם. גם אם לא תמיד הבנתי מה מסמלים המוטיבים שהוא חוזר עליהם - כלבים שמופיעים בנקודות מפתח בספר, המד"סית היפה והדי-לא-סימפטית שמבליחה ונעלמת, לפעמים משפיעה על הסיפור ולפעמים לא. ריבוי הקולות הוא עוד טכניקה מעניינת ומיוחדת שנמצאת בשימוש רחב בספר. בהתחלה כל פרק מסופר מנקודת מבט של טירון אחר. אח"כ הקולות מתחילים להתחלף במהירות ולהתערבב, עד שלפעמים נוצר בילבול ולוקח כמה משפטים להבין מי הדובר. כל הכתיבה המשוכללת הזאת מביאה עניין ודינמיות, גם בקטעים הפחות מעניינים של הספר, ויש לא מעט כאלה - בכל זאת, מדובר על טירונות שלמה שרובה ריצות, עונשים ותורנויות מטבח. מצד שני, לפעמים כפעלולים הסגנוניים מרגישים קצת מאולצים ולא ברור מה בדיוק הם באים לשרת. את אותו הדבר ניתן לומר גם על היקף הספר - מעבר לאורך הלא מבוטל שלו, הוא בעל היקף די מרשים. עשרות דמויות, אירועים, נושאים, מחשבות והגיגים וגם מעין קטעים "מרחפים" שבבירור אינם חלק מאירועי הטירונות, ולא ברור אם כולם הכרחיים ומקדמים את העלילה.
בסיכומו של דבר, מדובר ביצירה מעניינת ומורכבת. נהניתי לקרוא בספר, אבל יש לי גם לא מעט ביקורת עליו. בהחלט מומלץ אם אתם מוכנים למערכת יחסים ארוכה...
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מושמוש (לפני חודש)
למחשבות כוכב הלכת אראקיס ולקפל את החלל. נשמע מדהים. לא קראתי את הספר. ראיתי איפשהו שמדעני חלל לא רצו 'לשבור את המילה' לספרי מדע בדיוני ובגלל זה יצרו את התאוריה של קיפול החלל. כנראה הם קראו את חולית. איזה יופי.
מחשבות (לפני חודש)
הייתי בקשתות. קראתי את DUNE, חולית, באנגלית וזו היתה חוויה מכוננת. זה כמובן לא היה הספר היחיד, אבל דוגמה לשעות רבות של פנאי.
מושמוש (לפני חודש)
למחשבות כמובן זה מעניין, היכן היית ומה קראת?
מחשבות (לפני חודש)
גם לי בהחלט הספיקה הטירונות בגולני, למרות שלא הייתי בגולני, גולני שלי, גולני שלי... אם תסתקרנו אומר היכן הייתי ומה קראתי.
פרפר צהוב (לפני חודש)
נראה שנוותר על הספר הזה. הספיקה לי טירונות אחת :-)
מושמוש (לפני חודש)
ניסיתי. לא הצלחתי לקרוא אותו.
מחשבות (לפני חודש)
הספר נמצא אצלי ועכשיו בספק אם אקרא אותו.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ