ביקורת ספרותית על התגנבות יחידים - ספריה לעם #326 מאת יהושע קנז
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 1 במאי, 2019
ע"י אלזה


השנים הם אמצע שנות החמישים, ישראל עדיין מלקקת פצעי מלחמות, שעדיין לא הגלידו. כיתת טירונים בגיוס שלא הולך להיות קרבי, נערים מבתים שונים רובם עולים חדשים ממזרח וממערב כולל ניצול שואה אחד שנחבא אל כליו ומחברותיו מתקבצת בצריף בבה"ד 4 בצריפין, ובלי כל פוליטיקלי קורקט היא נתונה לשרירות ליבם של המ"כים שהכוח ניתן בידיהם.

הטירונים הנ"ל לומדים להכיר אחד את השני, אך לעולם נשארים עם הפער בין העולים החדשים והצברים שהם בני המקום ויודעים את העברית כהלכה, הנה הבסיס לתחושת הקיפוח מאז ועד היום.

אלא שקנז המצויין בכתיבתו הנהדרת מחדד את התמונה על כמה מהחיילים שניים מהם צברים ואנו נוכחים לדעת שגם להם יש את הבעיות שלהם בבית. למשל הקיבוצניק שבתקופה שבה כל הנוער הקיבוצי הלך לסיירות וצנחנים, הוא בגלל בעיות שלו מוצא עצמו בכיתת הג'ובניקים הזאת ומתבייש לצאת הביתה.

בקיצור איך אומר שם חייל מבוגר יותר שנודע לו שנולד לו בן "יש לי בן סברה....הוא לא ידע שום שפה מחוץ לארץ, רק עברית...לילד שלי אני לא יקרא לופו, שמופו, ברקו שמרקו, אני יתן לו שם של סברה" הגאוה של העולה החדש במקרה הזה נראה שמרומניה על בנו שנולד צבר.

היום אולי הנכד שלו גר בברלין.....
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מושמוש (לפני חודש)
גם הפעם דעתי כשל מחשבות. ניסיתי לקרוא את הספר. נכשלתי. לטעמי כשמסלקים את התופעה של הקמת חברה חדשה במקום חדש - ישן, את כל הרקע התרבותי העמוק של הדמויות, שהוא חס וחלילה יותר מכאן ועכשיו, כמו שמסביר ניטשה את היצירה של אייסכילוס: שובל ארוך ואינסופי נמשך מכול דמות, שזה הרקע ההיסטורי התרבותי דתי שלה (בתק' אייסכילוס הם היו עובדי אלילים). בלעדיו היא יוצאת דלה ועצובה מאוד, כמו בספר של קנז .. אבל זו לא האמת, לדמות יש את כול זה. בסדר, הבנתי שכדי למנוע מלחמות הוחלט למחוק את השובל של האנשים, ופרופ' לחינוך גם קיבל על זה את פרס החינוך בארצנו, באיזשהי שנה - זו בפירוש הייתה ההצעה החינוכית שלו.
מחשבות (לפני חודש)
אני לא אוהב את קנז, אבל יש לי את הספר. נדמה לי שהספר הזה אמור להמצא, ולהקרא, בכל ארון ספרים ישראלי. אקרא ואראה אם זה אכן כך.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ