ביקורת ספרותית על האם אנדרואידים חולמים על כבשים חשמליות? - (בלייד ראנד) מאת פיליפ ק' דיק
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 8 בדצמבר, 2017
ע"י שממית


זהו! אחרי צפיה בשני הסרטים וקריאת הספר, עשיתי וי על בלייד ראנר.
כספר, זוהי יצירה שלמה. בתוך עולם בדיוני שבנוי היטב על ידי הסופר, עולם שבו אבק מכסה את כדור הארץ, ותושביו מעודדים על ידי הממשלות, לצאת לגלות במאדים. עולם שבו האורגניזם החי הולך ומתכלה, ורובוטים, דמויי חיה ואדם, נוצרים על ידי תאגידים, על מנת למלא צרכים שונים של בני האדם, כולל שעשועים.זה עולם עם פילוסופית חיים כללית, היא "תורת מרסר", וכלים שמאפשרים בחירת מצבי רוח והתעלות רוחנית. מין עולם שכזה. ובתוכו, יש עלילה. שמונה אנדרואידים מסוג מתוחכם, ברחו ממאדים אל כדור הארץ, ויש להם מטרה - להרוג את ציידי הגולגולות, הם בני האדם שעובדים עבור המשטרה, שתפקידם "להשבית" אנדרואידים מאיימים. ובתוך זה יש את דמותו של צייד הגולגולות, ריק דקארד, אדם נשוי שגר בכדור הארץ ומחזיק בכבשה חשמלית. חלומו הוא לקנות חיה אמיתית.לא ברור לי למה הוא לא חשב להביא תינוק לעולם, כי החיים שם מתוארים בפסימיות, הם הולכים ונעלמים ולכן, מאוד מתייקרים. תינוק אפשר לעשות בחינם, הוא מלא חיים, הוא משעשע והוא ממשיך את שושלת החיים. אבל בספר לא מדברים על תינוקות בכלל. אז האיש הזה מחפש את האנדרואידים שחדרו לכדור הארץ, במטרה להשבית אותם. עבור כל אנדרואיד מושבת הוא מקבל 1000 דולר, זה מאוד מדרבן אותו להרוג כמה שיותר כי הוא חולם לקנות חיה אמיתית, כאמור.
מעבר לעולם הבדיוני ולעלילות המתרחשות בתוך האבק שבו, צייד הגולגולות מאבד קצת את זהותו, הוא לא בטוח מי נגד מי, מה רע באנדרואידים, מי שלח אותו להרוג אותם? מי שלח אותם? תוך כדי הוא קצת מתאהב באחת מהן ואפילו שוכב איתה, למרות שהוא נשוי.
נהניתי מאוד מהקריאה, לאורך הספר כולו יש אווירה מאוד מסוימת, הדמות של איזידור מקסימה.
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
שממית (לפני שבועיים)
תודה על ההערה גלדריאל:)
גלדריאל (לפני 4 חודשים)
לא מדברים על תינוקות כי מה שלא קרה לכדור הארץ הפך אותו לעקר והרס את היכולת של היצורים החיים בו להתרבות. ולכן הסגידה הזו לבעלי החיים האמיתיים המעטים שנותרו איכשהו אחרי האסון.
זהו כוכב בשלבי גסיסה מתקדמים ושמי שנשאר בו ולא עבר למאדים הוא רק מי שאין לו ערך אמיתי במאדים, כלומר אלו שהם עקרים ואינם יכולים להמשיך את המין האנושי.
הקורא במצודה הרמה (לפני 5 חודשים)
:)
שממית (לפני 7 חודשים)
הסרט השני, אני יצאתי מהקולנוע בהי, קבעתי, "סרט מושלם!"
לא יודעת מה בדיוק, כי העלילה לא כזאת מאתגרת את השכל, והדמויות קצת לוקות בהוליוודיזם. היתה מנה יפה של נוסטלגיה, בשבילי ובשביל בני הדור שלי, החלק המסוים מבני הדור, החלק שהיה צורך, "תרבות אלטרנטיבית", במילים של פעם:). כמו במלחמת הכוכבים - הכוח מתעורר, מוצר דיסני לחלוטין, ובכל זאת, כשמופיעים אחד אחרי השני, הריסון פורד, קארי פישר, הרובוטים וספינת החלל העתיקה, ההתרגשות עולה בלב. בכל זאת, אלה הם ידידי מגיל 6...
בבלייד ראנר 2, אותה נוסחה עובדת, רק שההתרגשות/תחושת החמצת החיים/תחושת השלמה עם עצמך/צחקוק קטן, באה בעיקר מהאווירה של סוף העולם, אווירת אבק ומכניקה עתידנית מקרטעת, שאלות של זהות, של ערך החיים ושל מותר האדם. אלה היו חברי בגיל 16:)
טוב, הגזמתי בתגובה, מומלץ לאוהבי הז'אנר;)
דוידי (לפני 7 חודשים)
ספר אהוב על ביותר, לא הטוב ביותר של פיליפ ק. דיק, אבל בהחלט אחד מהטובים. שווה לראות את הסרט השני?
yaelhar (לפני 7 חודשים)
לא קראתי ובדרך כלל אני לא מחבבת את פיליפ ק' דיק
אבל הביקורת שלך סקרנה אותי ואקרא כשאתקל בו.
מחשבות (לפני 7 חודשים)
תודה על האזהרה. נשמע כספר שממש לא ארצה לקרוא.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ