ביקורת ספרותית על גינת בר מאת מאיר שלו
הביקורת נכתבה ביום שבת, 6 במאי, 2017
ע"י תומר


כאשר נכנסתי לאתר סימניה, ראיתי ביקורות שונות על ספר זה. כל ספר של מאיר שלו מעורר תהודה. רבגוניותו של הסופר הינה אף מפליאה: כתיבה על התנ"ך, ספרי ילדים, כתיבה פובליציסטית ועוד. וכעת, מאיר שלו כותב על גינת הבר שלו.
הכתיבה בגוף ראשון מעוררת מעין הזדהות ואמפתיה. ה 'אני' של הסופר נמהל עם ה 'אני' של הקורא, ונוצרת הליכה יחדיו, במשעול תחנות גינתו של מאיר שלו. על פרחיה, כלי העבודה, החיות שבה. כל זה מתמזג בנוף של מקום מושבו של מאיר שלו ועם הגיגיו הנצחיים, הממשיכים להדהד ולהיאמר אף מבעד לפרח שכיח אשר נפוץ ברחבי ישראל.
ספר זה נאכל אט – אט. פרקים פרקים, אשר נותנים לקורא פסקי זמן בהם הוא יכול להרהר בין פרק לפרק. לעיתים הטעם טפל במעט ולעיתים כמעדן מלכים.
תיאור הגינה של שלו ועבודתו בה, נדמה לפרקים כמעשה הכתיבה של מאיר שלו: טיפוח איטי, השקעה בעבודה, דאגה ואמפתיה למעשיו שלו. נטיעה ככתיבה. לעיתים ישנם מכשולים אך העבודה הקשה, מסייעת בלהתגבר עליהם. לכל מילה ומשפט יש חשיבות. לכל חלק בנטיעה ישנה חשיבות: מקום הנטיעה, מרחב, שעות אור וצל, סוג הקרקע. כתיבה, מחיקה וכתיבה, הינם חלק חשוב במעשה היצירה. חלק מהותי ביצירת ספר. בתיאור הצלתה של הזלזלת נשמע כי קטעי כתיבה 'מתים' אף הם זקוקים לטיפוח, חום ואהבה ובעתיד יראו ניצנים ויניבו פרי. וכשמאיר שלו כותב על חששותיו מה יקרה לביתו ולגינתו בעתיד – האם תיהרס, האם ייבנו תחתיה בניין, הוא אולי למעשה מעלה את חששותיו לגבי ספרים שכתב, ומה יהיה עליהם. מה המשמעות של הכתיבה ומה נותר בעולם לאחר מותו של בן אנוש. מה שמעצים זאת הינה ההאנשה של מאיר שלו, בצמחים, פרחים, חיות. ההאנשה של הטבע.
מאיר שלו, אומר את מה שהוא חושב. הדברים נאמרים בטור שלו בעיתון מדי שבוע ובספריו הפרוזאיים כמעט ולא. כעת, בספר זה, כיוון שהוא כתוב בגוף ראשון, מאפשר למאיר שלו לומר את דעותיו, מה שנראה כמאולץ מדי ומרחיק את הקורא ממעשה התפתחות גינתו של מאיר שלו, מהעבודה, מהצמיחה ומהפריחה.
זהו ספר מהנה. עם זאת, לא אכחיש את הגעגוע שהיה בי בעת קריאתו של הספר ובתומו, לפרוזה של מאיר שלו, לקרוא סיפור עם קו עלילה מתמשך, בדרך כלל בנוי ושלוב פיסות פיסות, חלקים חלקים, אשר מתחברים ומתמזגים לכדי סיפור ולמעשה לספר אחד שלם. למתח הנבנה, לרגש המתפקע, לתובנות על בני אדם ועל הסביבה.

12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
תומר (לפני שנתיים ו-1 חודשים)
תודה על התגובות. שמח שאהבתם את שכתבתי.
חני, ממליץ לחקור אותו לעומק. כשמתחילים לקרוא ספר אחד, קשה להפסיק. תודה!
כרמליטה (לפני שנתיים ו-1 חודשים)
כתבת נפלא. תודה.
לי יניני (לפני שנתיים ו-1 חודשים)
נהנתי לקרוא את שכתבת. הוא מחכה לי... תודה .
חני (לפני שנתיים ו-1 חודשים)
עוד לא הגעתי לחקור אותו לעומק קראתי ספר אחד שלו שהיה עילוי למבוגרים.
כל השאר ספרי ילדים.ושם, הוא אלוף
בלקחת לילד את היד ולהוביל אותו באיטיות
אל העולם שיצר.
כשסופר מתמרן ככה את הקורא זה כמו מפקד
שמוציא חיילים משדה קרב .זו אליפות של סופר.
אני אגיע אליו..תודה על סקירה נפלאה כתמיד.
מחשבות (לפני שנתיים ו-1 חודשים)
אהבתי את מה שכתבת.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ