ביקורת ספרותית על בית העלמין של פראג מאת אומברטו אקו
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 17 באוקטובר, 2016
ע"י Pulp_Fiction


אומברטו אקו הוא היסטוריון וסופר בעל שם. מחברו של "שם הורד",האגדי שעובד לסרט ועשה הרבה רעש באופן כללי. יצא לי להכיר את ספר ההיסטוריה שלו אודות ימי הביניים ועבודתו זו בהחלט הרשימה אותי.את הספר הזה קראתי לפני זמן-מה אך מפאת כבודו של המחבר נמנעתי מלהביע דעה עליו ותיכף תראו למה.
ב"בית העלמין של פראג" פורס לפנינו אקו את חייו של גיבור הספר -פושע,רוצח ונוכל הבנוי למעשה משתי דמויות. עלילתו מתרחשת במאה ה-19 במספר אזורים באירופה,כשהקורא "קופץ" בין מדינות ומצטרף לגיבור הראשי בהרפתקאותיו.חלקן הארי מתרחש בפריז. הדמות הראשית לוקחת חלק או לפחות עדה לאירועים היסטוריים מרכזיים של התקופה כמו תהליך איחוד איטליה, מלחמת פרוסיה-צרפת, כולל המהומות שאחריה ועוד רבים אחרים. כמו כן קיימת התייחסות לאישים בולטים ומעניינים של התקופה(ויש מהם שאינם כאלה),מונחים ומושגים רבים שרוב ההדיוטות אינם מכירים.
זהי תקופה של פריחת הלאומנות והשוביניזם הנציונליסטי בהחלט מודגש על ידי יצירת סטריאוטיפים על עמים(וגם מסדרי נזירים מסוימים) שבתוכם חי הגיבור .גם לבונים החופשיים שמור "מקום של כבוד" מבחינת כמות הרעל וההשמצות שהם זוכים להם. כמובן שהשנאה הגדולה ביותר מופנית כלפי(איך לא?) היהודים. העם הנבחר "זוכה" לנתח הארסי ביותר של דעות קדומות והאשמות שווא."המהדרין" שבשונאי ישראל הרחיקו לכת ושילבו את היהודים ואת הבונים לכדי קהל אחד שעסוק בהרס האנושות וביסודו מהווה כת העובדת את השטן . בכלל החלק המשמעותי ביותר בספר עוסק באופי האנטישמיות במאה ה-19 ,התפתחותה בארצות אירופה בכלל ובייחוד בצרפת. מוזכרים בהקשר זה דרימון, מאר, גולובינסקי, ז'ולי ורבים אחרים.דיון נרחב(במסגרת העלילה) מתקיים בהתייחס לספרות אנטי-יהודית של אותם הימים("צרפת היהודית","היהודי הנצחי","פרוטוקולים של זקני ציון"...).
כל זאת קורה על רקע עלילה של ספר הרפתקאות בשילוב דרמת פשע. בין לבין הקורא נחשף למתכוני מטבח צרפתי לאניני טעם.
למרות העובדה שישנם קטעים התורמים לידע ונעימים לקריאה,ספר זה הוא דוגמה מובהקת לפתגם "תפסת מרובה-לא תפסת".זאת מכיוון שאומברטו אקו מציף את הקורא במונחים ושמות באופן מוגזם,כך שבכל כמה משפטים עליו לבדוק בהערות בסוף הספר על מי/מה מדובר. כמות פרטים שכזאת בסופו של דבר מבלבלת מאוד את הקורא, מפריעה לזרימה של הקריאה, כתוצאה פוגעת בהנאה מהספר ובשלב מסוים מתחילה לעייף.למותר לציין שבסופו של דבר מעט מזה נשאר בזיכרון בצורה מסודרת ומתקבל מעין "סלט" מושגים.
תוך כדי ההתקדמות בעומק היצירה, נוצרת התחושה שהכותב ישב מול ויקיפדיה, לחץ על קישורים בכל מיני ערכים ושילב מושגים ושמות מכל הבא ליד.זאת בשילוב עלילה די הזויה,אם כי מדי פעם מצליחה היא לעורר עניין.
ניכר כי אקו מאוד התאמץ ליצור ספר אינטליגנטי ומעשיר,הלועג וחושף את פניה המכוערות של האנטישמיות המודרנית,אך פספס את מטרתו ונשאר מכל זה מעט טעם וריח. על אף שאני בדרך כלל אוהב מושגים והערות בסוף הספר, אקו לגמרי מגזים בכך ומייצר טונות של Name Dropping ללא פואנטה. עדיף היה באם מלכתחילה היה אקו מציב לעצמו מטרה של כתיבת ספר עיון אודות האנטישמיות במאה ה-19 ועושה כן.
זהי יצירה בעלת פוטנציאל לא רע אך בסופו של דבר מתקבלת תוצאה מתחכמת ומאולצת עם עלילה מוזרה משהו. לספר סוף סביר, אך הקורא מתענה עד שמגיע אליו.
גם מבחינת סגנון הכתיבה התוצר לא מספיק מרשים.
בסופו של דבר שניים וחצי-שלושה כוכבים וגם זאת תודות למוניטין של הסופר.
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מחשבות (לפני שנה ו-9 חודשים)
אקו לא קריא ושם הורד בלתי נסבל.6 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ