ביקורת ספרותית על המחברת הגדולה - התאומים #1 מאת אגוטה קריסטוף
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 7 באוגוסט, 2016
ע"י גל


קראתי את הספר בנשימה אחת, ומיד אחר כך גם את הביקורות. אין לי הרבה מה להוסיף על מה שנאמר, אבל ספר כזה אתה מסיים ומרגיש צורך לעשות משהו, כל דבר. והנה אני מוצא את עצמי כותב... מוסיף עוד כמה מילים מתפעלות על עוצמת התחושות שמתעוררות בך בקריאה כל כך מהירה וקצרה. זה מעניין איך ספר שמתאר תרגילים ב"מחיקת רגש", מחיקת הזהות ובחוסר אנושיות, מחבר אותך לנקודה כל כך רגשית ואנושית. אני מנסה להבין מה אני חש כרגע- סלידה, בחילה, אימה, דאגה, רחמים. כנראה איזשהו מיקס של כל אלה. עם הרבה מאוד פחד- פחד על כך שבין כל התחושות שאני חש אינני יכול לחשוב שמדובר באיזה סיפור בדיה, שמדובר במצב לא טבעי או משהו שכבר חלף מן העולם, שיכול להביא אנשים להתנהגויות כמו אלה שמתוארות בספר. אתמול סיימתי לקרוא את "עפיפונים" וקופץ לי עכשיו משפט שקראתי שם:

"ואולי אין כלל הנאציזם זועה אל-אנושית? אולי אנושי הוא דווקא? אולי אינו אלא הודאה, אמת כמוסה, מודחקת, חבויה, מוכחשת, המקננת בתוכי-תוכנו, אך בסופו של דבר פורצת תמיד החוצה? הגרמנים, כמובן, כן, הגרמנים.... עכשיו הגיע תורם, בהיסטוריה, זה הכל. נחיה ונראה, אחרי המלחמה, לאחר שתנוצח גרמניה והנאציזם יעלם, או יועלם, אם יקחו לידיהם את הלפיד עמים אחרים האירופה, באסיה, באפריקה, באמריקה" (עמוד 246).

זה מה שמפחיד כל כך ומטלטל ב"המחברת הגדולה"- האנושיות שבהיעדר האנושיות.

אני ממליץ לקרוא- ולו רק בשביל להתפעל מעוצמתה של המילה הכתובה ושל בחירה נכונה בטכניקת כתיבה שהולכת יד ביד עם תוכן הספר, ועם חווית הקריאה.

ראיתי שהרבה כאן קראו את הספר ורציתי לשאול- האם יש טעם להמשיך לספרי ההמשך? הקריאה הייתה חוויה, אבל אני לא סקרן גדול לראות מה יקרה עם אותם הבחורים. אין לי צורך באיזה הפי-אנד (מעניין שאני אפילו לא מצליח לדמיין מה יכול להיות הפי אנד שכזה) או סגירת קצוות. ואם לא סגירת קצוות אלא סתם עוד סיפורי זוועה שכאלה- גם בכך אין לי צורך מיוחד. אני חושש שלחפש את ספרי ההמשך ולקרוא אותם יפגע מעט בזיכרון הספר הזה. אני טועה?
17 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
גל (לפני שנתיים)
תודה חני :-)
חני (לפני שנתיים ו-1 חודשים)
גל פיספסתי את הסקירה הטובה הזו. הציטוט מעפיפונים מדהים.
והספר נוסף לרשימה.
גל (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
תודה סוריקטה! שווה בדיקה....
סוריקטה (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
אני לא יודעת אם הם עדיין מציגים את זה אבל העיבוד של צעירי גשר לספר הזה היה מוצלח.
גל (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
תודה מחשבות על ההמלצה :-) אקרא בהמשך, ואשתדל לעדכן...
מחשבות (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
טרילוגיה מדהימה ולגמרי חמישה כוכבים זוהרים. השני עוד יותר מטריד והשלישי שומט לסת.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ