ביקורת ספרותית על שתיים דובים - ספריה לעם #673 מאת מאיר שלו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 15 בינואר, 2014
ע"י טרי


מאיר שלו מצטיין בספרו "שתיים דובים" בהיכרות עם השפה העברית והמקור התנ"כי שלה. בנוסף יש לשער שערך תחקיר על החיים ביישוב הכפרי, במושב ובמושבה לפני קום המדינה ואחריה. הטיפוסים בספר אינם קונבנציונליים. ולא רק בגלל שהם כאלה מטבעם, או עקב החינוך שקיבלו והמורשת שספגו בבית. יש להם אישיות די מחוספסת והם אינם עושים חשבון לאף אחד חוץ מאשר לעצמם ולמשפחתם. מה עשה אותם כאלה? האם הקירבה לטבע? האם קשיי הקיום בחיק הטבע? אין לדעת. לגברים ולנשים כאחד יש מודעות והערכה רבה למורשת המשפחתית. זה קדוש. הסבא - הוא השולט בכל. לנשים יש זכויות אבל אין שיוויוניות בין המינים. החיים מתנהלים לפי המתווה של הגברים - לפחות במשפחה שבה עוסק הספר. למרות שהקורא מבין שמדובר במשפחה בעלת היסטוריה ייחודית, שכל שאר המשפחות במקום אינן מעזות לדחוף את אפן לענייניה, מצטיירת בכל זאת תמונה של מעין "מערב פרוע". איש איש לפי ראות עיניו ורחשי ליבו נוהג. יש מי שבוגדת בבעלה משום שהפסיק לשכב איתה, יש מי שנוקם בלקיחת חייו של הזולת משום ששכב עם אשתו וכן הלאה. אלו הם חוקי המערב הפרוע.
בעיקרו של דבר - יש הרבה מתח בסיפור, הרבה רגש, הרבה עומק, והיריעה נפרשת בפני הקורא טיפין טיפין בדבריה של רותה - המורה והמחנכת בבית הספר התיכון, כיתה י"א. הזיכרונות עולים בצורה בלתי מסודרת מפה ומשם ולמרות זאת יש היגיון בסדר הדברים כפי שהם מופיעים בספר.
אהבתי את הסיפורים שרותה חיברה עבור בנה. אלו הם הדובדבן שבקצפת של הספר.
לסיכום - כשלוקחים ספר של מאיר שלו ליד - הולכים על בטוח. אין זה עוד ספר טוב אלא יצירה מקורית ייחודית. ההנאה מובטחת
4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אפרתי (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
כל מי שכותב צריך לערוך תחקירים. סיפורים, ואפילו סיפורי משפחה הם עמומים ולא מדוייקים מספיק.
רץ (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
מאיר שלו לא צריך לעשות תחקרים, כול מה שהוא צריך לעשות, והוא עשה זאת זה להקשיב לסיפורי המשפחה שלו, שהיא מאוד מורכבת4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ