ביקורת ספרותית על המרד על הקיין - אדם בקו האש # מאת הרמן ווק
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 26 באוקטובר, 2012
ע"י בן אסתר


מפעם לפעם אני נתקל בביקורת עם איזכור על ספר שנשכח זמן רב על מדפיו של מי מהקוראים המבקרים.

העותק שבידיי מצטרף לגלריה הזו עם ותק חניה על מדף במשך עשרים ושמונה שנים מאז נקנה בתוך אסופה של שנים עשר ספרים בסדרת מופת מלחמתית ששמה "אדם בקו האש", בחנות של משרד הבטחון בקריה. מאז המתינו אותם ספרים בסבלנות עד בוא גאולתם, דבר שהתפניתי לעשותו בימים אלה.

הראשון שבהם הוא "מרד על הקיין", שהוא גם הראשון בספריו של הרמן ווק.

זהו סיפורם של אנשי צוות באנייה מלחמה מיושנת שהוסבה בצוק עיתות מלחמת העולם, לשולת מוקשים והופעלה מפעם לפעם למשימות סיוע מגוונות בקרבות הימיים מול הציים היפנים.

תמצית.
עלילת הספר מתחילה בגיוסו של וילי קית מניו יורק לצי האמריקאי למסלול קצונה ימית. עם סיום הקורס הוא מוצב על סיפונה של ה"קיין כחובל. בעלותו עליה הוא מוצא את עצמו על גבי ספינה מוזנחת חלודה ומתפוררת, בפיקודו של קברניט ותיק ושבע קרבות אשר תחת פיקודו היה המורל של הצוות מדורדר וירוד והשליטה של המפקדים על אנשיהם הייתה מוגבלת ביותר.

בתוך זמן קצר לאחר מכן מונה לתפקיד קברניט חדש, הקפטיין קוויג. תחת הנהגתו נחשפים אנשי הצוות לשיגיונותיו ולהתנהגותו במצבים שונים, שגרתיים או מסוכנים, דבר שהעלה את ספקותיהם של סגנו וקצינים אחרים באשר מידת כשירותו לפעול כקברניט, בפרט בתנאי לחימה, כמו גם שאר היבטי אישיותו שלא תאמו את הנחוץ למילוי תפקידו הקשה והתובעני. ספקות אלה נגעו אף במידת מצבו הנפשי.

חוסר האמון מגיע לשיאו במהלך סופת טייפון שהעמידה את האנייה בסכנת טביעה, כאשר קוויג נמנע מלפעול כמצופה ממנו בהתקיים מצב שכזה. כדי להציל את האנייה ממה שנראה כסכנה ברורה ומידית לטביעתה, מפעיל סגן הקברניט את הסעיף 184 בתקנות הצי המאפשר להסיר במצב חריג במיוחד את הקברניט מתפקידו ולהחליפו. הסגן פועל בהתאם לכללי סעיף זה, מדיח את מפקדו ומבצע את הפעולות הנחוצות כדי להיחלץ מהסכנה ומהסערה, עד שהצליח להשיב את הספינה למסלולה ולנמל מבטחים.

בעקבות אותם אירועים ומעשהו זה, נערך לסגן הקברניט משפט בפני בית דין צבאי, משפט שתוצאותיו עשויות היו להשפיע לטוב או לרע גם על תומכיו באותם רגעי אימה על סיפון הקיין. את מהלך הדיון המשפטי ותוצאותיו לא אזכיר כאן כדי לשמר עבור אלה הצפויים לקרוא את הספר את אחד משיאיו של הסיפור.

ולביקורת עצמה
רבים הם פניה של נפש האדם. ככל שרב הלחץ על בעלי אותה נפש כך ניכרת ונובעת מתוכה השפעת אותם תנאים בהם היא שרויה. הספר מביא את נפשם של אנשים הרחוקים מביתם אלפי קילומטרים כשהם חיים בתנאי לחץ המוטלים על ימאים החיים במשטר צבאי בו הם נתונים במרחב הצפוף של האנייה בעת מלחמה, בין אם הם באימונים, תחת אש או בעת שהייה בחוף מבטחים למטרת מנוחה והצטיידות או תחזוקה ותיקונים. הדבר נכון הן למפקדים וקוויג השנוא בראשם, והן לחוגרים והנגדים.

הסופר מביא את סיפורם של אלה בעט קלה, שוטפת ומרתקת. ניכר ששירותו שלו עצמו בצי בימים ההם מביאים את הסיפור באופן הטוב ביותר. ספר טוב בהחלט, במיוחד אם ברצונכם להתרחק מעט מהטמפלרים, הקתדרלות ושאר פנטזיות ולצלול בדמיונכם לתוך קטע מתקופה היסטורית ספוגת סבל, עצב והילות גבורה שאינה כל כך רחוקה מאיתנו ותוצאותיה משפיעות עד היום על כמה משיקולינו בדברים מהותיים. קרובה דיה כדי לחזות מפעם לפעם באותם אחרוני הווטרנים גיבורי ו"גבורי" אותה תקופה החיים עדיין בקרבנו.

הספר אינו מרתק כמו ספריו המאוחרים יותר של הרמן ווק, "רוחות מלחמה" ו"מלחמה וזכרון" העולים עליו בכל היבט, אך בהחלט ספר טוב ומומלץ.
22 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
panyola (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
ביקורת מצויינת הזכרת נשכחות מאד נהניתי לקרוא אותה.
בן אסתר (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
תודה לכל המצטרפים ללייקים.
בן אסתר (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
תודה לך חמדת. שמחתי לראות
בן אסתר (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
תודה למפרגנים. הנאתכם = הנאתי.
עולם (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
יופי של ביקורת.
שיווה (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
וואו.... אכן נשכחות:) יפה.
אפרתי (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
ביקורת מעולה לספר טוב מאוד הרמן ווק היה סופר טוב מאוד. לא נוצץ, לא "ספרותי", אבל ספריו מעניינים, כתובים היטב ומביאים במדוייק את רוח התקופה וסיפורים היסטוריים חשובים. אכן, רוחות מלחמה ומלחמה וזכרון הם ספרים מצויינים ולא מן ההיטב האומנותי, במיוחד בשבילנו, גם אם לא היו מזכים את כותבם בפרס נובל.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
הזכרת נשכחות!
בן אסתר (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
לטוביה היקר לקבל מחמאה כזו מפיך, כמו מפי הגבורה. תודה לך מקרב לב.
תודה לך קיסרית על הלייק
tuvia (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
ביקורת נהדרת ידידי בן אסתר אכן הרמן ווק כתב רומנים נהדרים.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ