ביקורת ספרותית על בין חברים מאת עמוס עוז
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 20 במאי, 2012
ע"י יעל


אפתח בוידוי: זה היה הספר הראשון של עמוס עוז שקראתי. הסיכוי שהייתי בוחרת לקנות את הספר תוך שוטטות בחנות ספרים (אני עושה את זה די הרבה) או לשלוף אותו מן המדף בספריה (את זה אני עושה קצת פחות) הוא ממש קלוש (קיבלתי את הספר במתנה, מלווה בהמלצה חמה ממקור שני).
אני מאוד לא מתחברת לחיי הקיבוץ, שלא לומר אף סולדת מהעניין, ויסלחו לי הקיבוצניקים. הספר מגולל את קורותיהם של כמה מחברי קיבוץ מומצא כלשהו בישראל שאחרי קום המדינה,ועושה זאת באמצעות שמונה סיפורים קצרים, המתמקדים כל אחד בדמות בודדה ונואשת אחרת.
אני חייבת להגיד שעכשיו שסיימתי לקרוא, דעותיי על הסוציאליזם, מרקס וכל הקשור בחיי הקיבוץ לקחו תפנית לרעה. הספר "בין חברים" מוציא את ה"חברים" די רע. שום חברות לא נמצאת שם, גם לא אהדה, אחווה או רעות. הרבה רכלנות, צרות עין ונוקשות. מדי פעם מעט חמלה המהולה בחרמנות.
אם המטרה של עמוס עוז בכתיבת הספר הזה הייתה להראות את הצדדים המכוערים של חיי הקיבוץ, הרי שהיא הושגה במלואה.

אם להתייחס לכתיבה עצמה ולא לתוכן- הכתיבה טובה. הספר בהחלט משתפר לקראת חציו השני, כאשר דמויות שכיכבו בסיפורים הראשונים תופסות מקום כדמויות משניות בסיפורים הבאים, והכל משתלב יחד בצורה יפה. הכתיבה טובה, אבל לא רטטתי מכל משפט כפי שקורה לי כשאני קוראת פסקה של סאראמגו למשל.
בקיצור- מי שחי בתקופת קום המדינה, בקיבוץ או לא, ומי שאוהב סיפוריים על ההווי בתקופה ההיא, יכול להינות מקריאת הספר הזה פעם אחת, אבל לא מעבר.
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
יעל (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
ההשגות היו שם הרבה לפני כן עם זאת, אני יודעת שהחיים בקיבוצים היום הם לא כפי שהיו לפני 60 שנה.
חמדת (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
יעל - לפתח השגות כה נרחבות על הקיבוץ את זה אי אפשר לעשות מקריאת ספר אחד ,ישנם הרבה ספרים חדשים שמתעסקים אם הנושא,ולגבי ספריו של עוז תקראי את "בין חושך לאור" .

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ