ביקורת ספרותית על בין חברים מאת עמוס עוז
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 29 ביוני, 2012
ע"י עולם


"בין חברים", ספרו החדש והיפה של עמוס עוז, מורכב משמונה סיפורים קצרים המתרחשים בקיבוץ דמיוני בשם יקהת בשנות החמישים. כל אחד מן הסיפורים מתמקד באחד מחברי (או חברות) הקיבוץ, אך רוב הדמויות מופיעות ביותר מסיפור אחד, כך שאנו לומדים להכירן מזוויות שונות. רמתם של הסיפורים אינה אחידה, אבל אהבתי את רובם. מרשים כיצד עוז מצליח בעמודים ספורים להעמיד בדמיוננו דמויות אמינות המעוררות את הזדהותנו. כל סיפור היה משול בעיני למספר משיכות מכחול מדויקות המשרטטות דיוקן של דמות חדשה ומעמיקות במשהו את דיוקנאות הדמויות שתוארו בסיפורים הקודמים, ומכלול הסיפורים מצייר יריעה רחבה יותר של הוויית החיים בקיבוץ באותה תקופה.

רוב הסיפורים משרים תחושה של עגמומיות והחמצה וממחישים את המחיר שמשלם אינדיבידואל החי בקולקטיב הקיבוצי: הפרטיות המוגבלת, הרכילות שאין לחמוק ממנה, ההתנגשות המתמדת בין רצונותיו של היחיד לבין צרכיו של הקולקטיב, הכמיהה לעתים אל "העולם שבחוץ", והחשש לצאת אליו. הסיפור שנגע בי ביותר עוסק בתביעה הגדולה ביותר לטעמי שתבע הקיבוץ מן היחיד – הצורך לוותר, במידה רבה, על הזכות לגדל את ילדיך בעצמך ועל פי עקרונותיך.

איך יכול הורה רגיש לילד רגיש למסור אותו בערב לבית הילדים, לחסדי המטפלות וחבורת הילדים הדוחה מעליה את יוצאי הדופן? איך יכולה אם לקבל את הנחיות "ועדת הגיל הרך" לחינוך ילדה במקום לשמוע לצו ליבה ולאינסטינקטים שלה? הסיפור הזה עורר בי זיכרונות מן התקופה שבנותיי היו זאטוטות: הפינוקים, הקימות בלילה כדי להרגיע, האינטימיות הנבנית לאורך שנים בקן המשפחתי – איך אפשר לוותר על כל אלה? ומהן ההשלכות של הקולקטיביזציה של גידול הילדים על האישיות שלהם לאורך זמן? מעניין אם נערך אי פעם מחקר רציני בנושא זה. אני, על כל פנים, לא יכול כלל לדמיין ויתור על הזכות הבסיסית לגדל את ילדיך בעצמך. אבל, מאידך, האדם הוא יצור סתגלני ואינני יודע איך הייתי נוהג לו נולדתי למציאות כזו. (אלא שאז אני לא הייתי אני אלא מישהו אחר.)

ותודה לעמיר שהביקורת היפה שלו גרמה לי לקרוא ספר זה.
30 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
עולם (לפני 6 שנים ו-5 חודשים)
נתי - באמת קשה לדמיין את זה... אבל האידיאלים גברו על הטבע באותה תקופה והיו לזה גם צדדים חיוביים. מקווה שתיהני מהספר.
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-5 חודשים)
ענ"ן תודה על ההמלצה היפה הפסקה האחרונה שלך כל כך נכונה. הלכתי להסתכל על תינוקי ישן:-)
הספר מחכה לי על המדף עם שני עמוס עוזים נוספים.
עולם (לפני 6 שנים ו-5 חודשים)
אכן, לינה משותפת היא הליכה כנגד הטבע האנושי.
חני (לפני 6 שנים ו-5 חודשים)
לינה משותפת צריך לומר שחלק גדול מהחברים שלי שגדלו כך "נדפקו"בדרך כזו או אחרת...אבל לגבי ההורים הם הלכו עם האמונה שלהם שכך צריך להיות!לחנך זו העבודה הקשה ביותר,בבית ילדים ההורה מעביר את השרביט למטפלת..לא יאומן כי יסופר
עולם (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
בלו-בלו - תודה!
בלו-בלו (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
עולם, ביקורת נהדרת! עוד לא הספקתי לקרוא את הספר, למרות שהוא ברשימה.

ומסכימה עם מה שכתבת על הלינה המשותפת ובכלל.
עמיר (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
לעולם, תודה על הקרדיט :-) מאד אהבתי את הסקירה. בתור מי שחווה על בשרו את ניסוי הלינה המשותפת, אני יכול להעיד שהוא לא היה מוצלח במיוחד. מרבית הסיפורים היו יכולים לדעתי להתרחש בכל קהילה קטנה ולא רק בקיבוץ.
עולם (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
ואגב הסיפור אודות הלינה המשותפת... נשבר הלב גם על חוסר האונים של האב.
עולם (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
ליעל - תודה! איכשהו פספסתי את הביקורת שלך בזמנו על הספר וקראתי אותה כעת. נראה ששנינו התרשמנו בצורה דומה: בתום קריאת הספר מתקבל רושם קשה למדי לגבי החיים בקיבוץ. אני משער שהיו גם צדדים חיוביים לחיים בקיבוץ באותן שנים, אבל הם לא כל כך באים לידי ביטוי בספר זה.
יעל (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
ביקורת טובה ומאוד מנומקת גם אני, כמוך, הערכתי את השילוב העדין של דמויות שהיו ראשיות בסיפור אחד, כדמויות רקע בסיפור אחר. בניגוד אליך, לא התחברתי אל הדמויות ואל הסיפורים. כשקראתי את הסיפור שנושאו הוא הלינה המשותפת, על הילד הרגיש שעובר התעללות הן בבית הילדים, ובמובן מסוים גם במקום המפלט שלו- הבית (ע"י האמא הקרה והקשוחה), נשבר לי הלב כשחשבתי על חוסר האונים שלו, ודמעות ירדו מעיני.
הלינה המשותפת פסה מן העולם, ואני חושבת שעמוס עוז הסביר לנו בדיוק למה.
עולם (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
חמדת - תודה!
עולם (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
שין-שין - תודה על ההמלצה, אחפש את הסרט.
שין שין (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
ממליצה מאד גם על הסרט "ילדי השמש" סרט דוקומנטרי שדן בנושא.
חמדת (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
עולם- משובח כתמיד .
שין שין (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
ממליצה מאד גם על הסרט "ילדי השמש" סרט דוקומנטרי שדן בנושא.
עולם (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
נוריקוסאן - תודה! בהחלט סביר שיש ילדים שיצאו נשכרים מכך, במסגרת הכלל "לכל כלל יש יוצא מן הכלל". אבל בהחלט יתכן שבשנים בהן כאשר החברה הקיבוצית היתה "חברה מגוייסת" שיעור הילדים האלו היה גדול מכפי שאנו יכולים לדמיין היום.
עולם (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
מתוקה - תודה! טוב לדעת כי אכן נעשו מחקרים בנושא, אשאל את ידידי גוגל מה הוא יודע על כך.
נוריקוסאן (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
עולם, הסקירה שלך מעודדת אותי לקרוא את הספר הזה. גידול הילדים בבית הילדים בקיבוץ באמת נראה לעירונית כמוני מוזר (לכל הפחות), אבל עולה בדעתי שיש ילדים שהשהייה בבית הילדים במקום בבית מנוכר ולא מתפקד היטיבה עמם. כך גם ילדים שהוריהם היו עסוקים בשליחות ציבורית ארוכה והתנתקו ממשפחתם לתקופות ממושכות. בבית הילדים הייתה להם אולי אשליה של נורמליות.
מתוקה (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
שלום לך את הספר עדיין לא קראתי, אבל את הביקורת מאוד אהבתי.
אני מזדהה מאוד עם דברייך על הלינה המשותפת, וכן - מחקרים רבים נעשו בנושא. כולם, אגב, הגיעו למסקנה כי המחיר שהלינה המשותפת גבתה והנזק שהיא גרמה גבוהה לאין שיעור מהרווחים ממנה. אני אישית מכירה כמה אנשים שנדפקו קשה מאוד מהעניין הזה, ומשלמים על כך עד היום את המחיר.
בזכות הביקורת שלך ארכוש את הספר.
תודה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ