ביקורת ספרותית על כל לב הוא דלת מאת שונן מגווייר
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 5 באפריל, 2018
ע"י ~RAIN~


יש לי חשק לכתוב ביקורת.
כרגיל, זה מבליח, ברגע, כמו חלוק שמושלך אל מים רדודים. זה האדוות. במחשבה שלי המילים מצטרפות למשפט, ואני מתאמצת להחזיק בו, לפני שיתפורר. אני סוחטת לימון במהירות לקערה של תפוחים. את החלק הזה אתם יכולים לנסות בבית.
כל לב הוא דלת

תודה לסנואו שהמליצה לי על הספר הזה, וסיפרה לי את הדברים החשובים ביותר, שאני אשמח לחלוק גם אתכם: זו נובלה מיוחדת, שהגיחה לעולם העברי בדרך מיוחדת: באביב 2015, נובה הוצאה לאור נולדה באתר מימון ההמון הדסטארט, בקמפיין שגייס 77 אלף ש"ח. זוהי הוצאה לאור שמטרתה לתרגם לעברית ספרי מדע בדיוני ופנטזיה שנבחרו בפינצטה, גם (לצערה) משיקולי תקציב. עד כה יצאו לאור ארבעה ספרים, לא בטוחה לגבי החמישי.

הנובלה משלבת בחן דמויות וכתיבה עדכנית (דמות טרנסג׳נדר, דמות א-מינית) על בסיס פנטזי מעניין, של מעבר דרך דלתות אל עולמות שממופים לארבעה כיוונים - סגולה, שטות, היגיון ורשע.
בני נוער שעברו דרך הדלתות האלו הגיעו אל הבית שלהם. האמיתי. הנכון. המושלם. אבל חלקם נזרקו משם החוצה, אל העולם שלנו. הם השתנו לבלי הכר, והם כמהים, כל כך כמהים, לחזור חזרה לשם. בינתיים הם נאספים לבית אלינור ווסט לילדים אבודים, שמתפקד גם כ״בית הבראה״ לעיניים חיצוניות, עיני ההורים המודאגים שרק רוצים (או לא רוצים) את הילדים שלהם חזרה. וגם כבית שבו אפשר לקוות. אפשר לשתף, ולחלוק, ואפשר להאמין אחד לשני. ומדי פעם אפשר גם למצוא את הדלת שלך בחזרה.

הספר מתחיל ציורי מאד. הנימה מטעה, כמעט ראליסטית. אני מתאכזבת במקצת כשמתבהר לי שזו אינה נובלה מציאותית, ולא רק נוכח העובדה שהיא מכילה יסודות פנטסטיים.
(אגב - מה ההגדרה של נובלה? ״הנובלה היא לרוב סיפור קצר ומרוכז, הגדול מסיפור קצר וקטן מרומן, שעלילתו מתרחשת במקום אחד, נמשכת לאורך תקופת זמן קצרה וסובבת סביב ציר מרכזי אחד.״)
- ובכן, בערך. כן. אם כי נוצרת התחושה שאני מכירה טוב כל כך, שבחלק מהמקומות המילים נבחרו בקפידה, קפידה ביקורתית, צעירה, מודעת. אולי עקב העובדה שהנובלה כתובה יפה כל כך. והתחושה הזאת לא משאירה מקום ליותר מדי דפים. כאילו מהפחד להרוס את השברירי. אני נוטה לחשוב שזו הסיבה שהספר היה קצר כל כך.

שונן (כך מתעתקים Seanan?) תיארה זאת, בצורה יפהפייה גם כן - סביב עיניה ופיה עדיין היה משהו לא עשוי, שהעיד עליה שהיא יצירה לא מוגמרת, שהזמן עוד ישלימה.
אז כן. זוהי יצירה לא מוגמרת. גולמית מה.
זו נובלה יפה, ויש בה משפטים יפהפיים, ודמויות יפות, רובן חדות, ואמינות.
[מלבד - כריסטופר - אני לא מצאתי את השם שלו מתאים לו, וגם.. ככל שדפים נאספו אל הכריכה הימנית, נוצר רושם שונה לחלוטין מאיך שהוצג בתחילה. דווקא חיבבתי אותו.]
אבל כשאני מסיימת את הספר (בולעת אותו. בתוך כמה שעות.) יש תחושה קלה של החמצה. באחד העמודים האחרונים מצוין במשפט קצר, ששאר הסמסטר בבית אלינור וסט לילדים אבודים - הפנימייה שבה מתרחשת הנובלה ואליה מגיעה הדמות הראשית, ננסי - עבר כמו חלום. אני מרגישה שזו נקודה שריק ריירדן עשוי להגיע אליה, בתום מסע מפרך של מפלצות וחצויים ואלים לא סגורים על עצמם. אבל אני לא חושבת שעברנו מספיק לאורך הנובלה הזו, בכדי ש״אל המנוחה ואל הנחלה״ הזו תהיה מוצדקת, וגם - הסוף - הוצגו לנו דמויות ססגוניות, מרתקות - כך להניח אותן מהיד, זה חבל.

בואו נעשה קצת סדר - אני מרגישה כאילו הלכתי לאורך שביל אבנים צהובות עד שהפסקתי לזכור איך לחזור הביתה - בשורה התחתונה אהבתי את הספר. מאוד. תקראו ותאמרו לי גם.
כמו כן, אני מצטערת על ציוריות היתר בביקורת הזו. יש לי תכונה כזו, שאני מאמצת דפוסי כתיבה או דיבור (מבטא) של מישהו שאני פוגשת למשך זמן מה. אז זו תופעה של הנובלה הזו.

זו ביקורת הפוכה לגמרי. קראו אותה איך שתחפצו, אפשר מהסוף להתחלה. לעזאזל, קשה לכתוב ביקורות.
18 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
no fear (לפני 10 חודשים)
זה יפהפייה
חני (לפני 10 חודשים)
כמו אור אוהבת שפה ציורית. יפה כתבת.
~RAIN~ (לפני 10 חודשים)
מה אני יכולה לומר מלבד תודה? .. לכולכם, אני מחייכת כשאני קוראת את שכתבתם.. ונבוכה מכדי לכתוב משהו אחר.
3>
דידי (לפני 10 חודשים)
נשמע מעניין
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 10 חודשים)
קראתי קצת על הספר, בעקבות הסקירה שלך, ונשמע שהוא איכותי מאוד, וגם תיאור העלילה מאוד מעניין. אחפש אותו, תודה.
מוּמוּ (לפני 10 חודשים)
מה שאור
פַּפְּרִיקָה (לפני 10 חודשים)
אני מרגישה כאילו הלכתי לאורך שביל אבנים צהובות עד שהפסקתי לזכור איך לחזור הביתה
נשמע כמו משהו שננסי הייתה מסוגלת לומר.
ובאמת אימצת את הקול (והמבטא) של שונן. וזאת בו זמנית מחמאה גדולה לספר והפגנה של כישרון גדול שלך.
(היא יפהפייה.)

וחוץ מזה, מה שאור אמר
האופה בתלתלים (לפני 10 חודשים)
וואו זה מצוין להפליא. אחת הביקורות הטובות שקראתי לאחרונה. למה? כי היא פשוט מדייקת מאוד מאוד נכון כל מיני ניואנסים שקשה לשים עליהם את האצבע. ובכתיבה מושלמת כתמיד.
לאב יו, כיף שבאת :*
snow fox (לפני 10 חודשים)
פסקה ראשונה- וואוווו את כותבת מדהים כרגיל.
בכללי גם על האחרות כמובן. שמחה שאהבת ^^
אור (לפני 10 חודשים)
עשית לי חשק להתחיל אותו כבר. וכמו תמיד, את כותבת מדהים. אני דווקא אוהב את הציוריות. תכתבי יותר בבקשה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ