ביקורת ספרותית על סוכן מספר 6 - כתר מתח # מאת טום רוב סמית
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 19 במרץ, 2017
ע"י Pulp_Fiction


זמן רב, כ-6 שנים, עבר מאז שקראתי את שני הספרים הראשונים בטרילוגיה( 'ילד 44' ו-'הנאום הסודי'), אך אני זוכר אותם היטב. טום רוב סמית בהחלט עשה עבודה נהדרת גם בחלק השלישי והאחרון.
למרות העובדה, שהינו חלק מטרילוגיה, הספר 'סוכן מספר 6' עומד בפני עצמו, כך שגם מי שטרם קרא את שני קודמיו בסדרה, עשוי ליהנות ממנו מאוד.

האירועים המתוארים בו מתרחשים בין שנות ה-60 לשנות ה-80 של המאה ה-20. הגיבור הראשי כבר לא עלם צעיר ושאפתן, אלא אדם בוגר יותר, שהספיק לשתות מכוס התרעלה של המשטר הקומוניסטי, שכה האמין בו ומוכן היה למסור את נפשו עבור מדינתו-ברית המועצות. הוא מנסה לחיות בשקט ורוגע עם משפחתו, אך עברו האישי ותככים בין המעצמות שואבות אותו בחזרה לפורענות. לא מדובר כבר בזמנו הרצחני של סטלין ועברו שינויים על המדינה, עם זאת ה-קג"ב עדיין חזק ואימתני. הארגון לא בוחל בשום אמצעי על מנת לקדם את תכניותיו ולהשיג את מטרותיו. אין הוא מהסס לשלב מזימות חשאיות ורצחניות אף ביוזמות פייסניות, שנועדו לקרב בין העמים ולקדם שלום עולמי לכאורה .

סמית גם לא עושה הנחות לאמריקנים וחושף את ה-סי-אי-איי ואת ה-אף-בי-איי כמפלצות מטעם הממשל, אשר מסוגלות להרוס את חייו של אזרח או זמר שתומך באידאולוגיה לא שגרתית, אם יחפצו בכך ודרכיהם ערמומיות וציניות לא פחות מאלו של יריביהם בצד הרוסי.

המחבר מיטיב להכיר את הפרטים הקטנים מהתקופה הן במערב, הן בברית המועצות. חשתי כי הוא מצליח להעביר את הקורא לזמנים והסביבה שהוא כותב אודותיהם. כשרונו לתת אינפורמציה(במידה הנכונה ולא מעמיסה) על הלכי המחשבה המקובלים, מראם של רחובות, בתים וחדרים, דגמי מכוניות ומטוסים שאפיינו את הזמנים והמקומות ההם, מאפשר לנו להתחבר לעלילה בצורה מוחשית.

חלק נרחב ומעניין במיוחד עוסק בפלישה הסובייטית לאפגניסטן, מה שהיווה את אחד הפרקים האחרונים בתולדותיה של ברה"מ לפני התפרקותה. ניתן ללמוד רבות אודות התהליכים שהובילו לפלישה, דרכי פעולתו של הצבא האדום, התמורות שחלו בחברה האפגנית עם עלייתם של הקומוניסטים לשלטון במדינה. וכשכל זה משולב בתוך עלילתו של רומן מתח משובח, הקריאה מהנה שבעתיים.
דרכיה של ברה"מ באפגניסטן היו אכזריות ותקיפות נוכח ההתנגדות העממית הנרחבת לרפורמות דתיות וחברתיות שניסה להנחיל המשטר החדש. גם התנהלותה הקלוקלת של המפלגה הקומוניסטית האפגנית לפני הפלישה תרמו להתעצמות השנאה לבולשביזם באשר הוא. עם זאת לסובייטים לפחות ישנה הצדקה שפעלו בדרך זו בתנאים אנושיים וטופוגרפיים מהקשים על כדור הארץ במטרה להביא לקדמה, להקים מוסדות חינוך, מכוני מדע ומחקר ,לבנות בתי חולים ,כבישים, תשתיות ולשחרר את האישה האפגנית מהעבדות שהייתה נתונה בה במשך אלפי שנים. המערב, לעומת זאת שקם לעזרת המורדים כשהוא מעביר כסף רב ונשק מתוחכם לארגונים כמו 'אל-קעידה' עשה זאת רק על מנת להתיש ולנגח את ברית המועצות. בעשותו כן למעשה מסר את אפגניסטן לידיהם של המוסלמים הקיצוניים והפושעים הנתעבים ביותר, שניתן לדמיין. לאחר עזיבת הרוסים, כידוע, שקעה המדינה במלחמות פנימיות ,ביזה, אונס, רצח וקנאות דתית. הנשים האפגניות, שקיבלו זכויות שוות, חינוך והשכלה לכמה רגעים, נצטווו לעטות בורקה ונאסר עליהן לצאת מביתן. מי שיקרא יפגוש ברומן גם אישה אפגנית מודרנית ויגלה מה עלה בגורלה.להלן דבריו של גנרל סובייטי המובאים בספר:
"אל תתערבו באפגניסטן. האפגנים שונאים אתכם לא פחות מכפי שהם שונאים אותנו. אם לא תתערבו בעניינים שלנו, אם תסרבו לספק נשק למוג'הידין, נשיב את הסדר על כנו ונשליט את שלטון החוק בתוך כמה חודשים. נפתח בתי ספר, נסלול מחדש את הכבישים, נתקן תשתיות. נחנך את האוכלוסייה. אם ארצות הברית תצטרף למלחמה, היא תדון את אפגניסטן לשנים של תוהו ובוהו. בסופה לא תמצאו בעלת ברית. בתמורה לתמיכה שלכם ,המשטר שתקימו יתעב אתכם."
כל מילה נוספת מיותרת.

בסופו של דבר, מדובר בספר מתח מעולה. ניכר כי תום רוב סמית למד היטב את הנושאים שהוא כותב עליהם. היו מעט בעיות טכניות ולוגיות בשני ספריו הקודמים, אך לא היה בכך על מנת לפגוע באיכות העלילה. 'סוכן מספר 6' מומלץ לאנשים שמתעניינים בהיסטוריה של המלחמה הקרה ו/או קוראים שאוהבים רומן מתח איכותי .

15 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה,כרמליטה. שיהיה יום נפלא.
כרמליטה (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה פאלפ.
הסקירה שלך נהדרת ומגרה לנסות ולקרוא את הספר הזה, למרות שגם אני לא אהבתי את ילד 44.

תודה
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
בלי ספק,דני. המקרים שמינית,מדברים בעד עצמם.אולם,במקרה של קומוניזם,קשה להעריך האם היה מחזיק מעמד במדינה כמו אפגניסטן,שהיא מפגרת,דתית מאוד ורק חלק קטן באוכלוסיה העירונית תומך בו.גם ברה"מ עצמה כבר הייתה בהליכי התפוררות עם גורבצ'וב וקשה להעריך לאן כל זה היה מתגלגל.
דני בר (לפני שנה ו-3 חודשים)
Pulp_Fiction- אתה צודק מאוד. לעולם לא נדע מה היה קורה אילו.
יחד עם זאת, הניסיון בחמישים השנים האחרונות מלמד שבכל פעם שנראה לך שמישהו מהאויבים שלך גרוע, מגיע אחר -גרוע ממנו.
קדאפי הלך, בעזרת המערב- ולוב הפכה לכאוס מוסלמי קיצוני.
עירק- ארה"ב הייתה מוכנה היום לנשק את רגליו של סדאם חוסיין כדי שיחזור..
לבנון- חיסלנו את עבאס מוסאווי וקיבלנו את נסראללה..
וכך יש עוד המון דוגמאות...
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה,דני. אין לדעת מה היה קורה אילו.במקרה של ברה"מ זו שאלה מורכבת, שדורשת דיון נרחב ועמוק. מה שבטוח שהמלחמה באפגניסטן הולידה לראשונה את האסלאם הפונדמנטליסטי הלוחמני,וללא עזרת ארה"ב הוא לא היה מגיע לאותם המימדים,יכולות ובטחון עצמי,ואפשר שלא היה נולד כלל.
דני בר (לפני שנה ו-3 חודשים)
שאלה מעניינת. מה באמת היה קורה היום אילו רוסיה הייתה נשארת באפגניסטן?
בדיוק כמו שסדאם היה נשאר בעיראק.
לא בטוח ששתי המדינות האלה היו הופכות לגיהינום למערב.
הביקורת שלך מסקרנת וטובה.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה בתיה,חני,מסמר. ובת-יה,בדרך כלל אם בוחרים לצפות בסרט במקום הספר שעליו הוא מתבסס ,מפסידים 50٪ מהחוויה.
מסמר עקרב (לפני שנה ו-3 חודשים)
בדיוק כמו הלל. לא אהבתי את "ילד 44", אבל הביקורת שלך מצוינת.
חני (לפני שנה ו-3 חודשים)
נראה לי שהם על המדף בטח אגיע אליהם מתישהו.
תודה על סקירה יפה
בת-יה (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה. נשמע מעניין מאוד, אבל אני חושבת שבכל זאת אחכה לסרט.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה,הלל.
הלל הזקן (לפני שנה ו-3 חודשים)
לא אהבתי את "ילד 44", אבל הביקורת שלך פצצה.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה,אפרתי.
אפרתי (לפני שנה ו-3 חודשים)
ילד 44 בעיני טוב מאוד. לשני, הנאום הסודי, קרעתי את הצורה בביקורת. ממש נורא בעיני.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה יעל. בספר הזה יש הרבה פחות אלימות מ-'ילד 44', כך שאותו את יכולה לקרוא ללא היסוס.
לי יניני (לפני שנה ו-3 חודשים)
Pulp Fiction מסכימה איתך לגמרי
yaelhar (לפני שנה ו-3 חודשים)
ביקורת טובה מאד.
התרשמתי מאד מ"ילד 44". את האחרים - למרות שהם נמצאים בבית - עוד לא התחשק לי לקרוא. אני מניחה שמתישהו - כאשר לא אזכור את האלימות הנוראה שבראשון.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה לי והמשך יום מקסים. עוד לא פגשתי בסרט שמתעלה על הספר שעל בסיסו הוא נוצר.
לי יניני (לפני שנה ו-3 חודשים)
הסקירה שלך נהדרת. את הספר הראשון קראתי לפני כמה שנים ואף צפיתי בסרט ברור שאהבתי את הספר יותר מהסרט.
לצערי עוד לא הספקתי לקרוא את השני והנוכחי.
גם זמנם של אלה יגיע ... כמו לכולנו, הבעיה היא זמן וגובה הערימות ספרים שממתינים.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ