ביקורת ספרותית על מקום יפה למות בו מאת מאלה נאן
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 20 בנובמבר, 2016
ע"י פואנטה℗


בדרום אפריקה של תחילת שנות ה- 50, בעיירה קטנה ומאובקת המוקפת בערבת דשא בלתי מאולפת, באגמים ובהרים עם נוף משגע, חיים להם בעושר ואושר גברים, נשים וילדים אפריקאנרים – בלונדינים בעלי עור לבן וצח, לנים להם בנוחות ובנחת בבתים לבנים וצחים, שותים תה בחצרות מתורבתות, לובשים בגדים מגוהצים למשעי, ועומדים זקופים וגאים על המשמר למען דרום אפריקה בטוחה ונקיה מכל עשב, קש וגבבה, ואבוי לאיזה יהודי ערמומי או צבעוני שיכור או כושי פרימיטיבי שיעז להפר את האידיליה המיוחסת כי אז יקבל אותו פגום את מה שמגיע לו - ללא שום דיחוי, פקפוק או כחל ושרק.
חוקי המוסר החדשים של המפלגה הלאומית משרתים נאמנה את סלידתם של המלאכים הזכים כשלג מערבוב דמם הטהור בדמם של כל היתר - הנחותים מהם, ואין שום מקום לגמישות אפילו במקרים של יחסי מין מעורבים, אבל אותו החוק עצמו נתון לפרשנות מאוד רחבה בכל הנוגע להם עצמם, ובמקרים רבים הוא הופך לעוד כלי-שרת שהם לא חייבים לו שום דין וחשבון.

בתוך גן העדן שכזה, קורה אסון בלתי נתפס: קפטן משטרה אפריקאנר, בעל שררה, זכויות יתר וצוואר ברוחב של גזע עץ גומי, גומר עם כדור בראש ונזרק כלאחר יד לתוך מי הנהר שבפאתי העיירה.
בלש-סמל עמנואל קופר נשלח לחקור את הפרשה ומסתבך עם הבנים של הקפטן, עם חוק המוסר החדש, עם חטא הגאווה של אשת הקפטן – העלמנה הקדושה, נצר לכומר נוצרי ידוען, אשר סנוורה את בניה ואת בעלה המנוח באורה הקדוש ובטוב לבה עד כדי כך שהלכו הגברים המובחרים בדרך הקוצים ולא בדרך הפרחים ונהיו בריונים, עבריינים, רמאים וחמומי מוח, מבלי שלגברת הראשונה יהיה קמצוץ של מושג מה הולך מתחת לאפה; ואם כל זה לא היה מספיק, אז הבלש הבודד והמבודד גם נלחם ברוחות רפאים מתקופת המלחמה שרודפות אחריו ללא מנוח.

הוא כמובן היה יכול להישאר באנגליה עם אשתו ולהתרגל לגשם, לקור ולהומור האנגלי אבל בחר לחזור ולעבוד במקום הבלתי אפשרי הזה, ובעזרתם של רופא יהודי-גרמני נרדף ושוטר שחור בן השבט זולו, ניצב מול מפלצת דו-ראשית רושפת אש ותימרות עשן – הבנים של הקפטן מחד גיסא ומשטרת הביטחון (הסקיוריטי – המשטרה החשאית) מאידך גיסא, כאשר הסיכויים שלו לצאת מזה בחתיכה אחת שואפים לאפס.

מאלה נאן נולדה בסווזילנד שבדרום אפריקה ובשנות ה- 70 עזבה לאוסטרליה. היא כותבת בכישרון, בציניות בלתי מוסוות אך גם מתוך כאב אישי גדול על המולדת שפעם הייתה 'כף התקווה הטובה' אך הפכה למדינה שמדממת משנאה ואלימות. הכתיבה שלה ספוגה בגעגוע לנופים אוצרי נשימה ולאנשים פשוטים המכופפים בקידה נצחית מול הרודנים הלבנים שלקחו את החוק לידיהם, אחרי שהם יצרו אותו לטובת ולמען עצמם.

ידוע לכל שעל טעם וריח אין להתווכח. כך גם על פוליטיקה. או כמו שאמר ידידי זה מכבר מארק טווין - "קל יותר להישאר מחוץ לעניין, מאשר לצאת ממנו" - ולכן אני פשוט מדירה את רגליי מכל מה שקשור לנושא, אבל הפעם אחרוג ממנהגי ואגיד רק זאת:
בשנים האחרונות, המלים 'ישראל' ו'אפרטהייד' נצמדות אחת לשנייה בקלות בלתי נסבלת לא רק במחוזות אחרים אלא גם אצלנו, בישראל עצמה, וההקבלה הדמגוגית הזאת הינה מקוממת ופופוליסטית במיוחד לאחר קריאת הספר המצוין הזה.

לקרוא! לא לפספס!
...ושמישהו כבר יתרגם את הספרים האחרים שלה.
17 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
פואנטה℗ (לפני שנתיים ו-1 חודשים)
בהחלט לא וגם בהחלט לא.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני שנתיים ו-1 חודשים)
ישראל היא בהחלט לא מדינת אפרטהייד, למרות שהיא גם בהחלט לא טלית שכולה תכלת ומגן דוד.
פואנטה℗ (לפני שנתיים ו-2 חודשים)
יעל, תודה.
יש לי הרגשה שאת תאהבי אותו. גם את הזווית של המתח (היישר לרשימה של מתח עם ערך מוסף).
פואנטה℗ (לפני שנתיים ו-2 חודשים)
ודווקא אתה, ליאור, קראת את הספר ולכן התגובה שלך מפליאה אותי כפליים.
ישראל היא מדינת אפרטהייד??
כשאתה אומר את זה בנשימה אחת, אני מניחה שאתה מכיר לפרטי פרטים את כל חוקי המשטר בתקופת אפרטהייד, את ההתעלמות של רשויות החוק מבריונות של האפריקנרים כלפי אחרים ואת כל האיסורים וההגבלות שחלו על אותם "אחרים" במקומות ציבוריים ובכלל.
כי אם לא, אז כן - זו דמגוגיה פופוליסטית שתורמת לדה-לגיטימציה של ישראל.
אבל מאחר והכל כבר ברור לך מראש וממילא אז מה עוד נותר להגיד? כנראה שאתה ואני לא חיים באותה מדינה.
yaelhar (לפני שנתיים ו-2 חודשים)
ביקורת טובה. מסקרנת. ומוסיפה ספר לרשימה. ותודה.
(לפני שנתיים ו-2 חודשים)
וגם בסמטאות סווטו שהן בכלל לא מצחינות ולא בנויות משבילי בוץ. סווטו פשוט רובע המגורים של השחורים.
פַּפְּרִיקָה (לפני שנתיים ו-2 חודשים)
סתם מעניין אותי, ליאור, מתי לאחרונה היית אתה ביהודה ושומרון?
ליאור (לפני שנתיים ו-2 חודשים)
מעריך שאם תבקרי בתדירות גבוהה יותר ממזרח לקו הירוק, ההשוואה למחוזותינו לא תהא כה מופרכת בעינייך. אלא אם כן את גרה שם ואז ברור מדוע הקביעה הנחרצת שלך שמדובר בדמגוגיה פופוליסטית.
כפי שאפריקנרים רבים מעולם לא דרכו בשבילי הבוץ ובסמטאותיה המצחינות של של סווטו ולכן לא הבינו מה לעזאזל רוצים השחורים האלה מאיתנו, כך גם רוב מכריע של הישראלים לא דרכו בדרכי יהודה ושומרון ולכן הניתוק הפיזי והרצון שלא לדעת, הם אלו שהולכים וכובשים כל חלקה טובה בינינו כבר מזה יובל.
רחלי (live) (לפני שנתיים ו-2 חודשים)
חד משמעית כן!!!
פואנטה℗ (לפני שנתיים ו-2 חודשים)
ראש קרימינלי כבר יש לי. זה יעביר אותי את אחוז החסימה?
פַּפְּרִיקָה (לפני שנתיים ו-2 חודשים)
אני מתחילה להצטער שאת לא נכנסת לפוליטיקה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ