ביקורת ספרותית על מכאן אני ממשיך - סיפור סאגה על משפחה מאת ג'ונתן טרופר
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 17 בנובמבר, 2016
ע"י Pulp_Fiction


גבר תופס את אשתו בשעת מעשה עם מאהב בחדר השינה של ביתו..זו היא הסצנה הפותחת של הספר שלמעשה עוסק באבל-שבעה על מות אביו של המספר שהוא מעביר עם בני משפחתו. מדובר בשבעה מיוחדת במינה: האבלים משלבים בה מגוון פעילויות כגון: פיקניק,תחרויות ספורט, יום כיף בפארק שעשועים ומין מזדמן. במהלך השבוע של שהותם יחד חלות תפניות בחייהם של אחדים מהם ומתגלים פרטים מטלטלים על כל אחד מהמשתתפים. הספר מתאמץ להצחיק את הקורא והמחבר מגייס לשם כך מגוון אמצעים- זקפות,נפיחות,משגלים, עשיית צרכים, והפרשות גוף למיניהן. בנוסף תוך כדי הקריאה נחשפים למסקנות פילוסופיות אודות הקיום האנושי(חלקן בשקל) אליהן מגיע גיבור הספר והבחנות רבות על נשים, בני זוג, הורים, אחים. כל הג'אז הזה מתרחש בסיטואציות שאמינותן והתאמתן למציאות לעיתים מוטלות בספק. באופן כללי קריאת הספר משרה אוירה של ערבוב בין מגזין לגברים לקומדיה רומנטית.
יחד עם כל הנאמר לעיל, זו לא ספרות זולה. במחשבותיו ותחושותיו של המספר-גיבור יכול לזהות עצמו כל גבר בן זמננו וביחוד אם עבר כבר את גיל השלושים. למרות החלקים הרדודים וההזויים, ההומור בספר בריא וקולח ובפעמים רבות באמת מצליח להצחיק כהוגן. קיימים בו גם קטעים מרגשים של כאב על אובדן, עצב קיומי ואושר שקל לקורא להזדהות עמם. בסך הכל התחושה שמעביר הספר(בדומה ליצירותיו האחרות של טרופר) היא של השלמה עם עובדות החיים וקבלתן כפי שהן, לרבות חולשות ופגמים בעצמנו ובבני האדם הסובבים אותנו.
לסיכום- אין מדובר ביצירת מופת ספרותית, טרופר גם לא מתיימר שתהיה כזו. אך זה משהו שניתן להנות ממנו מאוד ולהעביר איתו את הזמן בנעימים.

2 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה2 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ