ביקורת ספרותית על פרנהייט 451 (2013) מאת ריי ברדבורי
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 8 באפריל, 2016
ע"י בת-יה


הייתי ילדה כשראיתי איך שורפים בית בכוונה. כן, מכבי האש הציתו את הבית ושמרו שהלהבות לא יתפשטו לשכנים. השמועות התחילו יום קודם בלחש וסיפרו על הצורך לשרוף את הבית של משפחת ו. 'למה?' שאלתי את אמי. 'כי הם חולים' היא ענתה לי. 'ואין תרופה?' 'לא. למחלה הזאת אין תרופה'. נדהמתי, כי עד לאותו רגע הייתי בטוחה שהרופאים הם כמו אלוהים. התברר שיום קודם לכן הועלתה המשפחה על טנדר שהוביל אותם לבית מרפא לא ידוע, ועכשיו הגיעה ההוראה שצריך לשרוף את כל הבית שלהם על תכולתו. אני גם זוכרת שכנה שנכנסה לחצר שלנו בסערה ובכתה וצעקה ביחד ש'לא מספיק מה שהנאצים עשו להם עכשיו גם היהודים עושים את זה'. אמא שלי הזמינה אותה לשבת והגישה לה מיץ ועוגיות. השכנה המשיכה לדבר ולבכות אבל אני כבר לא זוכרת מה היא עוד אמרה. בצהריים עלו הלהבות, והאש המשיכה לבעור עוד כשעה. למחרת התקרבתי למקום, כמו כולם, וראיתי קירות שרופים ומפוחיים ואבנים אפורות פזורות על דשא שחור. זהו. חוץ מזה כלום. (אחרי כמה חודשים חזרו בני המשפחה ושוכנו בבית קטן שהיה מיועד לעובדי ציבור. אחרי שנה נבנה הבית שלהם מחדש גדול יותר ויפה יותר. אחרי 6 שנים הם היגרו לקנדה).
אלא שבניגוד לשריפה הזאת הכבאים בעירו של מונטאג שורפים כל בית שיש בו ספרים. ולמה? לא ברור אם זה בגלל שהשלטון מפחד מהשכלה או שצריך לשמור על מקום עבודם של הכבאים? גם המלחמה שמתרחשת ברקע לא ברורה. האם האוייב הוא הצדיק בסיפור? מי הוא בכלל?
ריי ברדבורי כותב ספר על פחד מאובדן ההשכלה. כשהטלוויזיה החלה לשדר לא חסרו טענות שעכשיו אנשים כבר לא יקראו וכיוצא בזה. את הפחד הזה שיקף גם דוד בן גוריון, אז ראש הממשלה, שאסר על כניסת הטלוויזיה בצבע. היום כבר אפשר לצחוק על כל הנושא. השאלה היא רק אם השלטון הדמוקרטי באמת נותן חופש לאנשים? האם השכלה באמת נותנת חופש לאנשים? כבר שמעתי אנשים אומרים שנותנים לעבריינים עונשים קלים מדי וככה יוצא שאזרחים תמימים מפחדים לצאת לרחוב. אז היכן באמת צריך לשים את הגבול בין החופש לעונש?
אני מקווה שברור לכולם שאני בעד ספרים, מאוד בעד, מכל הסוגים. אלא שלמרות הכל אני חושבת שבסופו של דבר קהלת צדק "הבל הבלים הכל הבל". ו"אין חדש תחת השמש".
19 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
לא מניה ולא מקצתיה (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
אוי נו באמת מחשבות , רדוד ? אולי לא כתוב בצורה סוחפת אבל רדוד ממש לא , הוא מדבר על נושאים כבדי משקל
הרעיון אפילו מזכיר את אחד הסיפורים הקצרים של אסימוב על משטרת מחשבות שיודעת לעצור עבריין לפני שהוא ביצע עבירה
לא מניה ולא מקצתיה (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
ביקורת מצוינת , בתיה את הספר לא כל כך אהבתי בשעתו , למרות שהוא הכה גלים בייחודיות שלו .
לא ידעתי שהייתה מדיניות כזו של שריפת בתים בישראל , פעם ראשונה שאני קורא על זה
בת-יה (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
חני (דולמוש) תודה. באותה תקופה של שנות ה-50 וגם בתחילת שנות ה-60 היה פחד בלתי יתואר ממחלות מדבקות. מחלות שהיום שכחו אפילו מקיומן. אם אני זוכרת נכון המחלה היתה: טיפוס הבהרות; שככל הידוע לי מועברות ע"י סוג של כינים בבגדים, ובכל מה שעשוי בדים. הבנתי גם שהכינים האלו מתמקמות לפעמים ברווחים שבין המרצפות. אני מאמינה שהיום היו מטפלים בכל הנושא הזה אחרת. דרך אגב, אם אני כבר מספרת את זה: את המסמכים שלהם וגם אלבומי תמונות וכיוצא בזה אספו ולקחו לחיטוי. איך ומה היה החיטוי אין לי מושג. בקיצור, שלא נדע מצרות.
חני (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
למה שרפו להם את הבית בתיה?
בת-יה (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
מחשבות, הספר אכן ישן, אבל הנושא של זכויות הפרט מול חוקי השלטון - תמיד קיים. בנוסף, קורא מיומן גם יודע להפריד בין דעותיו האישיות לבין העובדה שקוראים אחרים לא חושבים כמוהו.
מחשבות (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
בת-יה, יש הרבה שאלות מעניינות בעולם והספר הזה מתגלה במלוא עליבותו כשהוא בא לעסוק בחלק מהן. קורא מיומן יודע להפריד בין שאלה חשובה לבין העיסוק האינטליגנטי בה. הספר דנן קלוש ומיותר. גם מיושן.
בת-יה (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
מסמר עקרב, תודה. לפני הרבה שנים גיליתי שספר זה גם עניין של מצב רוח. היו זמנים שהתחלתי לקרוא ספר מסויים ואז זנחתי אותו מחוסר עניין. ויום אחד, חזרתי אליו ולא יכולתי להפסיק לקרוא אותו.
נכון שיש גם ספרים מאוד גרועים שלא מתאימים לשום מצב, אבל אני לא חושבת שהספר הזה הוא כזה.
ובכל אופן, כל אדם וטעמו שלו.
בת-יה (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
מחשבות, הספר דווקא מעלה שאלות מעניינות ולכן אני לא חושבת שהוא מיותר.
בת-יה (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
yaelhar, תודה. נראה לי שנושא הדמוקרטיה הוא עניין קצת מסובך, לפחות בשבילי כמי ששונאת פוליטיקה, ולכן לא כל כך רוצה לכתוב שטויות -:)
מחשבות (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
מסכים. לא כוס התה שלי ולא ''צלחתי''.
מסמר עקרב (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
מאוד מזדהה עם המשפט האחרון של הסקירה היפה הזו. את הספר עצמו לא צלחתי.
מחשבות (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
קראתי את הספר בשנה החולפת. ספר מיותר וירוד.
yaelhar (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
השאלה אם אפשר לקרוא לשלטון "דמוקרטי" כאשר הוא מפקיע את ההחלטה מהאנשים?
השאלה אם אפשר לקרוא לשלטון "דמוקרטי" רק כי הוא קורא כך לעצמו, בלי הוכחות תומכות?
ביקורת יפה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ