ביקורת ספרותית על התפסן בשדה השיפון - ספריה לעם #204 מאת ג'רום דיוויד (ג'. ד.) סלינג'ר
הביקורת נכתבה ביום שישי, 8 באוגוסט, 2014
ע"י טל


לא מתחשק לי לרצוח את ג'ון לנון...
אז קראתי את הספר שאיזה משוגע טען שהוא הסיבה לרצוח את ג'ון לנון אבל מי שלא קרא ושמע עליו כנראה תהה- מה יכול להיות כתוב בספר הזה שיגרום לזה? מה אדם יכול לספר לי שיניע אותי לרצוח מישהו ?
כל רצח של אישית נעשה בגלל הבדלי השקפות - רבין נרצח כי יגאל אמיר היה נגד הדרך בה הנהיג את ישראל לעבר הסדר. אני לא מאחלת להרבה אנשים למות מכל הלב אבל לא יפריע לי מאוד אם הוא ינעל מחוץ לממד כשיפילו שם בבית הסוהר שלו איזה רקטה של החמאס.

הספר היה די נחמד אבל לא צריך לפתח ציפיות גבוהות מדי (הו הקפיצה).
בתקציר כתוב שהולדן (המספר והדמות הראשית כמובן) מספר את סיפור התבגרותו- הרשו לי לציין שלא הייתי אומרת את זה ככה כי טוב זה פשוט לא נכון ,הולדן בגילי לפי הסיפור והוא פשוט ילד קטן ורגזן לאורך כל הסיפור- הוא אנוכי ואימפולסיבי (באמת שהוא לא חושב לפני ) ממש כמו ילד.
הוא מזכיר לי ילד שראיתי פעם במכולת עם אמא שלו. הוא רץ בכל המעברים הפיל קופסא פה בקבוק שם, אפילו קרטון ביצים. אחרי שהוא עבר בכל המעברים אמא שלו אפילו לא טרחה לנסות להרים משהו או לשלם על הביצים , הוא פשוט עמד לידה בשקט ואמר סליחה אבל הוא חייך כשהיא לא הסתכלה- לי לא היה נעים אז עזרתי לעובד להחזיר את הדברים למדפים...

הולדן טורח לציין שמרבית האנשים שהוא פוגש הם "פרצופים כאלה" או "מזויפים" אבל הוא רק אומר לעצמו את זה .הוא אוהב אנשים והוא באמת ,מתחת לקללות לסיגריות ולאלכוהול , ילד נחמד ותמים.
הולדן בסך הכל לא כל כך משוגע כמו שהוא חושב וכמו שאחרים חושבים. הוא פשוט לא מרוצה ומתקשה לקבל את זה.
אני מעריכה את הסופר על יצירת הדמות המשכנעת - מבחינת הפרופיל הפסיכולוגי הוא הגיוני מאוד- למרות שאני לא איזה מומחית גדולה בעניין.
נכתב שהוא מוחה על צביעות- גם זה לא ממש נכון. כן הולדן אומר שהוא שונא כשאנשים מתנהגים בצביעות אבל בסך הכל הוא נוהג גם הוא בצורה צבועה לחלוטין ואף מודה בזה כך שהוא פחות מוחה על הצביעות אלא יותר- מתלונן עליה אך מקבל אותה כחלק מיחסי אנוש.
על מנבל את הפה בקללות מכל הסוגים אני לא מתווכחת . הוא מנבל את הפה אבל הוא גם בן עשרה מאמצע המאה העשירים- אלו שבני נוער עכשיו גרועים ממנו בהרבה. עזבו בני נוער -ילדים היום מנבלים את הפה בלי בושה.

טוב אז אני לא אגלה לכם מה שבאמת הבנתי שגורם בספר הזה לפעול כנגד ג'ון לנון וגם לא על האהבה שלו ומי הוא בכלל. כי הוא דמות נוספת בספר שקראתם או לא. תקראו ותגלו . אולי יקרוץ לכם.
16 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
טל (לפני 4 שנים ו-4 חודשים)
תודה נו פיר :-)
צריך לעשות את ההפרדה אבל העניין הוא שבספר הזה נתקלתי ~בגלל~ הקשר שלו לרצח של ג'ון לנון.
ולדעתי הרוצח פשוט הקצין את התפיסה של הולדן לגבי אנשים מזוייפים. הוא ראה בג'ון לנון אדם מזוייף כל כך ורצה לשנות את זה. זה אומנם דרך מעוותת להשתמש בתפיסה הזו לשימוש אלים כזה אבל מה שקרה קרה.
קשה לי להפריד וגם בגלל זה היו לי ממנו ציפויות מסויימות...גם אם זה באמת לא הוגן.
טל (לפני 4 שנים ו-4 חודשים)
תודה שרוני :-)
הוא גם טיפה הזכיר לי אותי באיזה מובן
no fear (לפני 4 שנים ו-4 חודשים)
לא מתתי על ההשוואה בין הספר לבין הסיפור על הרצח של ג'ון לנון, כי בכנות, אני לא חושבת שזה הוגן. לא צריך לשפוט את הספר לפי מטורף אחד שהחליט שהוא חולה עליו. בספר לא כתוב כלום שמעודד רצח. אני בספק רב מאוד מאוד אם הסופר התכוון לזה. איש אחד פשוט התחבר מאוד להולדן, זה הכל. לך תדע, אולי הוא אפילו ראה בו משהו שאנחנו לא ראינו. אני אישית לא מסוגלת לדמיין את הולדן רוצח, אבל נו, מילא.
בכל מקרה, בלי קשר יופי של ביקורת. פשוט ההשוואות האלה מעצבנות אותי, כי זה פשוט לא הוגן.
שרוני (לפני 4 שנים ו-4 חודשים)
ביקורת טובה(: דווקא בגלל שהולדן מתלונן על הצביעות, אבל הוא בעצמו צבוע בהרבה דברים אהבתי את הדמות.
הוא הצטייר לי כאנושי.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ