ביקורת ספרותית על יסתובב לו העולם הגדול - ספריה לעם #666 מאת קולום מק'קאן
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 12 באפריל, 2014
ע"י שממית


הספר מסתיים בהערה אחרונה של המחבר: "הספרות מזכירה לנו שלא כל החיים כבר הועלו על הכתב: נותרו עוד סיפורים רבים לספר." וזאת בדיוק ההרגשה שמלווה את הספר, כל אחד חשוב למישהו, לכל איש יש סיפור, לאף אחד לא קל.
דבר ראשון הרעיון לקבץ כמה סיפורים על דמויות שונות שכולן מתחברות לסיפור אחד בסוף- רעיון יפה, דבר שני, לארגן את ההתרחשויות כך שישקו לאותו יום גורלי שבו הלך איש אחד על חבל (על תיל, למעשה) בין מגדלי התאומים- גם יפה.
הסופר הזה הצליח לספר סיפור אחד גדול, על כמה אנשים שחיו בניו-יורק בשנת 1974 ובלי ממש להכיר זה את זה הם לוקחים חלק חשוב אחד בסיפור של השני. צריך ממש להבין מה אתה עושה וממש לשלוט בטכניקה על מנת להעביר סיפור כזה והוא (קולום) הצליח מעל למשוער.
אבל מעבר לטכניקה, הסיפורים יפים ונוגעים ללב, האווירה הניו-יורקית פשוט נחה בין הדפים, אי אפשר להשאר אדיש או להיות שיפוטי כלפי אף אחת מהדמויות. הספר הזה ממש גורם לך להיות בנאדם טוב:)
אני מאוד אהבתי את הרעיון של ההולך על חבל, זה שמסמל את הרוח הניו יורקית התמיד-עכשוית, את ההווה הנצחי שנמצא בעיר הזאת שדורכת על ההיסטוריה בחיוך (לדעתו של הסופר). וזה שהמקרה הזה אמיתי, זה רק מעצים את הרעיון פי כמה, וזה שבתוך הספר יש תמונה שלו, זה בכלל....
שני דברים שלא ירדו לי חלק בגרון הם: הסיפור הראשון, עייף אותי וגרם לי לחשוב שכל מה שהאירים יודעים לכתוב זה על עוני. וקשירת הקצוות בכל הסיפורים, כמו בסיטקום אמריקאי כל הקצוות סגורות יפה ונחמד ולא נשארת שום שאלה פתוחה, מצד אחד זה קצת הפריע לי ומצד שני, כל כך אהבתי את הספר שקיבלתי את זה בהבנה.
4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
סוריקטה (לפני 4 שנים ו-8 חודשים)
דווקא נהניתי מהסיפור הראשון, אבל לגבי סגירת הקצוות, מסכימה לגמרי.4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ