ביקורת ספרותית על יסתובב לו העולם הגדול - ספריה לעם #666 מאת קולום מק'קאן
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 5 בינואר, 2014
ע"י סוריקטה


ב 31 בדצמבר, שהיה יום מאד ארוך בעבודה, ניהלתי שיחת מסדרון מאוחרת עם מישהו שעובד איתי, שיחה שגלשה הרחק מעבר לקירות האפורים שמסביב. אחד הדברים שהוא סיפר עליהם היה הטיול שעשה אחרי הצבא. הוא התחיל אותו בניו יורק, בגיוס כספים לצורך הנסיעה לדרום אמריקה ועבד בחברת הובלות, אבל לא מאלה שמעבירות דירות מאפר איסט סייד לאפר ווסט סייד או להיפך, אלא חברה שמתעסקת בעיקר בפינוי אנשים מהדיור הציבורי. אחרי שעבד שם מספר חודשים יצא לדרום אמריקה על אופנוע, אל מה שתוכנן להיות החלק המשמעותי של הטיול. משם הוא לא זוכר הרבה. היה כיף. מה שלא עוזב אותו, מה שהתברר כחווייה שקשה להפריז במידת ההשפעה שלה עליו, היתה העבודה ההיא. הוא זוכר את חדרי המדרגות החשוכים, עם המזרקים והחולדות, את הילדות הקטנות שלא לבשו כלום והתפרנסו מזה, את פרצופי האנשים שעבדו איתו, רובם שחורים, גדולים, שיכולים להרים מקרר ביד אחת ולזרוק אותו למטה. אפילו פנים של שוטרים שהיו מלווים אותם הוא זוכר. וגם רגעים, כמו אחד שהיה ביום קר מאד בו עשו את הדרך אל אחד השיכונים בברונקס, חולפים על פני זונה שחורה רועדת מקור ואחד הבחורים שעבדו איתו, אחד הבריונים, פשוט הוריד את המעיל שלו, מעיל טוב, ונתן לה אותו והמשיך ללכת.

בזמן שהוא סיפר לי את זה ראיתי את התמונות שצייר לי הספר הזה. מפורטות מאד ומציאותיות מאד. אני לפעמים משתאה למול צירופי המקרים והקשרים שנטווים בין הספרים שאני קוראת לחיים שאני חיה.

לא הייתי בניו יורק. לא ראיתי את השיכונים על ההיי וויי, לא את כתובות הגרפיטי בתחתית, לא את פארק אווניו ואף פעם לא אראה את מגדלי התאומים, אבל גם אילו הייתי שם אני מניחה שלא הייתי רואה אותה מהזוויות שיש פה. זאת לאו דווקא העיר היפה והפלורליסטית, אפילו לא זו המנוכרת. אצלו זו עיר של אנשים. אירוע אחד, אמיתי, שהתרחש בניו יורק בשנות השבעים, לוליין שהלך על חבל בין שני מגדלי התאומים, הוא מה שמקשר בין האנשים האלה. כומר אירי, זונה כושית, שופט יהודי, you name it, כל אחד מהם מספר את הסיפור שלו בלשון אותנטית ומשכנעת. כל אחד מהם נושא את החלומות שלו ואת הכאבים שלו, ומחפש איזה מקום שאפשר לנוח בו או סתם למצוא קצת שקט.

הוא נהדר. יש לו דימויים נהדרים, אחד במשפט, שניים במשפט, שלושה במשפט, כמה שתרצו, להטוטן של דימויים, אבל לא סתם להטוטן. בעל תעוזה, מקורי, רלוונטי, לא יהיר, בטוח בעצמו, אחד שעושה רק את מה שהוא יודע, מכיר את הכלים שלו, את המילים, לפני ולפנים, ועושה בהם את מה שכל אחד יכול היה לעשות אם רק היה יודע איך.

והוא אישי ואנושי. כל כך כנה ופשוט וכל כך יפה. נפש נטולת סייגים שלוקחת אותך פנימה, בעדינות, מושיטה לך יד ומאפשרת לך לשוטט מתחת לעור ולהביט עמוק ככל שתרצה או ככל שתוכל.

לא מעט משפטים שגרמו לי להרים לרגע את הראש, לחשוב קצת, לחשוב הרבה. מבריק. לא פחות.
33 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
סוריקטה (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
תודה רבה, טופי. הוא כמובן הרבה הרבה יותר טוב.
טופי (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
אם הספר טוב כמו הביקורת הוא ודאי שווה קריאה..
סוריקטה (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
נצחיה, מקווה שתהני.
סוריקטה (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
תודה רבה, שין שין.
נצחיה (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
נמצא אצלי בבית כרגע. מבלי דעת לקחתי אותו מהספריה, על שום כריכתו ותו לא. אז אני משעה את קריאת הסקירה שלך, עד לקריאת הספר. אחר כך נראה כבר.
שין שין (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
בקורת מעולה ומסקרנת.
סוריקטה (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
תודה רבה, חמוטל. אני לא יודעת אם לכך התכוונת, אבל לו הוא לא היה מתעקש לסגור קצוות ומסתפק באפוס של שנות השבעים הוא היה אפילו טוב יותר, גם בעיני.
חמוטל (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
קראתי את הספר לפני שלושה חודשים ויצאתי עם תחושות הרבה יותר מעורבות משלך. כתוב טוב, מרתק לגמרי, ובכל זאת משהו לא עד הסוף נוגע, לא עד הסוף האמנתי לו, השאיר לי תחושת חמיצות. וזה מה שאי אפשר להגיד על הביקורת היפה שלך, כי היא כולה אמת.
סוריקטה (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
תודה רבה, חני. יש בו מבט אנושי על אנשים שחיים בשוליים, אבל לא רק עליהם. גם על אנשים "רגילים". הוא בהחלט שווה קריאה.
חני (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
מרגש..ועצוב ממליצה לך לקרוא את הסיפור שכתבתי "הזוג שגר על הקצה"...
זה חלק בחיים שלנו שרובינו לא ממש פוגשים ביום יום.אבל האנשים הללו קיימים בכל מקום.ואם הספר שקראת שופך עוד קצת אור על הנושא אז נראה לי שווה קריאה.
סוריקטה (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
תודה רבה, רץ. הן גם הרבה פעמים מפתיעות וגורמות לך להבין כמה אנחנו לא יודעים הרבה על אנשים.
רץ (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
ביקורת נפלאה ומרגשת - מחוות קטנות של אנשים ממש מרגשות ומאפשרות להבין מה מייחד אותנו כבני אדם
סוריקטה (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
תודה רבה, חמדת.
חמדת (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
סוריקטה -אהבתי .
סוריקטה (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
דושקה, תודה. כדאי לך.
dushka (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
איזה יופי רוצה לקרוא
סוריקטה (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
תודה רבה, אפרתי. תודה רבה, yaelhar.
yaelhar (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
נהדר.
אפרתי (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
ביקורת מקסימה, כרגיל.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ