ביקורת ספרותית על החוחית מאת דונה טארט
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 15 באפריל, 2019
ע"י סדן


הספר עב הכרס עמד כמה שבועות על השידה שלי בחדר השינה. אשתי שהביאה אותו מהספרייה שלה הציבה אותו שם משום מה. עוביו (838 עמודים – לא פחות...) עורר את סקרנותי והתחלתי לקרוא כשאינני יודע עליו דבר גם לא הכרתי גם את דונה טארט הסופרת שכתבה אותו.
טכנית הוא כתוב בגוף ראשון; גיבורו תיאו הילד, מספר לנו עליו ועל אמו ועל חייהם בניו יורק. בפתיחה שהזכירה לי מאוד את "התפסן בשדה השיפון", חשבתי שאולי זה מין ספר התבגרות מהסוג הזה... אבל לא! מיד בתחילת הספר קורה אסון, האם נהרגת והילד נותר לבד בעולם, כי האב ממילא עזב בלי להשאיר עקבות... (שמתגלים מאוחר יותר...) וכאן מתחילה סאגת חיים ארוכה ומפותלת כי מסתבר לנו שהילד המספר שבתחילה נראה לנו מאוד תמים ורומנטי הוא ממש לא תמים! יש ציניות רבה בדברים שהוא מספר לנו, מה שעוד שלאט לאט, מתגלים לנו באישיותו, צדדים אפלים שלא היינו חושדים בהם בתחילה.
כמעט מבלי להרגיש הופכת העלילה להיות עלילת מתח, שמעורבים בה יצירות אומנות גנובות, רהיטים עתיקים מזויפים, סמים ומה לא! בעלילה שמתמשכת לכדי שנים רבות עד לשנות בגרותו של של מי שהיה ילד וכיאה לספר מתח הוא מאוד קריא!
יש שהישוו את כתיבתה של טארט לסופרים מהמאה התשע-עשרה עם הרומנים הארוכים שלהם ואפילו הועלה שמו של דיקנס בהקשר לכך...
אז לדעתי, כל קשר לדיקנס הוא מקרי בהחלט, כי אצל דיקנס לפי מה שזכור לי, הטובים היו טובים מטוב והרעים היו נבלים מרושעים שאין בהם כל רחמים. הנקודה המעניינת כאןהיא שלכמעט כל גיבוריה של טארט ברומן הזה יש צדדים חיוביים אך גם צדדים שליליים וזה ממש לא דומה לגיבוריו של דיקנס. ובכלל, ההיבטים הפסיכולוגיים מאוד חשובים כאן. אמנם יש כמה מקומות שלו הייתי העורך הספרותי של הספר הייתי ממליץ לה, לקצר בהם מעט אבל בעיניי מדובר בספר משובח שמספק עונג קריאה איכותי ואני בהחלט ממליץ עליו.
כשקראתי על הסופרת, הבנתי שיש לה עוד כמה רומנים כאלה ובהזדמנות הראשונה אני מתעתד לקרוא אותם בעברית או באנגלית...
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
סדן (לפני 6 ימים)
תודה רבה לכם על התגובות! מחשבות, סנטו ויעל הר!
yaelhar (לפני 6 ימים)
לא התלהבתי מהספר הזה.
גם לא מ"ההסטוריה הסודית" המפורסם, יחסית.
מחשבות (לפני שבוע)
ההיסטוריה הסודית ספר גועלי של ממש ומומלץ להתרחק ממנו בכל מחיר.
סנטו (לפני שבוע)
ההיסטוריה הסודית משובח אף יותר.
מחשבות (לפני שבוע)
הספר משובח, הגלישה לדיקנס תמוהה בהחלט.6 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ