ביקורת ספרותית על גן עדן וגיהינום - ספרות יפה # מאת יון קלמן סטפנסון
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 13 בספטמבר, 2018
ע"י מאירה ברנע


ספר יוצא דופן שנכתב בסגנון מיוחד והוא כל כך זר ומוזר שלדעתי הוא עשוי להיות הדבר הנכון עבור קורא המוכן לאתגר את עצמו ביצירה לא פשוטה (והעברית הנהדרת של המתרגמת דנה כספי), רוויה תיאורי נוף איסלנדי קריר, חשיכה תמידית, גשם ושלג, חופים סלעיים, ים סוער שמונע מסירות הדייגים לצאת לים במשך שבועות, סוסים ופיורדים.
חודש מרץ מושלג ונער איסלנדי וחברו היחיד בעולם, בדרכם לעיירה ממנה יוצאות סירות הדייגים. הם נעים בדרך חתחתים, גשרי חבלים, מתבוססים בשלג. יציאת הסירות מתעכבת, הדייגים ממתינים שהסערה תחלוף, מעבירים את הזמן באכילה, בחלומות בהקיץ, בקריאה, במחשבות פילוסופיות על חיים ועל מוות, גם בהכנות מעשיות.
יוצאים לים, אל המים העמוקים, בסירה של שישה חותרים. הנער הסובל ממחלת ים, נזכר באביו שיצא בסירה כזו לפני שנים והים בלע אותו והשאיר ממנו רק זיכרון. הים עמוק, המאמץ כביר, באזור הדייג ההמתנה היא אין סופית והסירה מרגישה כמו ארון מתים. רוח, קור, מאמץ ושירים שמדקלם להם הדייג הוותיק. ואז... סערה. גלים, שלג, שוב קור אימים, מלחמה בטבע ו... (זה לא ספוילר) שישה יצאו לדרך, ורק חמישה חוזרים. הנער מחליט לעזוב, הפעם לבדו, מנסה לפצח לעצמו את שאלת הטעם בחייו, מתקדם במשימה פרטית שקבע לעצמו, מוכה זיכרונות, צער וגעגועים לאביו ולחברו. ספר מהורהר, איטי, יפיפה, מסוגנן, שעצב סקנדינבי אפלולי מרחף בין דפיו.
15 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מחשבות (לפני חודשיים)
רותה, לכבוד הוא לי. ככה העלית אותי מהאוב?
ישי (לפני חודשיים)
חורף ארקטי... חוויה למי שטרם חווה. הקרחונים שטים סביבך באיטיות רבה וברעש חריקות מפחיד כאילו פסעת בבית ישן מעץ רדוף רוחות רפאים.
רותה (לפני חודשיים)
ברוך בואך לסימניה.
אני מאוד אוהבת את הספרים שלך, ובמיוחד את "כמה רחוק את מוכנה ללכת" הנפלא.
אני מרשה לעצמי לצרף קישור לביקורת מקסימה (לא שלי) על הספר המקסים שלך. תקראי ותתמוגגי.
https://simania.co.il/showReview.php?reviewId=71801

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ