ביקורת ספרותית על שומרי ההיסטוריה - ראשית הסערה - שומרי ההיסטוריה #1 מאת דמיאן דיבן
בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד
הביקורת נכתבה ביום שישי, 10 באוגוסט, 2018
ע"י Phi


גילוי נאות: לא קראתי את ספרי "הארי פוטר". אפילו לא אחד מתוך השבעה. זה לא שלא היה רצון, באמת, דווקא התעניינתי הרבה פעמים. האשמה מוטלת על חנויות הספרים. כן, כן, אותן חנויות הספרים שאני מוציאה בהן מאות שקלים בשנה. לא ברורה לי פשר ההחלטה למכור ספר בודד בלמעלה מ-120 ש"ח, ואז להוסיף חטא על פשע ולעולם לא לכלול אותו במבצעים. מילא, אם זה היה ספר יחיד, או איגוד של כל הספרים כמו ב"שר הטבעות", אז לא מתקמצנים. אבל סדרה של שבעה ספרים?
טוב, סטיתי מהנושא. הנקודה שלי היא ש"הארי פוטר" היא סדרת הספרים המפורסמת ביותר בעולם (לא כולל ספרי קודש). דברי שבח והלל נשמעים עליה מכל הקוראים בעולם והסופרת התעשרה יותר מכל סופר אחר. אז אני רק מניחה, שכדי להתעלות על "הארי פוטר" צריך לפחות יצירת מופת. מה לעזאזל חשבו שם במגזין טלגרף, כשהם פרסמו את המשפט "רד מהבמה, הארי פוטר" על הספר הזה?

אם כבר כתבתי על משהו שנכתב בכריכה האחורית, אז אני אמשיך עם הקו הזה. אמנם לא שופטים ספר לפי הכריכה (המכוערת), אבל התקציר הזה גובל בהטעיית הציבור.

נתחיל במשפטים הבאים. "שום דבר בחייו הנורמליים להפליא..", "עד לאותו רגע, ג'ייק הוא ילד אנגלי רגיל לגמרי".
נו, בחייכם. תעשו לי טובה. אין דבר כזה דמות ראשית נורמלית. כל העניין בדמות ראשית זה שהיא מיוחדת, אחרת היא לא הייתה דמות ראשית. אבל אין מה להתעצבן, כי אין סיבה להתייחס לזה. ג'ייק דג'ונס הוא לא באמת ילד כל כך רגיל עם חיים מאוד רגילים. יש לו תחביבים משונים כמו ביקור במוזיאונים וקריאת ספרים (!), והמשפחה שלו לא באמת רגילה, יש לה סיפור עצוב וטרגי (!). אם יש ספק, אז כל הדברים האלה בחיים שלו באים להראות לנו שג'ייק הוא לא באמת הילד הרגיל שחשבנו שהוא, ובעצם הוא מאוד מיוחד ורגיש עם צדדים מפתיעים. כמה מקורי ובלתי-צפוי, הא? איכות במיטבה. ג'ייק הוא ילד רגיש, שזאת דרך מאוד עקיפה להגיד שהוא בכיין. בנוסף לזה, הוא אומר כל מני משפטים שאמורים להדגיש כמה הוא ייחודי ובפועל הם כלום ושום דבר.
אם זה לא זה מספיק, אז הבעיה העיקרית היא שג'ייק הוא אפילו לא הדמות הכי רדודה בסיפור.

"ביחד עם נייתן השחצן והגנדרן להחריד, עם יופיטוס קוֹל המסתורי, טופז המקסימה ורבת התושייה, צ'רלי המדען המבריק"
טוב, זה תיאור מדויק של הדברים. מדויק מדי. הדמויות של השחצן, המסתורי והמקסימה הן פשוט תבנית של אישיות סטריאוטיפית לחלוטין. הספר דובק בזה לאורך כל הספר. הסופר פשוט לקח כמה תגיות של אופי והחליט להדביק אותן על הדמויות ובזה זה נגמר, בלי לדאוג לעוד גוונים באישיות שאולי יהפכו את הדמויות לרציניות. דמויות של סרט סלפסטיק.

כדי להבהיר, אני אקח לדוגמה את טופז. טופז היא הבחורה בסיפור. לא סתם בחורה, היא ה-בחורה. בחורה מושלמת. היא מתוארת בתור זהובת-שיער, סגולת-עיניים שמדברת במבטא צרפתי. מה נגיד? אי אפשר לעמוד בפני היופי המרהיב הזה. היא גם טובה בערך בכל מה שהיא עושה. מה חשבתם, שהיא סתם בחורה מקסימה? לא ולא, היא גם כשרונית ונחמדה וחכמה ולוחמת ומעולה.
טופז, כיאה לדמות, היא אהובתו של ג'ייק. כבר ציינתי שהדמויות רדודות, וגם הסיפור רדוד. מה זה "אהובתו"? ג'ייק רואה אותה, הוא אמנם לא מכיר אותה, אין לו מושג מי זאת והוא לא ראה אותה מעולם לפני זה, אבל ג'ייק מתאהב בה בתוך שניות. איך אפשר שלא? היא הרי יפה. סיפור אהבה רומנטי מאין כמוהו. שאפילו לא מתפתח.
לא בזה זה מסתיים, כן? טופז לא לבדה בסיפור הזה, כל מה שסובב סביבה הוא פשוט מגוחך. ניקח עוד דוגמה עלובה אחת. הספר מנסה להראות שלא הכל טוב במושלמות של טופז. מול טופז יש דמות מרושעת. אני לא זוכרת איך קוראים לה, אבל היא הרעה בסיפור. אישה רעה, עם שיער שחור (אלא מה?) שאופפת אותה אווירת מסתורין ורשע. בשלב הזה של הספר כבר לא צריך לצפות למורכבויות או למניעים רציניים, חס וחלילה. לא מספרים עליה יותר מדי חוץ מזה שהיא מאוד רעה והיא תעשה דברים רעים. ואז, לקראת סוף הספר, היא חוטפת את טופז! רשעית מרושעת חוטפת את הדמות המושלמת המלאה בטוב! איזה תפנית חדה בעלילה!

אין טעם להמשיך לפרט על ערימת הקלישאות שנקראת בספר הזה "דמויות" או "עלילה", אז נגיע לציטוט האחרון.

"הוא ייקלע למשימות מסמרות שיער במרחביהם של העולם ושל ההיסטוריה - ויגלה שכל מה שחשב שידע על עצמו ועל העולם אינו תקף עוד."
הדבר היחיד שמסמר שיער זאת העובדה שיש לספר הזה ספרי המשך והם עוד נמכרים.
20 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Phi (לפני 3 חודשים)
יש מי שיגידו שאני דווקא מפסידה בינתיים
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 3 חודשים)
אני מקנא בך שעוד לא קראת...
Phi (לפני 3 חודשים)
יום יבוא ואקרא את כל ספרי הארי פוטר, יום יבוא...
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 3 חודשים)
אני לא מאמין שאת הספר הגרוע הזה (לטענתך) קראת לפני הארי פוטר. עכשיו ומיד לכי לקרוא הארי פוטר, כדי לכפר על החטא!! (ויש ספריות, כמו שאמרו לפניי. לא חייבים לקנות)
Phi (לפני 3 חודשים)
שונרא, גלית ו-yaelhar, תודה לכן. אתן צודקות בכל מילה.
(וגלית, תודה על ההמלצות, אחפש)
yaelhar (לפני 3 חודשים)
מקסים.
כל כך הרבה "כמו הארי פוטר" נולדים. אם היינו קוראים רק סופרים שכותבים את עצמם ולא "כמו..." היו הרבה פחות ספרים בעולם אבל אולי הרבה יותר קוראים.
גלית (לפני 4 חודשים)
את מצחיקה!! וצודקת לגמרי ספר גרוע ומאכזב.
מה לעשות בעשרים שנה אחרונות כל ספר שמתימר לפנות לנוער מתוייג כהארי פוטר החדש או משחקי הרעב החדש, אנשי יח"צ הם לא ממש מקוריים מסתבר,

תנסי יד שנייה - שם זה בהחלט לא עולה 120 ובסיפור חוזר זה יעלה רק 20 ש"ח ואפילו את לא צריכה לצאת מהבית בשביל זה.
תל אביב מלאה חנויות יד שניה בעיקר בדרום וחלקן גם מוכנות לעשות משלוחים, לכולן יש אתר אינטרנט שבו אפשר לחפש מה שבא לך.
אני אוהבת את נמר של נייר אבל את יכולה לבדוק גם בקדמת עדן ,הלפר,לוטוס,לב הספר,הנסיך הקטן ועוד כמה ששכחתי.
שונרא החתול (לפני 4 חודשים)
נראה לי שהדבר הכי חמוד בספר זה השם יופיטוס.
כתבת טיעונים יפים לעונש המוות שמגיע לספר הזה. הארי פוטר לא צריך להיות מודאג.
אור (לפני 4 חודשים)
אכן אפשר להזמין (והמשלוח די זול).
Phi (לפני 4 חודשים)
דידי, האמת שלא שמתי לב בכלל שיש פה מכירת ספרים עד עכשיו, אבל אני מתחילה לחפש. אני לא מאוד מתלהבת מיציאות ככה שזה פחות העניין, מה גם שאני מגיעה לת"א לעתים רחוקות. תודה על ההמלצה.
Pulp_Fiction, אה, לא חשבתי על זה. עכשיו זה נשמע הגיוני.
Pulp_Fiction (לפני 4 חודשים)
Phi, בעוונותיי עבדתי פעם ב"ידיעות" והענקת הספר הייתה הדרך שלהם למשוך לקוחות. הספר לא היה העיקר אלא תוספת זו הייתה הפצה עקיפה.
דידי (לפני 4 חודשים)
את נמצאת האתר שמאפשר מכירת ספרים אז מה הבעיה?
יש פה המון אנשים שמוכרים ספרים, חלקם המצב מצוין וגם במחיר טוב בד"כ.
כשגיליתי את האתר הזה הפסקתי כמעט לגמרי לקנות ספרים בחנויות (זה מרגיש פראיירית לקנות ספר ב 100 ש"ח כמעט, כשאני יכולה למצוא פה בחצי מחיר ומטה ובמצב מעולה כל מה שרציתי). אם את אוהבת"חווית קניה" אז יש חנויות ספרים משומשים טובות בת"א בעיקר לאורך אלנבי.
Phi (לפני 4 חודשים)
סקאוט, אני לא מכירה אף אחד מחוץ לאינטרנט שקורא ספרים (בעברית לפחות) ולכן קרובים ומכרים זאת לא אופציה. לא חשבתי על חנויות ספרים משומשים, אני מכירה רק אחת שנמצאת בעיר שלי ובאמת כדאי שאלך אליה. הצעה טובה. במקרה שלי מקום זאת פחות בעיה, אפילו התבאסתי שלא היה טעם לקנות כונניות גדולות יותר. הכסף זאת הבעיה הרצינית וזה באמת חבל.
Pulp_Fiction, יותר הזוי ממפיץ של ספר שלא אוהב את הספר? כן, הספרים לא נמצאים במבצעים. לא בחנויות ולא בירידים ולא בכנסים. לעתים רחוקות מאוד יש להם מבצעים מטופשים (מ-140 ל-120, לדוגמה). זה אמנם נשמע מוזר, אבל אני מניחה שזאת סדרה מאוד רווחית גם בלי מבצעים. ותודה על המחמאה.
אור, תודה על ההמלצה. חיפה זה קצת רחוק אבל נראה שאפשר להזמין ויש מבחר מעניין. תודה שוב.
אור (לפני 4 חודשים)
אני לרוב קונה ספרים יד-שנייה או מחכה למבצעים של שבוע הספר.

ממליץ על גולדמונד ספרים (הכרתי אותם דרך סימניה), הרגע חזרתי מהם עם 8 ספרים חדשים.

ספרים הם לחלוטין אוסף, ואני משקיע בו בהתאם.
Pulp_Fiction (לפני 4 חודשים)
גם אני מעולם לא הצלחתי לקרוא את הארי פוטר. ובאמת שניסיתי. בעברית ובאנגלית. אישתי מעריצה מושבעת של הסדרה והיא ניסתה בכל כוחה לגרום לי לאהוב את זה. ללא הצלחה. וזה עוד לאחר שהייתי אחד המפיצים של הספר פעם... בכל אופן, כתבת סקירה יפה, כהרגלך. לא ידעתי שאין מבצעים על הסדרה - זה נשמע הזוי. אבל מדיניות השאלה בספריות היום היא גמישה ואין בעיה להאריך יותר מפעם אחת.
סקאוט (לפני 4 חודשים)
אז מה עם חברים? או קרובי משפחה שיכולים להשאיל או חנויות ספרים משומשים? כי למרות שספרים זה נכס מכובד חבל על הכסף. אצלי מרוב שקניתי בקושי היה מקום בחדר ובני המשפחה התעצבנו עלי שהספרים תופסים את המקום אפילו בסלון וחדרי השינה וזה היה הרגע שהבנתי שאו שאני נרשמת לספרייה או שנטבע בים של ספרים חח
Phi (לפני 4 חודשים)
סקאוט, אני אישית מכירה רק ספרייה אחת בעיר שלי, וגם להגיע אליה כל פעם היה מטריח, אז שתיים? אבל יש אנשים כאלה. אני מניחה שבאמת אפשר למצוא פתרון, למרות שיש לי חיבה בעייתית לקניית ספרים.
גריפין, מה שנכון נכון, זה יקר וכואב לפעמים. וגם לי יש אוסף למרות הכל. תודה על המחמאה ושמחה לעזור.
סקאוט (לפני 4 חודשים)
אני מסכימה איתך, זה באמת חיסרון. ועם זאת, יש כאלה שמנויים לשתי ספריות. ואף יותר. ככה שאפשר למצוא פתרון, לדעתי.
גריפין (לפני 4 חודשים)
אני נוטה להסכים עם סקאוט. ספרים הם עסק יקר והכיס יכול למאוד לכאוב אחרי שקונים ספר מאכזב (מניסיון) אז עדיף ללכת לספרייה. למרות שבכל מקרה אני עדיין קונה, זה האוסף שלי ועוד לא התבגרתי מספיק בשביל לוותר, מודה.
הביקורת שלך שנונה ומעניינת, תודה על האזהרה!
Phi (לפני 4 חודשים)
הייתי רשומה לספרייה העירונית, אבל יש לזה חסרונות. לא תמיד מוצאים מה שרוצים, לפעמים יש רשימת המתנה, ולפעמים הזמן לא מתאים לקריאה ואז צריך להאריך את זמן ההשאלה שוב ושוב. לא הייתי נהנית לקרוא סדרה שלמה שאולי יש ואולי אין כשיושבים לי על הראש.
סקאוט (לפני 4 חודשים)
יש ספריות. גם אני הייתי נוהגת לקנות עד שהבנתי שזה יקר מאוד וגוזל כסף רב אז נרשמתי מחדש לספרייה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ