ביקורת ספרותית על העולם של אתמול - מהדורה ישנה - זכרונותיו של בן אירופה מאת סטפן צווייג
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 20 בינואר, 2018
ע"י Pulp_Fiction


כשקראתי את הספר הזה... לא יכולתי שלא לתהות האם העולם שבו אנו חיים היום הוא "העולם של אתמול" של בני ובנות האדם שיערגו אליו בעוד כמה שנים. כן, העולם שלנו, תארו לכם. עולם הפייק ניוז, הפייס, האינסטוש, האופרה(למה לא עופרה?) ווינפרי רצה לנשיאות, הסלפי, המאסטר שף, הציוצים של האורקל מהבית הלבן... טוב, הבנתם. אולי יום אחד "גם זה יעבור", כמו 'טונה' עצמו?


כי אם בוחנים את שתי התקופות- שלנו וזו שעליה כתב צוויג בהערצה, "ממעוף הציפור", הרי שדווקא שלנו נראית כשבירה ולא בטוחה לאין שיעור מה-Belle Epoque (שקדמה לאוגוסט 1914). אותו עידן של שיא פריחת התרבות האירופית, ההומניזם, האמונה באדם ותבונתו. ומעל לכל תחושת הביטחון, ה-"מה שהיה הוא שיהיה" , הידיעה הכמעט וודאית ששום דבר לא יכול לזעזע את הידוע והמוכר ושהטכנולוגיה וההמצאות יעשו את החיים של האדם(הלבן תחילה ואז של כל השאר) לקלים ומהנים יותר.

בוב מרלי זצ"ל, שר פעם "Don’t you rock my boat". ובכן אם אז, בממלכת הבורגנות המאובנת אירופה, הקשורה בינה לבין עצמה בקרבה משפחתית עד כדי מחלות גנטיות משותפות של שליטיה, הסירה טולטלה עד התפרצות אותו הר געש שהחריב את הכל, הרי שבימינו זה נראה עוד יותר מדאיג. כי יש רבים ולא צפויים שמנענעים את הסירה שלנו וזה יכול להיגמר אפילו גרוע יותר(ע"ע נשק גרעיני, דע"ש, פצצה ביולוגית(לא קים קרדישיאן), איראן וכו').


"העולם של אתמול" הוא חיבורו האחרון של סטפן צוויג. תוך כדי קריאה נוצרת התחושה שמדובר בספר פרידה. הוא נכתב באותן שנים קריטיות כשהמכונה הנאצית דרסה את אירופה, קלגסיו של הצורר כבשו כבר את פריז וחיכו להסתער על לונדון ומוסקבה. צוויג מישיר מבט בפעם האחרונה על המורשת המפוארת של תרבות אירופה ונזכר במחולליה הגדולים, שמות הספרים, הערים והרחובות, אירועים משמחים וטראגיים, מהם היו עשויים חייו של דור שלם. הוא מתאר את האנשים שאהב וניכר שהיה גאה בעובדה שהכירם אישית: רומן רולן, הוגו פון הופמנסטאל, ריינר מריה רילקה, ריכרד שטראוס, מקסים גורקי, זיגמונד פרויד ורבים אחרים.

התאבדותו של צוויג הכתה בתדהמה את המחנה האנטי- נאצי ומנגד סיפקה דלק לפרופגנדה ההיטלראית. ייאושו ככל הנראה היה קשה מנשוא, במיוחד אחרי שראה מה עוללו לבני עמו, שכה האמינו בגרמניה. זמן קצר אחרי שהחל לפתח תקווה שהעולם יכול להשתקם ולקום מן ההריסות של המלחמה הראשונה בשנים היפות(עבורו) שבין 1924 ל-1933, הגיע היטלר ושבר אותו סופית.


לאור מה שתיארתי, יכול להיווצר הרושם שהספר דיכאוני ואפל. זה ממש לא כך. הוא מרתק ומלא תיאורים מדהימים של אירועים, חוויות רוחניות, נדודים בעולם ואנשים.


צוויג, פציפיסט מושבע, citoyen du monde כפי שהגדיר עצמו, לא היה עשוי מהחומרים של לוחם למען אידיאל(בניגוד לאורוול למשל) ונראה שהיה חסר בו את האומץ הדרוש לכך. הוא אהב את חיי הנוחות שהעניקו לו התמלוגים מספריו ועל אף שהילל ושיבח את אלה שנלחמו עבור הערך היקר ביותר- השלום וגם שילמו מחירים על כך, העז להשמיע את קולו בבירור רק בשלבים מאוחרים יותר, כשגם הניצים הגדולים ביותר החלו להטיל ספק במלחמה. את שנותיה של מלחמת העולם הראשונה הוא העביר בעיקר בשוויץ ואת התנגדותו לה הביע בעיקר בהתפלמסות עתירת "איזמים" עם אנשי רוח אחרים.

לאורך כל אורכו של הספר הוא כמעט לא מזכיר את הנשים שהיו לצידו וזה בעיניי דבר מוזר.

אני לא אוהב את המושג "חובה" בשילוב עם המילה "ספר" או "סרט". בגדול אני מתנגד לחייביזם מכל סוג שהוא, ובטח שנכון הדבר בהקשר של פעילות תרבותית אנושית. עם זאת הספר הזה הוא(כמו שידידינו זוהיר בהלול היה אומר)מונומנטלי. הייתי ממליץ לשלבו בתכנית הלימודים, לא פחות.


הרגשתי קרבה עמוקה לצוויג כשקראתי על תחושותיו וחוויותיו. הוא הצליח להעביר בשפה אנושית חדה ובלתי אמצעית את מה שמפורט ביובש בספרי ההיסטוריה ובכך באמת לגעת במשהו אצלי.


32 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
שין שין (לפני 9 חודשים)
ספר נפלא. טוב שהוציאו מהדורה מחודשת.
מיכאל (לפני 9 חודשים)
ספר מצויין
Pulp_Fiction (לפני 11 חודשים)
אני חושב שזה פשוט נתון ממוצע, אם כי לא יודע מי בדק. בכל אופן אני הייתי שמח שכל אזרח היה מגיע לחצי מזה לפחות.
גלית (לפני 11 חודשים)
ליצן. כתוב 4,000
לא 40,000
מחשבות (לפני 11 חודשים)
כאלף בשנה?
גלית (לפני 11 חודשים)
נו מה, ספרים.
שקראתי.
עד כה.
מחשבות (לפני 11 חודשים)
מגרדת את ה-40000 מה?
גלית (לפני 11 חודשים)
אם הנתון שמחשבות זרק פה ,נכון. מה זה אומר עליי? אני מגרדת את ה4000 - זה מבטיח לי עד 120 לפחות?
או שסיימתי את המכסה הקצובה ועכשיו אני על זמן שאול?
יופי של בקורת.
Pulp_Fiction (לפני 11 חודשים)
ואו, איזו תגובה מדהימה. תודה רבה, גלדריאל. אני די בטוח שצוויג היה מוערך כסופר גם בשנותיה הראשונות של המדינה אם לא היה מתאבד. זאת מכיוון שסביר להניח שאם היה שורד, היה נחשב לאנטי-פשיסט ואיש רוח ראוי. רוב הסיכויים שלא היה בוחר להתיישב במדינת היהודים כי הסתייג מהציונות.
גלדריאל (לפני שנה)
ביקורת מעולה ומעוררת מחשבה. צוייג הרבה לכתוב ספרים שנתחו אירועים ודמויות הסטוריות, אבל בספר זה לא מילא את תפקיד ההיסטוריון המרוחק והכביכול אובייקטיבי, וכתב על עצמו מתמודד עם השבר של כל תפיסת עולמו. מה שמוביל את הקורא מצד אחד להעריץ אותו על יכולולתיו כסופר ועל החיים המדהימים שניהל, על כל האנשים שפגש וכו, אבל מצד שני מפגיש אותנו (או לפחות אותי ) עם האכזבה מסוג האדם הפרטי שהוא היה.
אנו בישראל חונכנו על האתוס של המאבק, של תקומה מתוך האפר, בתור הכללה הייתי אומרת שרבים מזדהים עם האתוס הזה ברמה זו אחרת. ניכר על צווייג שהוא היה רחוק שנות אור ממאבקים והתמודדות עם קושי.
אפשר לדמיין שלו היה נשאר בחיים ומגיע לראות את מדינת ישראל בוודאי היה נתקף ייאוש בורגני/אינטלקטואלי על כך שאנשים עסוקים יותר במאבק הישרדות מאשר בדיונים אינטלקטואליים. בוודאי אופיו לא היה עולה בקנה אחד עם מה שמליוני יהודים ניצולים היו מחפשים במנהיגות אינטלקטואלית באותו זמן, וסביר להניח שהוא היה יורד ממעמדו הרם כסופר נחשב נזרק הצידה כיוון שבזמנו היה צריך כיוון מחשבה פחות של יושב בתי קפה וינאיים ויותר של חלוץ. היום, ממרחק של 70 ומשהו שנים אנו כחברה, הצלחנו להתרחק מהמקום ההישרדותי המיליטנטי שהיינו בו אז, ולהיות מסוגלים להעריך אותו מחדש.

Pulp_Fiction (לפני שנה ו-2 חודשים)
עמיחי, תודה רבה.
עמיחי (לפני שנה ו-2 חודשים)
אני מצטרף, מעט באיחור, לגשם הברכות (...).
באמת כתבת יפה על היפה והחשוב בספריו של צווייג.

מחשבות, אם סופרים גם ספרים שהתחלנו ולא סיימנו, אפשר להגיע לכ-3500 ספרים, לא?
:-)
מחשבות (לפני שנה ו-2 חודשים)
לא ממש. גם לא "צרפת". לא רק שאני פוקד את פריז, אני גם קורא בשקיקה ספרים המתרחשים בה.
סקאוט (לפני שנה ו-2 חודשים)
זאת אומרת שלא היית באף מדינה חוץ מצרפת? או שהיית ומאז שהתאהבת בצרפת אתה לא פוקד אף מדינה אחרת?
ובאמת מרשימה האהבה שלך לצרפת ולפריז בפרט.
מחשבות (לפני שנה ו-2 חודשים)
פריז היתה תמיד ריכוז של אמנות, בעיקר ספרות. דברים טובים יצאו משם. לבקר בפריז זה לדרוך על היסטוריה. שלוש פעמים ברציפות הייתי עם שלוש בנות המצווש שלי. אזלו הבנות. עכשיו אסע סתם כך להנאה בפעם הרביעית. ולא, אין לי שום רצון לבקר בשום מקום אחר.
סקאוט (לפני שנה ו-2 חודשים)
מחשבות, מה גורם לך להעריץ את פריז? רק התרבות? או גם האוכל והמוסיקה?
מחשבות (לפני שנה ו-2 חודשים)
לונדון? לא שמעתי עליה.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-2 חודשים)
מה עם לונדון, מחשבות?
מחשבות (לפני שנה ו-2 חודשים)
ועכשיו לספר מרי אנטואנט המרהיב, שגם לי לרוץ פעמיים לקונסיירז'רי, להראות את הכלא בו ישבה מרי אנטואנט לפני מותה בעריפת ראש לבנות שלי.
בכלל, קל לי מאוד לרוץ לפריז...
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-2 חודשים)
תודה, חני.מדהים ומרגש לראות תגובה כה יפה ומעמיקה. צוויג היה כותב מדהים וכישרוני. יכולתו להעביר מסר ולבנות דמות הייתה מופתית.כשקוראים אפילו את הרומנים שלו על דמויות היסטוריות אמיתיות כמרי סטיוארט, ממש מזדהים עימם.
העיניין הוא שבספרו זה הוא מתגעגע בעיקר לעולמו הוא ושל דומיו -הבורגות העשירה. כי לא עבור כולם זו הייתה תקופה כה יפה ומרבים נעדרה האפשרות להינות מפירותיה של תרבות מופלאה זו. גם התאבדותו בצוותא עם אישתו השאירה טעם מר למדי.
חני (לפני שנה ו-2 חודשים)
סקירה מופתית אלי...כשאני קוראת את הסקירה אני מרגישה כאילו צוויג שיתף אותך במחשבות ברומו של עולם ואתה משתף אותנו אחרי שכמובן עיבדת את הנושאים שדיבר עליהם אחד לאחד בצורה יסודית.המחשבה הכי עמוקה שלקחתי מהסקירה היא תחושת הזמן שהולך ואוזל לנו ככל שאנו מתקדמים בשנים כאנושיות צומחת וגודלת וזה מרגיש קצת קלסטרופובי.כי כל הטכנולוגיה הייתה אמורה לייצר תוחלת ארוכה יותר עם איכות טובה יותר. במקום זאת אנחנו כאילו הולכים קדימה אמנם ובדרך איבדנו את רוב האיכויות הטובות שגרמו לנו לצמוח ולהתפתח.נתת פה סקירה אבולוציונית טובה. הסוף הטרגי זה כמו אמירה אחרונה שלו במעשים במקום מילים. כאילו לא ראה טעם להוסיף על כל מורשת היצירות שלו ולו פסיק נוסף.
חורף חם.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-2 חודשים)
תודה, חגית
חגית (לפני שנה ו-2 חודשים)
ביקורת מצויינת.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-2 חודשים)
תודה, אירית. את יכולה ללכת בנחת ותהני ממנו באותה מידה. ;)
אירית (לפני שנה ו-2 חודשים)
ביקורת יוצאת מהכלל. נהניתי במיוחד מהפתיח .. ח ח ח ה.
ארוץ לרכוש אותו כי את צוויג אני אוהבת במיוחד !
תודה לך ויום נפלא .
מחשבות (לפני שנה ו-2 חודשים)
בוב, הבעיה שלי כרגע אינם תחלואים, כי אם החיים עצמם, שהם רחוקים מאידאל. ואם כבר מדברים, החיים עצמם זו סדרה מופלאה.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-2 חודשים)
תודה רץ. גם אני חשבתי על מה שכתבת תוך כדי הקריאה. ספק אם אירופה, כפי שהיא היום היא זו שצוויג חלם עליה.חלקית כמובן החזון אכן התממש, אך לא ברור לאן תמשיך היבשת שכוחה הפוליטי והתרבותי בעולם דועך ככל שהשנים עוברות וכיצד יראו פניה בעוד כמה עשורים.
רץ (לפני שנה ו-2 חודשים)
ביקורת מצוינת - שם הספר הוא רב משמעות, האחד העולם של האתמול, הוא עולם שנעלם, הספר מדבר עליו עליו כאנטומיה של כשלון . אבל מעניין שלאחר 50 שנה חלק מהגותו של צוויג, כמו אירופה ללא מלחמות, שיתוף אירופי כלכלי, ותרבות משותפת, עם כל הבעיות ליישום החזון, החזון הזה עדיין מתקיים ונאבק על דרכו, לכן לאחר שנים הקריאה בספר של צוויג מקבלת משמעות שונה לצד הכישלון קיימת התממשות החזון.
בוב (לפני שנה ו-2 חודשים)
אל תקרין פסימיות שכזאת מחשבות. אם הייתה לך האפשרות להמשיך ולחיות באופן תיפקודי ומלא, ללא כאבים או תחלואה קריטית, לא היית רוצה לחיות לעד, או לפחות עוד 2500 שנה?
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-2 חודשים)
מחשבות, אתה יכול להעלות את תפוקה אם תוותר על כל הבינג. לדעתי לקרוא שניים ביחד לא באמת מגביר את הכמות בסוף
מחשבות (לפני שנה ו-2 חודשים)
ואם אני קורא שניים במקביל, זה עוזר איכשהו לתוחלת? לא שאני מוצא טעם להארכה...
בוב (לפני שנה ו-2 חודשים)
אני לא בטוח שספרנים קוראים יותר. לפחות לא יותר מהפעילים פה באתר. הלוא אין רגע שאין ספר בחיינו, לא כך?
נעמי (לפני שנה ו-2 חודשים)
זה נשמע כמו חישוב מסוים לנשים פוריות...
בקיצור המצב עגום זמננו מספיק לכמה מדפים ותו לא.
האם שעון החול של ספרנים גדול יותר?
מחשבות (לפני שנה ו-2 חודשים)
לא התכוונתי לצער אתכם. חישבו על זה: מאז שאנחנו בהכרה בוגרת ועד שאנו מתקשים עוד לקרוא יש לנו כחמישים שנים של קריאה פוריה. בבלוג שלי ''רק'' 560 סקירות...
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-2 חודשים)
בוב, קרעת מצחוק ;))
בוב (לפני שנה ו-2 חודשים)
המספר הזה יכול להיות יופי של אומדן- 2500 ספרים המהווים שעון חול לחיים. וכשאסיים את עמודו האחרון של הספר מספר 2500, ימתין המוות עם מגלו המשסף את חוט החיים.
דרך אגב, בחנתי את התיאוריה הזו לעומת מספר הדירוגים שלי ויש מצב שמחשבות צודק. אם כי יש לא מעט ספרים שלא יכולתי לדרג מכיוון שהכותרים לא נמצאים באתר, דבר שמקצר ע"פ התיאוריה את זמן מחייתי.
נעמי (לפני שנה ו-2 חודשים)
אומיגאד כשאתה מסכם את זה ככה ומטיח בנו מספר עלוב בן 4 ספרות, בא לי לבכות
מחשבות (לפני שנה ו-2 חודשים)
קורא מן המניין מספיק כ-2500 ספרים בחייו. לאחרונה אני מוצא עצמי צופה בסגנון עדות הבינג' בסדררות מומלצות. ההנאה רבה.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-2 חודשים)
בוב, בדיוק דיברתי על כך עם בתי היום בסיפריה. אמרתי לה שיש כל כך הרבה יצירות ספרותיות מרתקות וזמננו להשקיע בקריאה מועט בהרבה משהיינו רוצים כי חיינו עמוסים בעניינים כה רבים. אבל עלינו להשתדל לקרוא כמה שיותר. שלא לדבר על כך שיש ספרים שהיינו רוצים לחזור ולקרוא בפעם נוספת.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-2 חודשים)
תודה, בר
בר (לפני שנה ו-2 חודשים)
ביקורת נפלאה ומעוררת סקרנות
בוב (לפני שנה ו-2 חודשים)
מחשבות, אני מאמין שרבים הם הספרים והסופרים ש"חובת" קריאתם חלה עלי, את זאת אני אומר למנגינת ליבו של Pulp_Fiction היות ואני כן מאמין ביצירות שעונות להגדרה הזו, בייחוד לאחר שטעמך בסגנון מסויים הוגדר. אבל היות וזמני מוגבל ככל בן תמותה, לצערי יהיו כאלו שלא אגע בהם לעולם.
מחשבות (לפני שנה ו-2 חודשים)
בוב, אתה רציני? מהר לגעת והרבה.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-2 חודשים)
תודה, בוב. אני שמח ובטוח שתהנה.
בוב (לפני שנה ו-2 חודשים)
בצווייג עדיין לא נגעתי. לא יודע למה, פשוט לא קרה עדיין. כתבת מאוד יפה. אקח את אחד מספריו בקרוב.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-2 חודשים)
אכן, סנטו, תודה.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-2 חודשים)
תודה, נעמי. רבים ראו בהתאבדותו בגידה.הם חשו שלא הייתה לו הזכות לעשות זאת, מכיוון שהיה למגדלור רוחני ועצם העובדה שהתייאש היוותה מעין כניעה להיטלר.
סנטו (לפני שנה ו-2 חודשים)
כפי שציינת בהחלט ספר מונומנטלי. תענוג צרוף לכל אוהב קריאה.
נעמי (לפני שנה ו-2 חודשים)
ספר מופלא, והשאלה שהעלת אכן מעניינת.
יש בי טינה כלפיו על התאבדותו בזמן שיהודים אחרים עשו הכל כדי לשרוד...
ורק לחשוב איזה ספרים היה מותיר לנו על השואה...
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-2 חודשים)
תודה, מחשבות על התגובה. אני חושב שלתלמיד הישראלי המודרני יהיה קשה לצלוח אותו.
מחשבות (לפני שנה ו-2 חודשים)
תנוח דעתך, הספר הזה הוא לגמרי ספר חובה. חובת קריאה וחובת מניעה ממשרד החינוך. הרבה חובות.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ