ביקורת ספרותית על שארית היום מאת קאזואו אישיגורו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 24 בנובמבר, 2017
ע"י אלזה


"במה נוכל להועיל לעצמנו אם לעולם נביט אחורה ונאשים את עצמנו אם חיינו לא היו בדיוק מה שהיינו מייחלים שיהיו?.....אין ספק כי די שאנשים כמונו לפחות משתדלים שתרומתנו הצנועה תיחשב למשהו אמיתי וראוי לשמו.....זוהי כשלעצמה ותהיינה התוצאות אשר תהיינה, סיבה לגאווה ולשביעות רצון".

כן, ציטטתי ישר מאחד מהקטעים האחרונים. את כל זה אומר רב המשרתים סטיוונס בסופו של יום, הוא גם אומר שלרבים החלק המהנה של היום הוא כשהערב יורד.

רב המשרתים סטיוונס מסכים בסופו של דבר לעצתו של בעל הטירה החדש בה הוא עובד שנים רבות במקצועיות רבה וביעילות, לקחת חופשה בת כמה ימים ולנסוע למקום אחר. שנים ארוכות כאמור הוא שרת את לורד דרלינגטון בעל טירת דרלינגטון הול, בנאמנות וללא סייגים או שאלות. מבחינתו הכי חשוב זה הכבוד והכבוד לגבי דידו זה למלא את תפקידו ברצינות ובמסירות גם במחיר חייו האישיים ורגשותיו, הכי קרוב לבובה מכנית, עד כדי כך שכאשר הוא עובר משברים או פרידות קשות, הוא לא מתעכב לרגע כדי לבחון מה הוא עצמו מרגיש, הוא רק שם לב שאנשים שואלים אותו מה קורה לו, האם הוא מרגיש טוב. והוא ממשיך בתפקידו ללא לאות.

הוא יוצא למסע במטרה לפגוש את סוכנת הבית שעזבה לפני שנים רבות, ושהוא מקווה שתחזור לעבוד בטירה, כמובן בלי שהוא נותן לעצמו דין וחשבון מה הוא מרגיש כלפיה, במסע הזה הוא מתנסה בכמה ארועים וכמה טיפוסים שמתפרצים אל המערכת המסודרת והמהודרת של חייו.

באחד הכפרים שם הוא נתקע עם מכוניתו, והאיכרים הטובים עוזרים לו, הוא מתוכח עם אחד מהם מהו כבוד, מבחינת האיכר וחבריו כבוד הוא שיכירו בהם, שיוכלו להביע את דעתם ושיהיו חופשיים ולא עבדים. כן, לכולם יש את הדעה שלהם. סטיוונס כמובן לא מבין אותו מבחינתו אין מקום לדעה שלך כשאתה משרת אישיות רמת מעלה, כבוד זה למלא את תפקידך ברצינות ובנאמנות ולמלא את רצונותיו של האדון המכובד...

סטיוונס הטוב מרוב יעילות מחמיץ את חייו האישיים, בכל זאת הוא מגיע למסקנה אופטימית אך ממשיך בדרכו כי רק כך הוא יודע.

קראתי את הספר הזה רק כשהוא יצא בשנות ה 90 וראיתי גם את הסרט, את הסרט אהבתי את הספר פחות ואילו עכשיו אני חושבת שזה ספר מופלא שמשאיר אותך מהורהר ותוהה.

אה, אנתוני הופקינס נהדר בתור סטיוונס, כמיקשה אוחת.

9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חני (לפני 3 חודשים)
ספר שאהבתי מאוד. תודה על הסקירה
רץ (לפני 7 חודשים)
מצטרף לאירית
אירית (לפני 7 חודשים)
ביקורת מדוייקת להפליא !
תודה ושבת שלום .
yaelhar (לפני 7 חודשים)
ספר יוצא מהכלל.
שהשאיר עלי רושם עז. לצערי לא מצאתי את הסרט.
מחשבות (לפני 7 חודשים)
ספר נהדר. הטוב ביותר של אישיגורו הבריטי.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ