ביקורת ספרותית על שארית היום מאת קאזואו אישיגורו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 14 באוקטובר, 2013
ע"י yaelhar


פעמים רבות אנחנו מוגדרים ע"י מה שאנחנו חושבים שהוא "תפקיד חיינו". לפעמים לא מקבלים עבורו שכר נראה לעין ומתוגמלים בהרגשת ערך, בתחושה של הצלחה, בדימוי של חשיבות ובהרגשה שאנחנו בלתי ניתנים להחלפה. הספר הזה מסופר מפיו של מר סטיוונס שהוא רב משרתים בדרלינגטון הול. הסיפור כולו מתרחש במהלך טיול - כנראה הראשון בחייו - שהוא עורך בשנות החמישים של המאה הקודמת, וזכרונותיו מתפקידו בשנות העשרים והשלושים, התקופה שבין מלחמות העולם. למר סטיוונס יש מטרה בטיול הזה אבל היא תשאר סמויה מעיניו גם כשישלים את משימתו, וכנראה עד סוף חייו.

אישיגורו בונה את דמותו של מר סטיוונס בעדינות רבה: אדם נטול מודעות לחלוטין, נבוך בנסיבות חברתיות שאינן קשורות לתפקידו, חסר סקרנות ולא מטיל ספק באדונו. מטרתו היחידה בחייו היא לתת שרות מצויין, לארגן את חיי האחוזה בה הוא משרת על הצד הטוב ביותר. הוא אינו רואה - ולא רוצה לראות - את התמונה הכללית, זו שמעבר לכתם על כלי הכסף. הוא אינו מצרף את מה שהוא רואה ושומע למסקנות כלשהן. הוא פשוט עומד על משמרתו ומבצע את עבודתו גם כשהיא עולה לו בדברים היקרים לו מכל. ובשביל לבצע אותה הוא חיב שלא לדעת מה הדברים היקרים לו מכל. באותה תקופה אנגלים מהמעמד הגבוה (בינהם לורד דרלינגטון) "שיחקו במדינאות" והמון פגישות, ועידות, ארוחות וסופי שבוע סודיים אורגנו והפגישו דיפלומטים ואנשים בעלי עוצמה פוליטית במטרה להחליף מציאות פוליטית אחת באחרת. מר סטיוונס שומע הרבה ומבין מעט מאד.

אחת האפיזודות השוליות בהן נזכר מר סטיוונס ממחישה דילמה שרבים מאיתנו מתלבטים בה. לורד דרלינגטון, שהושפע מרוח אנטישמיות שרווחה באותם ימים, מורה לרב המשרתים שלו לפטר שתי משרתות זוטרות, בגלל יהדותן. האורחים שלו, לדבריו, יחושו אי נוחות אם יהיו יהודים בבית. מר סטיוונס מרגיש אי נוחות, אך אינו מוחה, פונה לסוכנת הבית ומורה לה לשלוח אליו את המשרתות כדי שיפטר אותן. סוכנת הבית הנדהמת מתמרמרת על אי הצדק, כועסת ומאיימת בהתפטרות. מר סטיוונס אינו מגיב, המשרתות מפוטרות, וסוכנת הבית אינה מתפטרת. לימים כשהוא שואל אותה על כך היא משיבה שלא התפטרה כי חששה מהצפוי לה. המעשה עורר בה התנגדות וכעס אבל המחיר שהיה עליה לשלם על מה שנכון לעשות היה גבוה מדי. זה הסיפור שנגע לי יותר מכל: אני מכירה אותו אישית.

הספר הזה מעולה. אישיגורו בונה דמות חיה ונושמת, כזו שאנחנו מבינים. כזו שאנחנו עצובים בשבילה ולמרות שעולמו של מר סטיוונס כה רחוק מעולמנו הוא דמות אמיתית ואמינה. אנחנו מבינים את הצורך שלו להפוך דברים שהם זוטי זוטים לבעלי חשיבות עליונה ולהחליף את כל מה שאבד לו באישיות מקצועית לתפארת, כזו שמה שהיא עושה מתפרש לו כ"כבוד". ואכן כשאחד שהוא פוגש במסעו שואל אותו מהו "כבוד" בעיניו הוא עונה "לא להתפשט בפומבי". וגם את זה, תודו, אנחנו מכירים מניסיון. רותקתי, התעצבתי וחשבתי עליו הרבה. מי שעוד לא קרא - כדאי.42 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
תודה רבה, דן סתיו!
דן סתיו (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
yaelhar ביקורת חכמה, מעמיקה וכתובה נפלא. אהבתי במיוחד את אבחנותיך החדות כתער, הכתובות כרגיל בתמציתיות, לגבי רב המשרתים, חייו והדילמות עימן התמודד. הוספתי לרשימת הקריאה שלי. תודה!!!
yaelhar (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
תודה רבה, ליאור!
ליאור (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
ביקורת יפה ומעודנת
yaelhar (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
תודה רבה, מירית! הוא הפך גם אחד האהובים עלי.
מירית (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
יעל , ביקורת מצויינת על אחד הספרים האהובים עלי ביותר :)
yaelhar (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
תודה רבה, NomiH ! גם לגיבור עם עולם צר יש מה להגיד על העולם...כדאי מאד לקרוא אותו.
נעמי (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
עשית לי חשק לקרוא, למרות שאני קצת נרתעת מגיבור בעל עולם כה צר. אבל הנה, מצאת תובנות להבין ולהזדהות עמן
yaelhar (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
תודה רבה, אוקי. בינתיים לא מצאתי את הסרט למרות חיפושים נמרצים.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
תודה רבה, שין שין!
אוקי (אורית) (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
הביקורת קסומה ונפלאה. הסרט טוב ומומלץ - ונראה שהספר משלים את החוויה.
שין שין (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
בקורת חכמה ורגישה.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
תודה רבה, חני (דולמוש)!
חני (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
ביקורת כנה ונפלאה יעל ...ורץ כן כולנו משרתים נורמות וגם פורצים אותם מידי פעם כי חייב.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
תודה רבה, רץ! אתה צודק. האפיזודה שהבאתי שולית למדי בספר והיא לא משכה את תשומת לבי בגלל אנטישמיות - שאני לא מאלה שרואים אותה בכל פינה. התייחסתי אליה כי הדילמה של סוכנת הבית מוכרת לי ולרבים אחרים, לצערי.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
תודה רבה, טופי! "אבן הירח" מאד מסקרן אותי ואקרא אותו כשאמצא אותו. לגבי אקונין - קראתי אחד ולא אהבתי ובזה תמו קשרי עם הסידרה.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
תודה רבה, חמדת!
yaelhar (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
תודה רבה, עולם-נפלא-נורא!
yaelhar (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
תודה רבה, דן סתיו! אני חושבת שכדאי מאד לקרוא את הספר הזה. אין הרבה ספרים המציירים מציאות כל כך ברורה מעבר לסיפור המסופר, ועושים את זה בצורה כל כך מדוייקת.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
תודה רבה, אפרתי! לא ראיתי את הסרט, אבל אנסה למצוא אותו. הספר השאיר עלי רושם עז, את השחקנים אני אוהבת ואת ממליצה...
רץ (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
ביקורת מקסימה - היא שייכת לעולם אחר, אך נוגעת גם ביסודות שלנו,כמו במשחקי התפקידים שלנו, ובאופן שאנו מוכנים לשלם מחירים עבור העקרונות שלנו, או להגמיש אותם בהתאם לנסיבות , בספו של דבר כולנו משרתים בצורה כזאת או אחרת, מערכת נורמות, או מחויבויות כאלה או אחרות.
טופי (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
זוית נוספת לספר שקראתי.. ועכשיו אפשר להוסיף את "אבן הירח" ומיד אחר כך לצלול לתוך "הכתרה" של בוריס אקונין..
חמדת (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
מצטרפת לדברי אפרתי .
עולם (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
ביקורת נהדרת.
דן סתיו (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
יעל, ביקורת משובחת ומעמיקה מאד. נראה לי לכשאקרא את הספר (גם אותו הוספתי לרשימה) הביקורת שלך תעמוד לנגד עיני. באשר ל"ביקורת על הביקורת" - אהבתי את האיזון בביקורת שלך בין התייחסות מעמיקה, אך בהירה לספר - הן לדמות והן לתובנות כלליות לגבי בני האדם - לבין ההתייחסויות המעניינות להתנסויות האישיות שלך. כל הכבוד!
אפרתי (לפני 5 שנים ו-2 חודשים)
ביקורת נהדרת, הספר נפלא והסרט נפלא לא פחות. עם אנתוני הופקינס המופלא בתפקיד סטיוונס, אמה תומפסון וכריסטופר ריב. הספר והסרט משלימים זה את זה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ