ביקורת ספרותית על נשות הניחומים מאת רות הלו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 3 בספטמבר, 2017
ע"י בנצי גורן


המלחמה היא מרחב אלים ומסתבר כי המלחמה יכולה להוציא מבני האדם יצרים ומעשים מהזן הנחות והשפל ביותר. במסגרת עבודתי אני מדריך טיולים רבים ליפן וכן למדינות אשר הרכיבו פעם את יוגוסלביה. בקריירה הקודמת שלי נסעתי עשרות פעמים לגרמניה. בכל אחת מהמדינות האלו יש לי חברים והכרתי שם אנשים חביבים ומסבירי פנים. אולם בכל המדינות האלו, נעשו בעיתות מלחמה פשעים שקשה להבין כיצד יכולים היו להתבצע.

רבות כבר נכתב על אלימות מינית בסכסוכים מזוינים, ובאמנת ז'נבה שנחתמה בשנת 1949 אף מוקדש סעיף מיוחד לזכויותיהן של נשים להגנה מפני אונס, סירסור לזנות ופגיעות דומות. אונס הוא כלי רב משמעות בהקשר של מלחמה. מטרתו המחרידה כפולה – לא רק הסיפוק הישיר של יצר האלימות של החיילים אלא גם השפלה של האויב. זה מה שעשו היפנים בכל מקום אליו פלשו בשנים של מלחמת העולם השנייה ועוד לפני כן בשנות ה-30.

החל משנת 1932 אז פלשו היפנים לחבל מנצ'וריה בסין, הם החלו להקים במקומות בהם שלטו "תחנות ניחומים" כהגדרתם שהיו בעצם בתי בושת שמטרתם לספק את החיילים ובכך למנוע מעשי אונס באוכלוסייה האזרחית. בתחילה התנדבו זונות יפניות לתפקיד, אך עד מהרה התברר כי קיים מחסור כוח אדם והצבא היפני החל "לגייס" נשים וילדות מקומיות במרמה ובחטיפה. נשות הניחומים, כפי שנקראו הנשים הללו, היו בפירוש שפחות מין שחוו עשרות מעשי אונס מידי יום על ידי החיילים היפנים. זה קרה בסין, קוריאה ובפיליפינים.

פוליטיקאים יפנים טענו במשך שנים כי לא היה מדובר בפעולה מאורגנת וממוסדת של הצבא או הממשלה וכי הנשים סיפקו את שירותי הזנות מרצונן החופשי ואף תוגמלו כלכלית ביד רחבה. מנגד, טענו קוריאה וסין כי מדובר היה בזנות ממוסדת בכפייה על ידי השלטון, דבר המוגדר כפשע מלחמה ואף כפשע כנגד האנושות.

נושא נשות הנחמה, יחד עם סוגיית ספרי החינוך היפנים אשר מתעלמים מפשעי המלחמה שבוצעו על ידי יפן בזמן מלחמת העולם השנייה, היוו מכשול ביחסים בין שלושת המדינות. סין וקוריאה טוענות כי יפן מתכחשת לעברה האפל ומעולם לא הביעה חרטה או צער על המעשים, וזאת בניגוד לגרמניה, אשר לקחה אחריות מלאה על פשעי הנאצים ואף דאגה לפיצוי חלקי של הקורבנות.

ספרה של רות הלו מביא את סיפורן של חמש נשים סיניות, שורדות "מחנות נשות הניחומים", המופיעות בבית המשפט ביפן, נאבקות להכרה בעוול שנגרם להן ודורשות התנצלות פומבית ופיצוי מממשלת יפן. קורות חייהן הבדויים של הדמויות מבוססים על עדויות של נשים שנחטפו ועונו, ומבחינתן המלחמה עדיין לא תמה. הטרגדיה הכבדה של נשים אלו לא הגיעה לידי סיום עם כניעתה של יפן במלחמה. רבות ממי שהצליחו לשרוד סבלו מעקרות ומטראומות נפשיות. נשים אלו נדחו על ידי משפחתן ועל ידי החברה בסין מכיוון שהן חללו את כבוד המשפחה והמשפחות ציפו מהן לשים קץ לחייהן כדי להציל את המשפחה מקלון חברתי.

הזמן כידוע עושה את שלו וכנראה שרובן המכריע של אותן נשים ששרדו, כבר נמצא היום בעולם שכולו טוב אך ספרה של רות הלו נועד לתרום את חלקו להנצחת זכרן ולמען לא ידעך הסיפור הקשה הזה.

על הנושא הזה, עשתה רות הלו את עבודת הדוקטורט שלה.

ספר לא קל אך מומלץ ונקרא מהר מאוד.


27 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
בנצי גורן (לפני שנה ו-4 חודשים)
תודה טוביה. במקביל למשפטי נירנברג, נערכו משפטים גם בטוקיו וגם במנילה. היו כמה וכמה גזרי דין מוות שהוצאו אל הפועל גם ביפן (נדמה לי 7) וגם בפיליפינים (2).
שנה טובה וחג שמח.
tuvia (לפני שנה ו-4 חודשים)
בנצי, ביקורת מעולה! אחת השאלות הפוליטיות כיצד קרה שגרמניה עברה תהליך של דה נאציפיקציה בעוד שיפן לא נענשה כיאות ואפילו רב פסקי הדין במשפטים שנערכו לאחר המלחמה לא הסתיימו בפסקי דין מוות, ואלה שכן רובם קיבלו חנינה.
היפנים טבחו מיליוני בני אדם, באופן מחריד ( בעיקר בסין- ומנצ׳וריה), ערכו ניסויים מחרידים בבני אדם חיים. התעללו בשבויי מלחמה שמתו באלפים בגלל יחס בלתי אנושי.
אחת הסיבות שאני חושב לכך שיפן והיפנים זכו ביחס מיוחד זה העובדה שהאמריקנים פחדו שאם ישפילו את היפנים , האחרונים יפתחו במלחמת גרילה. מי שהיה מאחורי התאוריה הבלתי מבוססת הזאת היה מקארתור בכבודו ובעצמו.
הוא רצה שהיפנים יהיו שפנפנים שלווים ושקטים ולשם כך השאיר להם את הירואיטו שהיה בעצמו פושע מלחמה וגרם לחנינה כללית לכל האחראים לפשעי המלחמה.
נושא מאוד חשוב ולקח לעתיד.
מאחל לך ולמשפחתך שנה טובה וחג שמח, המון דבש ובריאות טובה. טוביה
בנצי גורן (לפני שנה ו-4 חודשים)
רץ וחני, אכן קשה ועצוב הסיפור.
חני (לפני שנה ו-4 חודשים)
עצוב נשות הניחומים. במיוחד אמריקה הגדולה שאספה את הילדים
ושיגרה אותם למשפחות מאמצות...
פשוט עצוב בנצ
רץ (לפני שנה ו-4 חודשים)
פשוט עצוב שמדינה שנתפסת כל כך תרבותית, יש לה בעברה רקע כל כך אפל ואלים.
מסמר עקרב (לפני שנה ו-4 חודשים)
תודה רבה, הוספתי לרשימה.
בנצי גורן (לפני שנה ו-4 חודשים)
מסמר, הספר משלב בין סיפורים של כמה נשים. העלילה נעה בין ההתרחשויות במשפט ביפן לבין האירועים בסין בין קירות הכלא ולאחר הכניעה היפנית, בכפרים הסינים בימי מאו.
מסמר עקרב (לפני שנה ו-4 חודשים)
ביקורת מעולה. מסקרן אותי, האם מדובר בסיפורים נפרדים, או שהם משולבים אחד בשני? והספר עצמו, האם הוא כתוב בצורה עלילתית או בסגנון תיעודי שמבוסס על הידע המקצועי של הסופרת ואשר משלב את העדויות של הנשים האמתיות שעליהן מבוסס הספר?
בנצי גורן (לפני שנה ו-4 חודשים)
כרמליטה, מחכה לרשמים שלך.
כרמליטה (לפני שנה ו-4 חודשים)
תודה על הסקירה מאירת העיניים.
הוספתי לרשימה.
בנצי גורן (לפני שנה ו-4 חודשים)
בת-יה, בודאי שאין הבדל אך חלק נכבד מהסיפור הוא, ההתעלמות של יפן מאחריותה לזוועות האלו ואי קבלת הנשים האלו בחזרה בחברה הסינית לאחר כניעת יפן.
בת-יה (לפני שנה ו-4 חודשים)
ביקורת טובה על ספר שמתאר עוול נוראי, אבל למה רק במלחמה?
אני לא מוצאת שום הבדל בין מה שנעשה בזמן המלחמה ובין סחר בנשים,ובכלל בבני אדם, היום.
וזה קורה בכל העולם - והעולם בקושי מניד עפעף.
אנקה (לפני שנה ו-4 חודשים)
ביקורת מצוינת, בנצי על ספר שהוא די קשה לעיכול מנטלית אבל כתוב ממש יפה.
בנצי גורן (לפני שנה ו-4 חודשים)
תודה יעל.
yaelhar (לפני שנה ו-4 חודשים)
הביקורת מצויינת ומוסיפה רבות לידע.
את הספר אין לי כוח נפשי לקרוא.
בנצי גורן (לפני שנה ו-4 חודשים)
לי, תודה לך.
לי יניני (לפני שנה ו-4 חודשים)
בנצי ביקורת נהדרת. גם אני קראתי את הספר מזמן. ספר שזעזע אותי. גמעתי אותו ביומיים והשאיר אצלי חותם. תודה
אורית זיתן (לפני שנה ו-4 חודשים)
תודה פפריקה , לא ידעתי שזה היה שמן הרשמי. זה רק הופך את העניין ליותר נוראי בעיני
פַּפְּרִיקָה (לפני שנה ו-4 חודשים)
אורית, כך קראו להן היפנים
בנצי גורן (לפני שנה ו-4 חודשים)
אורית, הצדק אתך.
אורית זיתן (לפני שנה ו-4 חודשים)
שם הספר מתעתע, מעלה קונוטציה לנחמה, הכלה, אינטימיות, והנושא שאתה מתאר הוא אנטיתזה לנחמה
בנצי גורן (לפני שנה ו-4 חודשים)
אכן כך אפרתי.
אפרתי (לפני שנה ו-4 חודשים)
מזעזע. אין מילים.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ