ביקורת ספרותית על שטום מאת ג'ם לסטר
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 3 בפברואר, 2017
ע"י טרי


ממש הופתעתי מאומץ ליבו של המחבר, ג'ם לסטר. התרגשתי. הספר "שטום" אינו סאגה דמיונית. אדרבא, הספר מספק לקורא פרטים על התמודדות יומיומית של משפחות שאחד מבניהם/בנותיהן לוקים בתסמונת האוטיזם (שהספקטרום שלה רחב מאוד).
תשכחו מהסטיגמה של "איש הגשם" - שכל אוטיזם מבורך בכישרון כלשהו, ספציפי. לא לכך התכוון לסטר בספרו "שטום". ההיפך מכך. והמצב בלתי הפיך. ההורים מודעים לעובדה שבנם סובל מאוטיזם חמור ושאין כל תקווה שהוא יתגלה כ"עילוי" בתחום כלשהו. העומס הנפשי הנובע מידיעה זאת מכביד על מערכות היחסים בין ההורים לבין העולם הסובב אותם. הם יוצאים למאבק איתנים עם הרשויות ומסרבים לקבל סיוע אלא אם מדובר ב"דבר הטוב ביותר" שהם ראויים לקבל. מאבק איתנים זה מגיע לדיון בין כתלי בית המשפט.
הלקח העולה מן הספר - נכות קשה והשלכותיה על הסביבה המיידית והמורחבת היא מצב שסביבו נוצרות סטיגמות חברתיות. אנחנו ה"נורמלים" בקושי נחשפים ל"אמת", הסביבה המיידית שותקת בדרך כלל. אין גישה לעולמם של המשפחות אלא אם כן אנחנו במעגל הקרוב אליהן. נכתבו ספרים, הופקו סרטי קולנוע, עזרי התרבות של החברה האנושית הנציחו את הסטיגמה של האוטיסט ובכך רק חיזקו אותה. ולפיכך הסובל העיקרי הוא הנכה וכמובן המשפחה הגרעינית שבתוכה הוא גדל. "שטום" (שותק, יידיש) מנסה לקלף את השכבות של אי-הידיעה הזאת ולחשוף את ה"אמת" אודות הנכה עצמו ואודות הסובבים אותו במעגלים השונים של חייו. ספר מרתק. מרגש. מפתיע. שופע הומור וציניות.
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
לי יניני (לפני שנה ו-5 חודשים)
תודה הוא רשום לי ברשימות... בכל סקירה שקראתי על הספר הזה צף לי תמיד הסרט איש הגשם אין מה לעשות. המוח שלנו עובד בלינקים... :-)3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ