ביקורת ספרותית על אל תיגע בזמיר (2015) מאת הרפר לי
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 9 באוקטובר, 2015
ע"י ראיהבא לי לרשום לכם ׳קלאסיקה במיטבה׳ אבל צמד המילים הזה תמיד הבריח אותי מספרים בשל הפחד שאני לא אתחבר ולא אבין. ככה גם הגעתי לספר הזה…
שנים על גבי שנים אני מבטיחה לעצמי לקרוא קלאסיקה כזו וקלאסיקה כזו ותמיד דוחה את הקץ מהסיבות שרשמתי מעלה. הפחד המשתק הזה לגעת בספר שנחשב בעיני טובים ממני לאבן דרך ולספר שיש להכניס למערכת החינוך גרם לי תמיד לחשוק לקרוא בספר אבל לא לעשות זאת בסופו של דבר.
והנה הגיע הרגע שבו הספר נשלח אליי, בהוצאה מחודשת ע״י ׳ידיעות ספרים׳ מה שבעצם גרם לי להגיד לעצמי ״אין ברירה, את חייבת לקרוא״ ואני כל כך מודה על הרגע הזה!

הספר הזה הוא סיפור הנפרש על פני שנים, ומתרחש אי שם בשנות ה30 של אמריקה, בעיירה שכוחת אל ומרובת גזענים (כיאה לתקופה) הנקראית מייקום. הסיפור עצמו מסופר לנו מנקודת מבטה של סקאוט, ילדונת אשר מתגוררת בעיירה יחד עם ג׳ם אחיה הבכור ואביהם, אטיקוס העו״ד.

סקאוט מספרת לנו את קורות אותה, אחיה ונער נוסף בשם דיל במהלך התקופה ההיא ואנו זוכים לקבל תמונה מאד מפורטת ויפה של הזמנים ההם באמריקה, של אותה עיירה קטנה שבה כולם מכירים את כולם, הרכלנות עולה על גדותיה, הגזענות והשיפוטיות לא מפסיקות לרגע והאצבע עומדת על נקודת האפליה נגד האפרו-אמריקאים שכולנו מכירים כל כך טוב את התמונה בדמיוננו.

טום רובינסון, גבר אפרו-אמריקאי מסור למשפחתו, אוהב אדם וחרוץ מואשם במשפט בחשד לאונס צעירה לבנה - מעשה שבל יעבור ללא עונש מוות באותה התקופה! אטיקוס, אביה של סקאוט, נקרא מטעם בי המשפט להגן על טום מה שגורר את כל העיירה להתקוממויות כאלה ואחרות ולרכילויות לעבוד שעות נוספות. וזה לא נעצר שם, האיומים על אטיקוס וההתנכלויות לסקאוט וג׳ם רק גוברות עם הזמן ואנו למדים כיצד נער ונערה מתמודדים עם סיטואציות כאלה בתקופה שכזו.

דרך עיניה של סקאוט אני מבינים את האופי של אותה תקופה ואת טיב האנשים, לומדים להכיר את ההתנהגויות בחברה של שנות ה30, את ההבדלים בין הגזעים והמעמדות וכיצד הכל ברור - גם אם ״הכושי״ לא אשם - נאשים אותו כי בשביל זה ובשביל לקטוף לנו את הכותנה הוא קיים! הקריאה בספר היא מאד רגישה ונפיצה, כמעט כל הספר הייתי על קוצים (וקראתי אותו תוך כדי נסיעה באוטובוס אז תחשבו איך הרגשתי…) ורק רציתי לצעוק ולהעיר את אותם אנשים מהחלום הרע שהם חיים בו. לצערי הרב, הספר הזה מתאר באופן פשוט אך מדויק את הזמנים החשוכים בהם האפליה בין ״לבנים״ ו״שחורים״ הייתה בעינה וכה מורגשת ויומיומית.

במהלך כל הקריאה בספר השלכתי את עצמי לסיפורו של סטיבן קינג - ׳גרין מייל׳, הסיפורים מאד דומים ושניהם מעבירים בדיוק את הנקודה שהסופרים רצו להעביר וזה כל כך יפה ומרגש וכואב ומשפיל ומרגיז וזה מבחינתי מה שעושה את הספר הזה לכל כך טוב ומרגש!
ממליצה בהחלט ואפילו מצטרפת לקריאת כל שאר הקוראים ואומר שזהו ספר חובה לכל חובב ספרים באשר הוא וגם לאלו שלא.
16 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
דן סתיו (לפני 3 שנים ו-2 חודשים)
ראיה ביקורת יפה וכנה אהבתי. סוגית השנאה לשחורים מוזכרת גם בספר המסע של סטיינבק "מסעותי עם צ'רלי" - מסע שהוא ערך בחברת כלבו האהוב בשנות ה-60'. הסוגיה הזאת מתוארת באופן משכנע בספר שמעבר לכך הוא פושר למדי.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ