ביקורת ספרותית על מיכאל שלי מאת עמוס עוז
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 28 בדצמבר, 2014
ע"י Schuster


אני אינני חובב גדול של ספריו של עמוס עוז. ככלל אינני חובב גדול של ספרות מן הסוג שעיקר תוכנה ועיקר כוחה ועיקר ייחודה הוא ביפי המילים והמטפורות שבה. כזו שמשופעת וגדושה גיוון עשיר של מילים ומילים נרדפות, משחקי מילים ושיוף משפטים. אוצר מילים ועושר דימויים הם כמובן, ביסודם, אינם דבר רע, אך נוצרת אצלי בעיה כאשר זהו עיקרה של היצירה, כאשר היצירה מסתכמת ברובה במאמץ העילאי והרב-מדי בחיפוש אחר המילה הנכונה והצמדתה והלחמתה למשפט מדוקדק, כשהעושר המילולי הופך לכוח של הספר.
אני במידה כלשהי רואה את כתיבתו של עמוס עוז כנגועה במאפיינים האלו. האהבה הכבדה שלו למילה ולמשפט. אני לא מוצא עושר רגשי ביצירותיו, סערות ומלחמות הנפש של הדמויות ביצירותיו אינם מספקים אותי. האהבות ביצירותיו לא מרשימות אותי במיוחד.
אך אולי יוצא דופן מן הבחינה הזו הוא הרומן הזה, מיכאל שלי.
אני לא חושב שניתן לומר שזו יצירה אהובה עליי, או קרובה לליבי, או יקרה לי במידה זו או אחרת, אבל זו בהחלט יצירה שאני רואה אותה כטובה. סיפור אהבתם המורכב, הסוער והבעייתי של חנה ומיכאל על הרקע הירושלמי, המשתקף בצורה יפה להפליא בספר, ריתק אותי והוציא אותי מן האפאתיות הדי קבועה שלי בכל הקשור ליצירותיו של עמוס עוז. מן ההיבט הזה, זהו ספר יוצא דופן ברזומה הספרותי שלו, לכל הפחות בעיניי.
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
(לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
גם אני מסכים איתך לגבי עוז בפרט ובכלל ! ומסכים עם יעל - מיכאל עוז אותו כנ"ל.
yaelhar (לפני 4 שנים ו-1 חודשים)
מסכימה איתך לגבי עמוס עוז בכלל ובפרט... רק שמבחינתי הספר הזה מאפיין אותו כמו האחרים שקראתי.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ