ביקורת ספרותית על מרי אנטואנט (1987) - כריכה קשה מאת סטפן צווייג
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 5 באוקטובר, 2014
ע"י נעמי


סביר להניח שמה שרובנו יודעים על מרי אנטואנט, מלכת צרפת, הוא הציטוט "אם אין להם לחם, שיאכלו בריוש", משפט שמרי אנטואנט מעולם לא הוציאה מפיה, ולדעת רוב המומחים הוא נאמר בכלל מאה שנה לפני שנולדה, על ידי נסיכת ספרד. הספר הזה מגולל בפנינו דמות מרתקת, שלקראת סוף חייה, באסונה שגרם לה להבין מי היא ולהשתמש במלוא כוחה – אז מרי אנטואנט מרגישה שהיא אכן נסיכה גדולה מבית הבסבורג-לותרינגן, וירשה את כוחה של אמה, מריה תרזה.

הפואנטה המבריקה של הביוגרפיה הזו היא להראות כיצד מרי אנטואנט, אישה רגילה וממוצעת מבחינת ליבה ושכלה, בעלת אופי בינוני, שהחיים פינקו אותה והעריפו עליה את כל הטוב – נלחמת בגאווה אוסטרית באסונה, משתמשת במלוא תעוזתה ויכולותיה שכמעט התנוונו מתפנוקים, ומגלה מי היא באמת לאור הניסיונות שעברה. כשהטרגדיה נופלת על מרי אנטואנט, היא מתגברת על אופיה הבינוני, ומתגדלת בכוחה שהיה בה תמיד, אך רדום. ניתן לראות את סימניו כבר כשהייתה בת שבע עשרה, ועמדה בפעם הראשונה על דעתה העצמאית: "אין היא זקוקה עוד לתכשיטים בחסדי זרים, שכן היא מרגישה כבר במצחה את עטרת המלכה."

אחד הדברים הבולטים ביותר בכתיבתו של צוויג הוא שהוא שומר על אותה רמה גבוהה ביותר של כתיבה מעולה, מוקפדת ואיכותית, מבלי שתהיה מאולצת. ועם זאת, צוויג לא יכול להתעלם מכך שמרי אנטואנט היא אוסטרית, כמוהו - וכווינאית אמיתית היא משוחררת, טבעית, אינה יכולה לסבול את טרחנותם של חוקי החצר בורסאי: "כאוסטרית אמיתית היא רוצה לקרוא דרור לעצמה", "כל ימיה ראתה את עצמה וינאית קלילה באופייה". ניתן לחוש בכתיבתו את הזיקה למכורתם המשותפת של מרי אנטואנט וצוויג – וינה. אך צוויג, כמו תמיד, עושה זאת בטוב טעם.

ספר מצוין – מן השורה הראשונה ועד לאחרונה, מבלי לאבד אף לרגע את המקצב ואת היופי. פלא הוא בעיני כיצד שטפן צוויג מצליח, בהרמוניה מושלמת, להיות אובייקטיבי, מדויק, אותנטי, ולנפות בקפדנות רבה את העובדות מתוך סבך הפרוטוקולים, הרישומים והמכתבים; ויחד עם זאת להיות מרתק בדרכו מלאת החן, הטעם והאלגנטיות. רוצו לקרוא.

11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
נעמי (לפני 4 שנים ו-5 חודשים)
רץ, תודה רבה! לשמחתי עוד לא קראתי את מרי סטיוארט - כך יש לי עוד ספר של צוויג להתענג עליו.
רץ (לפני 4 שנים ו-5 חודשים)
ביקורת מצויינת לספר נפלא - גם אני אהבתי את הספר, כמו את סיפרו על מרי סטיוארט

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ