ביקורת ספרותית על חום מאת די שולמן
הביקורת נכתבה ביום שישי, 15 בפברואר, 2013
ע"י אריאל


למה?? למה??
מישהו מוכן להסביר לי למה אנשים כותבים ספרים כאלה? ואני לא מזלזלת- אבל באמת! זה ספר פשוטה(סליחה)נוראי. הוא יותר גרוע מלנצח, שזה שיא השפל. הוא יותר גרוע מעשרות ספרים שאי פעם כתבתי עליהם ביקורת עוקצת. הוא הספר הכי גרוע שקראתי בכלל! אנשים יגידו שאני מגזימה, אבל באמת- אין בו אפילו ניצוץ של משהו טוב. ואני מצטערת, אין אפילו רמז לפונטציאל כלשהו. למה אנשים בכלל טורחים לכתוב ספרים כאלה?!?
אני יודעת שהביקורת שלי זועמת. אבל זה פשוט מגיע לספר הזה. עם שפה כל כך רדודה בלי שמץ של ייחודיות, חוסר מקוריות מדהים כי כבר ביצעו את הרעיון הזה כל כך הרבה פעמים (או לפחות משהו דומה, וד"א בצורה הרבה יותר טובה), דמויות שמתחשק לך להעיף להן סטירה מרוב השטיחות שלהן וחוסר עמוק כלשהו, רדידות לאורך הספר כולו, סיפור אהבה שהוא אומנם לא ממש דביק אבל כל כך- כל כך- משעמם. כן, הספר הזה היה פשוט משעמם. משעמם לקרוא אותו, משעמם לבהות בו, משעמם לאכול אותו, משעמם לנסות ללכת איתו על הראש כמו כד הודי, משעמם!!! וזה הפגם הכי גדול של הספר. הייתי מוכנה לאכול אותו (תרתי משמע) למרות הרדידות שלו ולמרות חוסר העמוק ולמרות הבעיה עם הגופים (מה שדניאל ציינה, ואני לגמרי מסכימה איתה) למרות הכתיבה ולמרות כל הפגמים שבו אם היה בו שמץ של עניין. אבל לא!!
הרעיון הזה היה יכול להיות מבוצע כל כך הרבה יותר טוב על ידי מישהו אחר, שהיה מכניס בו קצת עניין. אבל במקום זה- מצאתי את עצמי מדלגת על פרקים שלמים, מאבדת כל סוג של קשר עם הדמויות (לא זכרתי בכלל את השמות שלהן חוץ משתי הדמויות הראשיות) , מאבדת את העלילה, את הרעיון שלה, ומדלגת במהירות רק כדי לקרוא את הסוף שגם היה צפוי כל כך שזה כואב (אני יודעת שהסופר בנה את זה לאורך כל הספר אבל זה היה מובן מאליו!!) וגם משעמם עד מוות.
ועל כל זה, בזבזתי שלוש שעות! כי הספר- אתם לא תאמינו- נמרח על גבי משהו כמו 300 עמודים! צריך לתת לסופר (או סופרת? מה אני אמורה להבין מהשם די?) פרס על המריחות האלה!
אל תקראו אותו. אל תקראו אותו ואל תעזו להתקרב אל הספר הזה. הוא מהספרים שבאמת, באמת מיותרים בעולם. אל תבזבזו עליו כסף או משהו כזה, אל תחשבו על זה בכלל!! ואם איכשהו כן הצלחתם לקרוא אותו מההתחלה ועד הסוף- אתם צריכים להיות סווווופר סובלניים בשביל זה. אתם בכל מקרה תסבלו.
אני מציעה לסופר (או סופרת לא ברור) לשקול קצת מילים ולא לחשוב על לכתוב ספר כזה. בעצם, שלא יחשוב. נקודה.
נמאס לי מכל ספרי הנוער האלה. זהו. אני הולכת לקרוא מעכשיו ספרים למבוגרים (לפחות להשתדל). בכל מקרה, אם מישהו מוצא ספר נוער טוב, שיספר לי. כי הספר הזה ממש לא עונה על ההגדרה הזאת.
32 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
מסכים איתך בכל מילה. ספרי נוער לא שווים כלום. שום כלום!
משהו בשמים (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
קטילת ספר של ממש!
אני ממליצה על פרסי ג'קסון, למרות שזה נשמע משעמם בגלל המיתולוגיה, זה מומלץ!
נטע (לפני 6 שנים ו-1 חודשים)
כל כך צודקת
אריאל (לפני 6 שנים ו-1 חודשים)
יש לך ספר ספציפי להציע? אני לא מוצאת את עצמי שם..
חמדת (לפני 6 שנים ו-1 חודשים)
ישנם ספרי נוער טובים ומרתקים http://simania.co.il/showList.php?listId=7423
אריאל (לפני 6 שנים ו-1 חודשים)
תודה על ההמלצות :) לא, לא קראתי את סופה של דקלים, אני אנסה בהזדמנות. דולמוש, תודה (: ושין שין, קראתי את הטירה הנעה (למרות שקראתי את מה שללי כתבה ונראה לי שיש שני ספרים שונים בשמות זהים, מי יודע.) את נשים קטנות לא הצלחתי לסיים, ההוביט נמצא כאן בבית- אני אנסה בהזדמנות. האסו-ית גם כן קראתי. את השאר לא. נראה לי שאני אלך על שלושת המוסקטרים- מקווה שיש בספריה. (:
שין שין (לפני 6 שנים ו-1 חודשים)
books Dragon המליצה על הטירה הנעה - נראית לי אחלה המלצה! אני לא כל כך מבינה בספרי נוער ומה זה אומר, או שהספר טוב או שהוא לא טוב, כמעט כל כל ספר יכול להתאים לך כבר בגילך. כשאני הייתי בגילך אהבתי מאוד את: דזירה, נשים קטנות, האסופית, שר הטבעות וההוביט, הרוזן ממונטה כריסטו, שלושת המוסקטרים, אייבנהו, מגילת סן מיקלה, שוגון וסדרת המוסד השמימי של אסימוב. קראתי את הספרים האלו שוב ושוב. אולי הם יימצאו גם בעינייך. בהצלחה ושאפו על הביקורת הכנה.
חני (לפני 6 שנים ו-1 חודשים)
כל הכבוד דרוש אומץ כדי לקום על הספר ואת עשית זאת בחן ...גם ביתי בת ה 13 אומרת לי "אמא אני לא מוצאת ספרים שאני מתחברת אליהם".נכון אם תמצאו ספר נוער טוב תגידו גם לי..אולי מכאן תצא קריאה לג'אנר חדש של ספרי נוער.
אריאל (לפני 6 שנים ו-1 חודשים)
רציתי לתת לו את הציון הזה, אבל הכוכבים כל הזמן קפצו ולא הצלחתי. ותודה(:
ויעל, מה, זה מגיע לו! בכבוד (:
yaelhar (לפני 6 שנים ו-1 חודשים)
נתת לו יופי של במה!
מתוקה (לפני 6 שנים ו-1 חודשים)
יופי של ביקורת. אם את כל-כך רוצה להזהיר אחרים מפני הספר - תני לו ציון של "בזבוז של זמן". בלי ציון זה פשוט לא קופץ לעיין. אמנם כבר שכחתי מתי הייתי בגילך (אוי, אני זקנה!) אבל אחד מספרי הנוער שהכי השפיעו עליי הוא "סופה בין הדקלים" של סמי מיכאל - קראת?

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ