ביקורת ספרותית על 1Q84 - ספר ראשון ושני מאת הרוקי מורקמי
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 19 באפריל, 2012
ע"י gilc


עכשיו שאני מביט ממעל וסוף סוף רואה ירח אחד במקום שניים, למרות שברור שכבר אינני בעולם של 1Q84, עדיין לא ברור באיזה עולם אני נמצא כעת.
ראשית אני מצרף ביקורת שלי שהופיע באחד מאתרי התוכן שעדיין ראיתי שני ירחים מעלי (ראה שם "המלצת השבוע" ):
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4190616,00.html

כמו שכתבתי אז, שלושת הכרכים הללו הם אתגר לא קל אפילו למעריצים מושבעים של מוראקמי. בשלבים מסויימים גם אני כבר הרגשתי פיקפוק ביכולת שלי לסיים את שלושת הספרים, אבל בסופו של דבר הקסם של 1Q84 ושל מוראקמי לא אפשר לי לעזוב את הספר לפני שסיימתי ואולי פשוט נמאס לי להביט ממעל ולראות שני ירחים.
אני לא יודע מדוע בחר מוראקמי לכתוב את הסיפור הזה כל כך ארוך ועל פני שלושה ספרים, בטוח שבמעמדו שיקולים כלכליים כבר לא מעניינים אותו. מוראקמי גם לא צריך כבר לשכנע ביכולות שלו לכתוב פרוזה. האם ניתן היה לכתוב ספר קצר יותר ולשמור על הרעינות המרכזיים של הספר? לדעתי, התשובה היא בוודאות כן.
יש לי הרושם שמוראקמי בעצמו, התאהב בעולם שהוא יצר, 1Q84 והוא לא רצה לצאת ממנו, הוא התאהב בטנגו, כמובן באומאמה וגם באותו חוקר פרטי בודד ומוזר. לפעמים הוא כל כך התאהב שלעיתים הוא כאילו "דוחה את הקץ" עוד פרק ועוד פרק לפני שמגיעים לסיום.
הרעיון של מציאות מקבילה לעולם שלנו חוזר כחוט השני בהרבה מספריו של מוראקמי, אולי החידוש ב-1Q84 היא רמת הפירוט בה מוצג אותו עולם חדש וההפרדה הברורה בינו לבין העולם הרגיל. אבל אישית אני חושב שאיזור דימודמים שבהם ההבדל בין העולמות מטושטש ולעיתים לא ברור יכול להלך יותר קסם, ראה הערתי לגבי "קורות הציפור המכנית".
בתור כותב, אני מאוד התרשמתי מהיכולות שלו לאפיין דמויות בפרטנות ובדיוק מרשימים ביותר. הוא נותן הצצה מפורטת הן לעולם החיצוני והן לעולם הפנימי של הדמויות ומשאיר אותך עם הרגשה ברורה שלמעשה אתה בתור קורא "פגשת אותם " ובמידה גדולה זאת יכולת חשובה אצל כל מי שמנסה בעצמו לכתוב רומנים.
לסיכום, 1Q84 הוא ספר ארוך, לא קל אבל עדיין מדהים. למרות ההשקעה הנדרשת, מעריצי מוראקמי אינם יכולים להרשות לעצמם לוותר עליו.
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חלבי (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
בקורת יפה קצר מעניין יפה מה שכתבת

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ