ביקורת ספרותית על יער נורווגי מאת הרוקי מורקמי
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 16 באפריל, 2012
ע"י ג'ניה


ספר עדין ונעים, עמוק למדי ומרגש למדי.
זהו ספרו השני של מורוקמי שיצא לי לקרוא - כשהראשון היה "אחרי החשכה" - שהשאיר אותי בתמיהה "מה ההתלהבות מהסופר הזה בכלל?". אין ספק שיער נורווגי הוא ספר טוב מ"אחרי החשכה" בכמה רמות.
הוא ספר שכותב על התבגרות אנשים שהם לא "מיין-סטרים", אנשים שלא יכולים ללכת בדרך המקובלת של הסביבה שלהם - הן מבחירה והן לא מבחירה - גם אופיים המיוחד, גם המצפון, גם הצורך במשמעות כלשהי שהם מחפשים לחייהם לא מאפשרים להם להיות חלק מהחוויה הכללית של הדור שלהם. החברה גם לא ממהרת לקבל אותם - אבל זאת לא הסיבה העיקרית להיותם מחוצה לה.
יש תיאור נהדר של סוג של "מסגרת לאנשים עם נטייה לחולי נפשי.." - לא בדיוק בית משוגעים - אלא אנשים שלא הצטיינו בהתאקלמותם בחברה כמו שהיא ומשהו נשבר בהם - תיאור של חיים בסביבה אלטרנטיבית, שבה נותנים משמעות אחרת לניהול זמן, למטרות החיים, ועוד.. מועלית טענה שהמקום סביר להניח יותר מעניין , ראוי ו"נורמאלי" מעולמינו האמיתי. הטענה נשמעת מאוד אמינה. לי היה קל מאוד להתחבר אליה..
יש משהו משונה נוסף בספר - כל הספר הבחור בעצם מדבר על בחורה - היא מן מרכז מעגל שסביבו הסיפור סובב - ולא משנה לאן הוא מתרחק - הוא חוזר חלילה.. אופי הבחורה כמעט לא נפתח, היא מן "כלי" שדרכו הסיפור זורם - סיפור על המון דמויות ותופעות אחרות מעניינות ומרתקות הרבה יותר. מן רקע כללי - שאם מתעמקים בו רואים שהוא ריק כמעט מתוכן. רעיון מבריק בעייני של תיאור "תוך כדי.." - כשהסופר כאילו מזיז את הפוקוס..
הספר כולל המון תיאורים נהדרים:
תיאורים מדהימים של האישה המנגנת כשעוברת כמעט תחושה מוחלטת שאנחנו חלק מהחוויה של ההקשבה למוזיקה שלה , להנאה שלה ולהנאה של המקשיבים לשירים.
תיאורים נהדרים של הבחורה הצעירה שמנסה להיות מיוחדת בכל דרך אפשרית, עם כל הניגודים הלא פתורים.. מן מרד נעורים בשיא התגלמותו.
תיאור החוויה בבית חולים - שממש ממקמת אותך שם עם כל הרגשות, הריחות, התחושה..
תיאור מבריק של ריקנות החוויה של ה"הכל מותר" - בתיאור הסקס הזמין והמזדמן וחסר המשמעות עם נשים לא מוכרות..

מסר מאוד עדין של חיפוש חיים בעלי משמעות והליכה אחרי המצפון ואחרי הנפש שלך.. אופי נהדר של הגיבור המרכזי.

לסיכום - זהו לא ספר סוחף, לא ספר שמתיישבים וקוראים אותו בנשימה אחת. אין לו עלילה מרתקת שאי אפשר לעזוב באמצע. לקח לי הרבה זמן לסיים אותו - אפילו שהוא ספר קצר למדי.. ועם זאת - זהו ספר עמוק, ויפה ומומלץ.
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ